کد خبر: 3813308
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۳
گروه فعالیت‌های قرآنی ــ شاید برای بسیاری این سؤال مطرح باشد که چرا باید به بازدید از نمایشگاه قرآن رفت؛ نمایشگاهی که در ایام ماه مبارک رمضان برپا می‌شود، چه امکانات و چه خدماتی برای مردم روزه‌دار دارد تا آنها را در گرمای این روزهای تهران به یکی از مرکزی‌ترین مناطق شهر بکشاند.

چرا باید به نمایشگاه قرآن برویم / هفت دلیل برای درک بهتر نمایشگاه قرآن

به گزارش خبرنگار ایکنا؛ این روزها بزرگ‌ترین رویداد قرآنی جمهوری اسلامی در مصلی بزرگ امام خمینی(ره) پذیرای روزه‌داران و علاقه‌مندانی است که برای آشنایی هرچه بیشتر با دستاوردهای قرآنی ایران اسلامی به این مکان مراجعه کرده‌اند. در ادامه تلاش شده است تا به برخی موارد که می‌تواند خانواده‌ها را به حضور در این نمایشگاه ترغیب کند، اشاره کوتاهی شود.

تفرج‌گاه معنوی

سال‌هاست از نمایشگاه قرآن به عنوان یک تفرجگاه معنوی برای خانواده‌ها در ایام ماه مبارک رمضان یاد می‌شود، تفرجگاهی که البته در سال‌ها و ادوار مختلف با توجه به امکانات و خدماتی که ارائه داده، فراز و نشیب‌هایی در جذب مخاطبان و روزه‌داران داشته است. امسال اما به نظر می‌رسد بیش از هر زمان دیگری این فضا به یک تفرجگاه معنوی تبدیل شده باشد. جذابیت‌های بصری نمایشگاه قرآن در دوره بیست و هفتم، آشنا شدن با جدیدترین دستاوردهای قرآنی کشور و آگاه شدن از ریز فعالیت‌های قرآنی بخش‌های دولتی و مردمی می‌تواند بخشی از چندین و چند دلیل برای تبدیل شدن نمایشگاه قرآن به یک تفرجگاه معنوی باشد، تفرجگاهی که زمان زیادی به پایان آن باقی نمانده و مردم اگر می‌خواهند از آن بهره‌مند شوند، باید حضور در این مکان را طی روزهای آتی در برنامه خود قرار دهند.

گذراندن ساعات طولانی روزهای روزه‌داری

در روزهای ماه مبارک رمضان به خصوص در این ایام که روزها طولانی‌تر از همیشه شده است، خانواده‌ها به دنبال راهی برای گذراندن این ساعات طولانی هستند، به نظر می‌رسد با توجه به شرایط سخت اقتصادی این روزهای مردم، تنها گزینه‌ای که برای گذراندن ساعات طولانی روزه‌داری مانده به افطار برای مردم باقی مانده باشد، دیدن سریال‌های مناسبتی تلویزیون باشد، شهروندان تهرانی اما در کنار این گزینه می‌توانند بر روی حضور در نمایشگاه قرآن نیز حساب ویژه‌ای باز کنند. به نظر می‌رسد نمایشگاه قرآن می‌تواند گزینه مطلوبی برای گذراندن ساعات طولانی ایام روزه‌داری باشد، به خصوص اینکه هوای مطبوع محوطه مصلی در ساعات بعد از افطار و برنامه‌های جنبی تدارک دیده شده در حاشیه مصلی می‌تواند ساعات دلچسبی را برای خانواده‌ها فراهم آورد.

استفاده از خدمات بخش حجاب و عفاف

بخش حجاب و عفاف می‌تواند یکی دیگر از انگیزه‌های حضور مردم در نمایشگاه قرآن باشد، این بخش پر است از طرح و رنگ و نقش، تعدد نام‌ها و برندهای تولید‌کننده محصولات حجاب در کنار استقبال بالا از این بخش و همچنین تنوع بالای محصولات نشان‌دهنده نیاز و توجه بالای مردم به محصولات عفاف و حجاب است. همه اینها باعث شده تا بخش حجاب و عفاف به یکی از جاذبه‌های این دوره از نمایشگاه تبدیل شود، زمانی این جذابیت برای خانواده‌ها بیشتر می‌شود که متوجه شویم امسال طرح «نذر حجاب» نیز به اجرا درآمده است، طرحی که تلاش دارد تا قواره‌های چادری را با قیمتی بسیار نازل در اختیار خانواده‌های ایرانی قرار دهد.
در کنار این، انواع ملزومات حجاب همچون ساق دست، سنجاق‌های روسری، یقه حجاب، کلاهک زیر روسری و ... نیز به وفور در نمایشگاه با برندهای مختلف عرضه شده تا همه این موارد در کنار فضای خانوادگی نمایشگاه قرآن فرصت خوبی را برای بازدید و خرید مناسب برای بانوان محجبه ایرانی فراهم کرده باشد.

بخش هنر و نمایش ادوات و البسه قدیمی

نمایش تابلوهای هنری در هر نمایشگاهی بخشی از جذابیت‌های آن نمایشگاه به شمار می‌رود، در نمایشگاه قرآن نیز در بخش هنری آثاری در زمینه خوش نویسی، نقاشی، نقاشی خط، کاریکاتور، تصویرسازی، نگارگری، تذهیب، گل و مرغ، پوستر، اسماء الحسنی، منبت، معرق، آیینه کاری، مجسمه، خاتم کاری، قلم زنی، هنرهای تجسمی و صنایع دستی به نمایش گذاشته شده است.
در این بخش برای اولین بار عکس‌های منتخبی از پشت صحنه‌های فیلم و سریال های دینی به نمایش گذاشته شده است؛ همچنین اکساسوار و لباس‌های بازیگران سریال‌ها و فیلم‌های سینمایی دینی نیز در این بخش برای بازدید علاقه‌مندان قرار گرفته است تا بیش از پیش بر جذابیت این بخش افزوده شود. اجرای نمایش خیابانی و نیز خلق آثار هنری توسط اساتید به صورت زنده از دیگر جاذبه‌های بخش هنری است که می‌تواند بازدیدکنندگان را جذب خود کند.

استفاده از مشاوره‌های رایگان

این روزها که تعرفه خدمات مشاوره‌ای توان مراجعه و برخورداری خانواده‌ها از این خدمات را سلب کرده است و استفاده از چنین خدماتی تقریباً از سبد خانوارها حذف شده است، نمایشگاه قرآن می‌تواند بهترین گزینه برای چنین خانوارهایی باشد. ارائه انواع خدمات مشاوره‌ای در بخش‌های مختلف از حوزوی تا دانشگاهی و... آن هم به صورت رایگان در هر مکانی که ارائه شود می‌تواند باعث جذب افراد بسیار زیادی شود، همین بخش در نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم به یکی از جذابیت‌های نمایشگاه بیست و هفتم تبدیل شده و هر روز شاهد استقبال جوانان و نوجوانان بسیاری از این خدمات هستیم.
مشاوره‌های پیش از ازدواج، مشاوره‌های دینی، مشاوره‌های پزشکی و سلامت و... از جمله مواردی است که عمدتاً در دو بخش حوزوی و دانشگاهی به صورت کاملاً رایگان به مخاطبان ارائه می‌شود.

بخش عترت

بخش عترت از دیگر بخش‌های جذاب نمایشگاه بیست و هفتم است که از روزهای ابتدایی با استقبال پرشور مراجعه‌کنندگان همراه شده و می‌تواند یکی از انگیزه‌های خانواده‌ها برای مراجعه به نمایشگاه قرآن باشد.
این بخش ماکتی از بارگاه ملکوتی حضرت علی(ع) را به نمایشگاه آورده تا حال و هوای آن بارگاه نورانی را در ایام ماه مبارک رمضان برای مخاطبان تداعی کند. گرفتن عکس یادگاری با این ماکت به برنامه ثابت بخش قابل توجهی از مراجعه‌کنندگان به نمایشگاه قرآن تبدیل شده است، به نظر می‌رسد دیدن این ماکت و گذراندن لحظاتی از طول روز در کنار آن که با گرفتن عکس یادگاری ختم می‌شود، می‌تواند برای بخشی از مردم انگیزه حضور در نمایشگاه قرآن را ایجاد کند.

تعظیم شعائر دینی

بدون شک مهم‌ترین دلیلی که می‌تواند هر شهروندی را پس از شنیدن نام نمایشگاه قرآن به حضور در این مکان ترغیب کند، خود قرآن و تکریم کلام وحی است. میزان تکریم و ارادت مردم به هر موضوعی، با توجه داشتن شهروندان به آن موضوع مشخص می‌شود، نمونه‌های زیادی از تکریم یک رویداد در حافظه تاریخی همه ما وجود دارد که حوصله این گزارش از پرداختن مبسوط به آنها خارج است.
بدون شک توجه و اهمیت شهروندان به موضوعات قرآنی و از جمله نمایشگاه قرآن کریم تکریم قرآن بوده و باعث اهمیت آن موضوع شده و پرداختن به اخبار آن بهای صدچندانی در جامعه پیدا می‌کند. البته این به معنای بها یافتن موضوع قرآن پس از توجه مردم، نیست، چرا که جایگاه قرآن و فعالیت‌های قرآنی فراتر از آن بوده و هر توضیحی در این زمینه اضافه و توضیح واضحات خواهد بود.
اگر توجه شهروندان و به خصوص علاقه‌مندان و فعالان قرآنی به رخدادهای قرآنی زیاد باشد،‌ چه بسا باعث شود، مسئولان که این ایام نسبت به مسائل قرآنی و بودجه‌های آن مقداری بی‌توجه شده‌اند،‌ به خود آمده و پرداختن به آن را بیشتر در دستور جلسات خود قرار می‌دهند. زمانی که رویدادهای قرآنی با حضور پرشمار شهروندان برگزار شود، جایگاه آن در عرصه عمومی کشور پررنگ‌تر شده و دولت‌ها نیز مجبور می‌شوند در عمل و نه در حرف بهای بیشتری به این موضوع بدهند.
به نظر می‌رسد، نمایشگاه بین‌المللی قرآن که از تنوع خوبی در بخش‌های مختلف برخوردار است، می‌تواند محل مناسبی برای ثابت کردن عشق و علاقه‌ مردم به قرآن کریم باشد، عشق و علاقه‌ای که تنها چند روز باقی مانده است تا آن را به صورت عملی ابراز دارند. نمایشگاه قرآن هر شب از ساعت 17 تا 24 در مصلی امام خمینی(ره) پذیرای علاقه‌مندان به کلام وحی است.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: