کد خبر: 3812460
تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۲
رئیس پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن خبرداد:
گروه حوزه‌های علمیه ــ رئیس پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن کریم با بیان اینکه 30 جلد اثر از سوی این پژوهشکده در حال نشر است گفت: اجرای 11 کلان‌پروژه علمی قرآنی از سوی این پژوهشکده در حال اجراست.
یوسفی مقدمبه گزارش ایکنا، به نقل از روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدصادق یوسفی مقدم در گفت‌وگویی به تشریح فعالیت‌های پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پرداخت و گفت: حدود ۲۱ عضو هیئت علمی و ۱۳ محقق رسمی و مجموعاً بیش از ۹۰ نفر فعال و همکار پژوهشی در این پژوهشکده فعالیت می‌کنند.
 
رییس پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تصریح کرد: در این پژوهشکده حدود ۱۱ کلان پروژه علمی در حال انجام است که یکی از آنها، دائره المعارف قرآن کریم است که بزرگترین دائره المعارف قرآن در جهان اسلام است و نیمی از آن به اتمام رسیده و مابقی در حال انجام است.
 
وی افزود: در کلان‌پروژه دائره المعارف قرآن کریم، چند پروژه از جلمه دانشنامه نوجوانان، دانشنامه‌های تخصصی، تک نگاری و اَعلام قرآن شکل گرفته است.
 
یوسفی مقدم با بیان این که دیگر کلان‌پروژه این پژوهشکده، فرهنگنامه سبک زندگی بر اساس آموزه قرآن و اهل بیت(ع) است، اظهارکرد: این کلان‌پروژه تاکنون خروجی‌های خوبی داشته که به صورت تک‌نگاری منتشر شده و به زودی جلد اول آن آماده خواهد شد.
 
وی گفت: از دیگر کلان پروژه‌های پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن، کلان پروژه قرآن و استشراق است که دیدگاه مستشرقان درباره قرآن کریم را مورد بررسی قرار می‌دهیم و اگر نقدی لازم باشد، آن دیدگاه ها را نقد می‌کنیم؛ این کلان پروژه که از سال گذشته شروع شده، تاکنون چهار پنج خروجی داشته که در نشر هستند و به زودی منتشر می‌شوند.
 
رییس پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تصریح کرد: «مرجعیت علمی قرآن کریم»، دیگر کلان‌پروژه این پژوهشکده است که به عنوان مسأله‌ای در دفتر تعریف و استقبال شد و این کلان پروژه را شکل دادیم و کارگروهی برای آن فراهم شده و مفهوم و سند مرجعیت علمی قرآن برای دفتر تبلیغات اسلامی را تنظیم و ارائه دادیم که ان شاءالله هر چه زودتر به تصویب برسد.
 
وی افزود: اکنون حدود ۲۰ پروژه از کلان‌پروژه مرجعیت علمی قرآن در حال انجام است، یعنی پروژه‌هایی که در حد مقالات هستند.
 
یوسفی مقدم کلان پروژه بازنگری فرهنگ قرآن کریم را یکی دیگر از کلان پروژه‌های پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن بیان و اظهار کرد: با توجه به این که فرهنگ قرآن کریم از پروژه‌های کلان و مهم این پژوهشکده به شمار می‌رود و نیازمند بازنگری بود، با روش علمی خاصی این بازنگری شروع شده و حدود ۲۰ جلد آن تاکنون بازنگری شده و امیدواریم تا یکی دو سال آینده بتوانیم آن را به نهایت برسانیم تا با بازنگری صورت گرفته، منتشر شود و در اختیار مخاطبان قرار بگیرد.
 
رونمایی از اپلیکیشن فرهنگ قرآن
وی با اشاره با این که در نخستین نمایشگاه دستاوردهای قرآنی دفتر تبلیغات اسلامی از اپلیکیشن فرهنگ قرآن کریم رونمایی می‌شود، گفت: از درون پروژه فرهنگ قرآن کریم، حدود ۱۵ فرهنگ نامه تخصصی بسیار ارزشمند در حال تدوین است و نرم افزار این فرهنگ نامه‌ها آماده شده که در این نمایشگاه از نرم‌افزار اندرویدی این فرهنگ نامه‌ها رونمایی می‌شود.
 
رئیس پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تصریح کرد: کلان پروژه فقه القرآن، دیگر کلان پروژه این پژوهشکده است که از آن، پروژه‌های فقه قرائت و مطالعات نظام‌سازی(مشتمل بر ۲۰ مصاحبه و ۷ نشست علمی) در حال آماده سازی است.
 
وی افزود: کلان پروژه عرفان در آیینه قرآن، یکی دیگر از کلان پروژه‌های این پژوهشکده به شمار می‌رود که بخش عرفان عملی آن انجام یافته و امیدواریم زودتر منتشر شود و بخش عرفان نظری در حال انجام است.
 
یوسفی مقدم اظهارکرد: یکی دیگر از کلان پروژه‌ها، کلان‌پروژه پرتال جامع علوم قرآن به عنوان پروژه علمی ـ اجرایی است؛ از وقتی که طرح آن نوشته شد تا کنون، دو سه سال می‌گذرد که اکنون مرحله خوبی را در حال سپری کردن است.
 
وی با بیان این که پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن تاکنون ۱۲۲ عنوان کتاب در ۲۲۵ جلد منتشر کرده است، گفت: نرم‌افزارهای موبایلی این پژوهشکده شامل قرآن سراج، فرهنگ قرآن، دائره المعارف قرآن، پرسمان‌های قرآنی و فرهنگ نامه‌های تخصصی است؛ از سال ۱۳۷۳ در این پژوهشکده اقدام به تولید نرم‌افزار کردیم و تاکنون ۲۷ نرم افزار از آثار این پژوهشکده تولید شده است.
 
30 جلد اثر؛ آماده نشر
 
رییس پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با اشاره به آثار در دست نشر این پژوهشکده تصریح کرد: حدود ۳۰ جلد اثر آماده نشر داریم که در اختیار نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی قرار گرفته است.
 
وی درباره پروژه‌های قطبی و غیرقطبی این پژوهشکده افزود: در این پژوهشکده ۳۱ پروژه مصوب قطبی و ۲۰ ریزپروژه زیرمجموعه کلان پروژه مرجعیت علمی قرآن را داریم که مجموعاً ۵۱ پروژه قطبی در این پژوهشکده در حال انجام است و ۲۲ عنوان هم پروژه غیر قطبی داریم.
 
یوسفی مقدم با بیان این که تا کنون ۱۳۷۴ مقاله دائره المعارفی تولید کرده‌ایم، اظهارکرد: همچنین ۵۲ مقاله علمی ـ پژوهشی، ۲۵۶ مقاله علمی ـ ترویجی، ۱۵ مقاله تخصصی، ۴۳ مقاله در همایش ها و کنفرانس‌ها در این پژوهشکده تولید شده است.
 
وی گفت: تاکنون سه همایش قرآن و مسائل جامعه معاصر، فقه قرائت و دیدگاه‌های تفسیری آیت‌الله معرفت را برگزار کرده‌ایم و از سال ۸۷ تا ۹۵،  ۴۹ نشست به همت این پژوهشکده برگزار شده است اما آمار مربوط به قبل از این سال ها در دسترس نیست و از سال ۹۵ تا ۹۷، ۲۱ کرسی به همت این پژوهشکده برگزار شده است.
 
رییس پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تصریح کرد: پرتال جامع قرآن کریم، پایگاه تخصصی ترجمه قرآن کریم و پایگاه معارف قرآن، سه سامانه این پژوهشکده هستند. این پژوهشکده مشتمل بر ۵ گروه علمیِ تفسیر قرآن کریم، علوم قرآنی، مطالعات تطبیقی، دائره المعارف‌های قرآنی و فرهنگنامه‌های قرآنی و دو اداره پژوهش و فناوری و فراوری اطلاعات است.
 
یوسفی مقدم با اشاره به وجود کتابخانه تخصصی در این پژوهشکده اظهارکرد: بیش از ۲۱ هزار عنوان کتاب در حدود ۵۰ هزار جلد با ۵۰ زبان، ۳۰۰ عنوان تفسیر کامل، ۳ هزار عنوان تفسیر بخشی و ۸۰۰ پایان‌نامه قرآنی در این کتابخانه وجود دارد.
 
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: