کد خبر: 3812121
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۸
مروری بر رویدادهای قرآنی هفته /
گروه فعالیت‌های قرآنی ــ سومین هفته اردیبهشت‌ماه با برگزاری مراسم افتتاحیه نمایشگاه بین‌المللی قرآن آغاز شد، با اخبار و حواشی شفاف‌سازی بودجه‌ای ادامه یافت و با برپایی دوره دیگری از همایش عمری با قرآن به پایان رسید.

آغاز به کار نمایشگاه قرآن و حاشیه‌های یک شفاف‌سازی

به گزارش ایکنا؛ در هفته ای که پشت سر گذشته شد، با توجه به برپایی نمایشگاه بین المللی قرآن کریم، بیشتر خبرها حول و حوش این رویداد مهم شکل گرفت. در کنار این رویداد، باید از شفاف‌سازی بودجه‌ای دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، اجرای نماینده ایران در مسابقات بین المللی قرآن دبی و برپایی همایش عمری با قرآن نیز به عنوان دیگر رویدادهای مهم قرآنی این هفته یاد کرد. در ادامه نگاهی گذرا به مهم ترین رخدادهای این هفته انداخته‌ایم.
شروع فعالیت نمایشگاه قرآن/ اجرای 126 طرح نوآورانه
مراسم افتتاحیه بیست‌و‌هفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن روز، شنبه، ۲۱ اردیبهشت‌ماه با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اساتید، فعالان و چهره‌های قرآنی کشورمان در مجموعه چهل‌سرا برگزار شد. در بخشی از این مراسم معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اجرای ۱۲۶ طرح نوآورانه در این دوره، به تشریح ویژگی‌های منحصر به فرد نمایشگاه امسال پرداخت.
قرآن معنای زندگی در طلیعه دهه پنجم انقلاب
همچنین سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم افتتاحیه بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم بیان کرد: امسال وارد چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی شدیم. اگر به ریشه‌های انقلاب بازگردیم، مشاهده می‌کنیم که انقلاب اسلامی ما بر سفره قرآن شکل گرفته است. بدون تردید هنگامی که به تاریخچه جنبش امام خمینی(ره) می‌نگریم، مشاهده می‌کنیم که تمامی معماران انقلاب اسلامی حرکت خود را به گونه‌ای با قرآن پیوند داده‌اند. افرادی نظیر مقام معظم رهبری، شهیدان مطهری، بهشتی و مفتح، مرحوم طالقانی، آیت‌الله موسوی اردبیلی، آیت‌الله خزعلی و ... از جمله یاران امام بودند که مسیر حرکت خود را بر مبنای قرآن قرار دادند.
معرفی نمایندگان ایران در مسابقات بین المللی قرآن
در اولین روز این هفته همچنین نمایندگان جمهوری اسلامی ایران در رشته‌های قرائت و حفظ قرآن کریم اعزامی به مسابقات بین‌المللی قرآن کشورهای مختلف اسلامی که در ماه مبارک رمضان برگزار می شود، معرفی شدند. بر همین اساس مجتبی محمدبیگی(قاری) و سعید شاهرخی(حافظ) روز ۳۰ اردیبهشت‌ماه عازم مسابقات بین‌المللی قرآن کشور ترکیه می‌شوند. همچنین اوایل خردادماه محمدحسین بهزادفر(حافظ) نیز با همراهی پدرش عازم مسابقات بین‌المللی قرآن کشور الجزایر می‌شود و محمدرسول تکبیری، حافظ قرآن کریم نیز به مسابقات بین‌المللی قرآن کشور اردن اعزام می‌شود.
شفاف‌سازی بودجه قرآنی
شورای عالی انقلاب فرهنگی روز یکشنبه 22 اردیبهشت ماه گزارش اعتبارات پرداختی صندوق مشارکت توسعه فرهنگ قرآنی از محل اعتبارات سال ۱۳۹۷ قانون بودجه کل کشور را منتشر کرد. براساس این گزارش از اعتبارات مصوب قانون بودجه سال ۹۷ که ۱۰۰۰ میلیارد ریال بوده است، ۲۳۰ میلیارد ریال دریافت، حدود ۲۲۶ میلیارد ریال از آن هزینه و حدود سه میلیارد و ۲۲۱ میلیون ریال نیز به خزانه برگشت خورده است. بازگشت سه میلیارد ریال از این بودجه به خزانه حاشیه‌های بسیاری را در این هفته رقم زد.

جمعه //////// آغاز به کار نمایشگاه قرآن و حاشیه‌های یک شفاف‌سازی
افتتاح دارالقرآن هلال احمر استان تهران
مراسم افتتاح دارالقرآن جمعیت هلال احمر استان تهران عصر روز، ۲۲ اردیبهشت‌ماه، با حضور نماینده مقام معظم رهبری در جمعیت هلال احمر و جمعی از مسئولان این جمعیت برگزار شد. نماینده مقام معظم رهبری در جمیعت هلال احمر در مراسم افتتاح دارالقرآن این جمعیت در استان تهران به شرح گام‌هایی پرداخت که این دارالقرآن در آموزش اعضای خود برداشته است. همچنین در این مراسم تفاهم‌نامه ای بین دارالقرآن جمعیت هلال احمر استان تهران و دارالقرآن امام علی(ع) امضا شد.
حضور یا عدم حضور دو رسانه قرآنی در نمایشگاه قرآن
در این هفته همچنین خبرهایی مبنی بر عدم حضور رادیو قرآن و شبکه قرآن در نمایشگاه بین المللی قرآن کریم منتشر شد. این خبرها در حالی منتشر شد که طی سال‌های گذشته این دو رسانه قرآنی حضوری پررنگ در نمایشگاه قرآن داشتند و علاوه بر داشتن غرفه مستقل در نمایشگاه، بخشی از برنامه‌های خود را نیز از این مکان به روی آنتن می‌بردند. احمد ابوالقاسمی، مدیر شبکه رادیویی قرآن، در پاسخ به سؤال خبرنگار ایکنا، دلیل نداشتن غرفه و فعالیت ویژه رادیو قرآن در نمایشگاه امسال را عدم دعوت رسمی از رادیو قرآن از سوی مسئولان برگزارکننده برشمرد. همچنین حجت‌الاسلام والمسلمین محسن عرفاتی، سرپرست شبکه قرآن و معارف سیما از همراهی این شبکه با نمایشگاه قرآن خبر داد و برنامه‌های این شبکه در نمایشگاه را تشریح کرد.
اختتامیه جشنواره قرآنی دانشگاه تهران
مراسم اختتاميه جشنواره قرآن و عترت دانشجويان، كاركنان و اعضا هيئت علمی دانشگاه تهران شامگاه دوشنبه، ۲۳ اردیبهشت‌ماه، با حضور جمعی از دانشجويان و برگزيدگان در باشگاه دانشجويان دانشگاه تهران برگزار شد. جشنواره قرآن و عترت دانشگاه تهران در شش بخش و ۳۴ رشته و در گروه‌های دانشجویان، کارکنان و اعضای هیات علمی و طی مدت‌ زمان اسفندماه ۹۷ تا اردیبهشت‌ماه امسال در رشته‌های مختلف برگزار شده است. این جشنواره در بخش‌ شفاهی یا آوایی شامل ۹ رشته تلاوت تحقیق، تلاوت ترتیل، حفظ پنج جزء اول، حفظ ۱۰ جزء اول، حفظ ۲۰ جزء اول، حفظ کل قرآن کریم، دعا و مناجات‌خوانی، اذان(آقایان)، تواشیح(آقایان) برگزار شد.
اجرای نماینده ایران در مسابقات قرآن دبی
محمدرضا ولی‌محمدی، حافظ کل قرآن و نماینده کشورمان در بیست‌و‌سومین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن دبی، سه شنبه ۲۴ اردیبهشت‌ماه با حضور در جایگاه متسابقان به سوالات هیئت داوران پاسخ داد. وی در این روز طی دو نوبت بعدازظهر و شب به ارائه محفوظات خود پرداخت. در نوبت بعدازظهر دو سوال یک صفحه‌ای و در نوبت شامگاهی نیز به سه سوال پاسخ داده شد. در بیست‌وسومین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن جایزه دبی که از شامگاه سه‌شنبه، ۱۷ اردیبهشت‌ماه آغاز شده است، ۱۰۰ شرکت‌کننده از سراسر جهان حضور دارند.
اضافه شدن بخش دختران به طرح ملی تلاوت
حسین مقدم‌کیا، دبیر ستاد طرح ملی تلاوت با اشاره به آغاز ثبت نام برای حضور در دوره جدید طرح ملی تلاوت، گفت: این مهلت از روز ۲۰ اردیبهشت‌ماه آغاز شده و تا روز ۲۰ خردادماه به مدت یک ماه ادامه خواهد داشت. وی همچنین به اضافه شدن بخش دختران به این طرح برای اولین بار اشاره کرد. رده سنی پسران در این طرح ۸ تا ۱۴ سال و دختران نیز ۱۰ تا ۱۵ سال خواهد بود.
تدارک قرآنی دستگاه ها در ماه رمضان
در ماه مبارک رمضان دستگاه ها و نهادهای مختلف برنامه های قرآنی متعددی را تدارک دیده اند که بخشی از آن را در نمایشگاه قرآن و بخشی دیگر را در خارج از نمایشگاه اجرا می کنند. از جمله این دستگاه‌ها ارتش جمهوری اسلامی ایران است. رئیس مرکز قرآن، عترت و نماز سازمان عقیدتی ـ سیاسی ارتش با تشریح برنامه ماه مبارک رمضان این نیرو گفت: برگزاری مراسم جزء‌خوانی و محافل انس با قرآن با رویکرد تدبر، تجلیل از پیشکسوتان و نخبگان قرآنی، اعزام قاریان برجسته ارتش به محافل قرآنی خارج از کشور و برپایی حلقه‌های معرفتی از جمله برنامه‌هایی است که برای این ایام در نظر گرفته شده است.
همایش عمری با قرآن در ایستگاه هجدهم
هجدهمین همایش تجلیل از پیشکسوتان قرآنی شهر تهران با عنوان «عمری با قرآن»، شامگاه روز جمعه، ۲۷ اردیبهشت‌ماه، در تالار ایوان شمس تهران برگزار می‌شود. این همایش هر ساله در ماه مبارک رمضان و در آستانه میلاد کریم اهل‌بیت امام حسن مجتبی(ع) با حضور مسئولان، مدیران، پیشکسوتان و قرآنیان شهر تهران، که عمری در عرصه توسعه و ترویج فرهنگ قرآنی تلاش کرده‌اند، با اهدای هدایا و لوح تجلیل برگزار می‌شود. در این همایش حجت‌الاسلام والمسلمین سیدجواد بهشتی، پژوهشگر و مفسر قرآن، محمد بادپا، فعال قرآنی، حسن ربیعیان، مدرس، قاری و داور قرآنی، محمود پاک‌نیت، هنرمند قرآنی و فروغ‌السادات موسوی‌بلده، بانوی فعال قرآنی تکریم می‌شوند. همچنین در این مراسم از خانواده شهیدان قرآنی مصطفی و مجتبی کاشفی تجلیل خواهد شد.

انتهای پیام 

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: