کد خبر: 3812574
تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۳
با حضور کریم منصوری؛
گروه حوزه‌های علمیه – ویژه برنامه قرآنی «زمانی با قرآن» با حضور کریم منصوری به همت جامعه المصطفی با حضور جمع کثیری از طلاب و دانش‌پژوهان در دانشگاه اسلامی غنا برگزار شد.

به گزارش ایکنا به نقل از المصطفی، در این برنامه، ابتدا سه تن از دانشجویان حافظ کل قرآن کریم دانشگاه اسلامی غنا به قرائت آیاتی از کلام‌الله مجید پرداختند و سپس حجت‌الاسلام والمسلمین‌ معارفی، رئیس دانشگاه اسلامی غنا، درباره اهمیت قرائت قرآن سخنرانی کرد.
وی اظهار کرد: قرآن مهم‌ترین نعمت معنوی خداوند برای بشریت است و طبق احادیث، فضل و برتری کلمات آن بر کلمات دیگر، همانند برتری خداوند عزوجل بر مخلوقات است و لذا حفظ و قرائت این کلمات نیز آداب ویژه‌ای می‌طلبد که در قرآن به برخی از این آداب مانند شروع با «تعویذ از شیطان» و «خواندن با ترتیل» اشاره شده است.
رئیس دانشگاه اسلامی غنا با اشاره به آیه «كَذَلِكَ لِنُثَبِّتَ بِهِ فُؤَادَكَ وَرَتَّلْنَاهُ تَرْتِيلً»، درباره اهمیت قرائت ترتیل قرآن تأکید نمود: تلاوت با ترتیل قرآن کریم، سبب تقویت و تثبت قلب هنگام شنیدن آیات الهی می‌شود.
معارفی در ادامه به تفسیرها و ترجمه‌های مختلف از «ترتیل» مانند خواندن آرام، شمرده شمرده و متمایز، گام به گام، آهنگین اشاره کرد و گفت: تقریباً اتفاق نظر است که خواندن با ترتیل، جزئی از آداب ظاهری قرائت قرآن در کنار آداب باطنی است.
وی بیان کرد: حافظان و قاریان قرآن جایگاه بالایی نزد پیامبر گرامی اسلام(ص) داشتند و پیامبر مکرم(ص) همواره آنها را تکریم می‌کردند و آنان را برای تبلیغ و ترویج اسلام به مناطق مختلف اعزام می‌فرمودند؛ برای نمونه، آنها، که با تاریخ اسلام و حادثه بئر معونه آشنایی دارند، می‌دانند که در این نوبت، نزدیک به چهل نفر حافظ و قاری قرآن را به نجد فرستادند، ولی - متأسفانه- با خیانت کافران و منافقان، همه آنها به شهادت رسیدند و این امر سبب رنجش شدید خاطر نبی مکرم اسلام(ص) قرار گرفت و طبق برخی روایات، آیه معروف «وَلاتَحْسَبَنَّ الَّذينَ قُتِلوُا فى سَبيلِ اللّهِ اَمواتاً بَلْ اَحْياءٌ عِنْدَ رَبِّهِمْ يُرْزَقوُنَ»، در شأن این حافظان و قاریان شهید نازل شده است.
رئیس دانشگاه اسلامی غنا حضور استاد کریم منصوری را در دانشگاه اسلامی غنا بسیار مغتنم دانسته و ضمن خیر مقدم به ایشان، خاطرنشان کرد: کریم منصوری حافظ کل و قاری بین‌المللی است که صوت قدسی‌اش در برخی آثار هنری مانند تیتراژ سریال یوسف پیامبر نیز استفاده شده است و با اخلاق حسنه‌ای که دارد، می‌تواند الگوی خوبی برای جوانان و علاقه‌مندن قرآن باشد.
در ادامه برنامه، کریم منصوری، آیاتی از سوره اسراء و سوره تین را تلاوت نمود که مورد توجه و تشویق حاضران قرار گرفت.
در ادامه نیز وی به درخواست حاضران در جلسه، آیات آغازین سوره یوسف را، که در تیتراژ سریال «یوسف پیامبر(ص)» استفاده شده بود، تلاوت کرد.
گفتنی است دانشگاه اسلامی غنا وابسته به جامعه‌المصطفی در غنا، دارای نُه رشته در علوم انسانی و علوم اسلامی است که بیش از هزار دانشجو دارد و با اخذ شهریه از دانشجویان اداره می‌شود.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: