کد خبر: 3813291
تاریخ انتشار: ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۵
گروه ادب ــ مسئول بخش فروش بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن از فروش ۴ میلیارد تومانی تا شب گذشته خبر داد و گفت: این میزان استقبال مردم از نمایشگاه قرآن را انتظار نداشتیم.

فروش ۴ میلیارد تومانی نمایشگاه قرآن/استقبال از نمایشگاه دور از انتظار بودمحمدتقی حق‌بین، مسئول بخش فروش نمایشگاه بین‌المللی قرآن در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا درباره آمار فروش نمایشگاه قرآن گفت: طی چند روز گذشته استقبال مردم از نمایشگاه نسبت به سال گذشته خیلی خوب بوده و جمعیت فراوانی به نمایشگاه قرآن آمده‌اند. یعنی با توجه به گرانی کالا‌ها در بخش کتاب، نرم‌افزار و عفاف و حجاب، انتظار نداشتیم که مردم خرید داشته باشند. البته این مسئله را در نمایشگاه کتاب تهران هم شاهد بودیم که مردم با وجود مشکلات، کالا‌های فرهنگی را از سبد خرید خود خارج نکرده‌اند.

وی در رابطه با میزان فروش در نمایشگاه قرآن افزود: در این دوره از نمایشگاه قرآن افزایش ریالی چشمگیری را شاهد بودیم، اما به لحاظ تعدادی افزایش کمتر از ۱۰ درصد بوده است؛ بنابراین نمی‌توان گفت که با وضعیت خوبی مواجه هستیم؛ چرا که این افزایش اغلب به دلیل افزایش قیمت کالا‌ها است.

حق‌بین ادامه داد: تا شب گذشته، نمایشگاه قرآن حدود ۴ میلیارد تومان فروش داشته است و این آمار هم مربوط به تراکنش‌ها و هم خرید‌های نقدی است که آمار تراکنش‌ها حدود ۳.۵ میلیارد تومان و ۵۰۰ میلیون تومان هم مربوط به خرید نقدی است.

وی در ادامه بیان کرد: بخشی اندکی از فروش مربوط به دستگاه پوز غیر از بانک صادرات است که به دلیل تعاملی که با برخی از ناشران داریم و به ما اعلام می‌کنند، از این فروش مطلع هستیم. همچنین کسی که تجربه کافی در این زمینه داشته باشد، می‌تواند میزان فروش کتاب از این طریق را تخمین بزند.

حق‌بین تصریح کرد: امروزه استفاده از سیستم‌های پوز رایج شده و ۸۵ درصد فروش از این طریق انجام می‌شود، اگر به ۳.۵ میلیارد تومان فروش از طریق تراکنش‌های بانک صادرات، ۱۵ درصد هم فروش در بخش‌های دیگر را اضافه کنیم، نزدیک به ۴ میلیارد تومان می‌شود و این مسئله پیچیده‌ای نیست.

وی از افزایش ریالی ۴۵ درصدی فروش در نمایشگاه نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: پیش‌بینی می‌شود این رقم تا پایان نمایشگاه به ۶.۵ تا ۸ میلیارد تومان نیز برسد.

حق‌بین درباره بن‌کارت‌ها نیز گفت: بن کارت‌ها فروشی نیست و از طریق باشگاه همراهان و یا نهاد‌ها و مؤسسات قرآنی به افراد اختصاص می‌یابد که البته بخش نهاد‌ها و مؤسسات ضعیف است، البته این، بن‌کارت وزارت ارشاد نیست، بلکه هدیه بانک صادرات به عنوان حامی نمایشگاه قرآن است و بن کارتی نیست که از ناحیه وزارت ارشاد باشد، امسال وزارت ارشاد بن کارتی را در نمایشگاه توزیع نکرده است.

وی درباره اعتبار بن کارت‌های کتاب نمایشگاه کتاب در نمایشگاه قرآن گفت: این بن کارت‌ها در نمایشگاه قرآن اعتبار دارند، اما، چون بانک عامل در نمایشگاه قرآن، بانک شهر نیست؛ از این رو اگر ناشرانی دارای دستگاه پوز بانک شهر باشند، می‌توانند آن را مورد استفاده قرار دهند.

مسئول بخش فروش نمایشگاه قرآن درباره غیرفعال بودن بن کارت‌ها گفت: این بن‌ها صرفاً در غرفه‌های فروش کتاب و نرم‌افزار هست و کسانی که پروانه نشر و شماره حسابشان مربوط به مدیرمسئول باشد، دستگاه پوزشان فعال است که در این راستا در حال حاضر ۸۳ غرفه دارای دستگاه‌های پوز فعال هستند. در ابتدا قرار بود این کار فقط برای بخش متمرکز انجام شود، اما توانایی لازم را برای ارائه خدمات به مردم نداشت؛ از این رو از میان تعداد ناشران و کسانی که مدیرمسئولشان دارای حساب بانکی صادرات بود و مدارک لازم دیگر را داشت، دستگاه پوزشان فعال شد. البته بخشی از ناشران تخلفاتی در نمایشگاه قرآن داشتند که دستگاه‌های پوزشان غیرفعال شده بود.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: