کد خبر: 3813374
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۳
گروه اجتماعی ــ اهدای عضو فرصتی ارزشمند و ماندگار برای بیماران نیازمندی که لحظه لحظه شمع زندگی‌شان رو به خاموشی است و هدیه عضو پیوندی می‌تواند حیاتی دیگر را برای آنان به ارمغان بیاورد.

همه روزه اخبار متعددی از اهدای عضو بیماران مرگ مغزی منتشر می‌شود و در این میان خانواده‌های این بیماران لحظات نفس‌‎گیر بین عقل و احساس را تجربه می‌کنند که در نهایت نجات بیماران و رضایت به انجام این کار را انتخاب می‌کنند.
سال‌های گذشته اقدامات متعددی برای فرهنگ‌سازی اهدا عضو در کشورمان انجام گرفته و این مهم توانسته جان بیماران و افراد نیازمند را نجات دهد.
زهرا سیاح، مسئول هماهنگ‌کننده تیم پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی چهارمحال و بختیاری در گفت‌و‌گو با ایکنا از چهارمحال و بختیاری، در‌خصوص وضعیت اهدای عضو در استان، اظهار کرد: از سال 82 همزمان با سراسر کشور تیم پیوند اعضا در چهارمحال و بختیاری تشکیل و واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی کار خود را آغاز کرد.
وی افزود: در مدت فعالیت، رضایت بیش از 250 خانواده برای اهدای عضو انجام شد که 700 عضو جداسازی و به صورت رایگان به بیماران نیازمند پیوند زده شد.
سیاح گفت: چهارمحال و بختیاری جزء پنج واحد فعال دانشگاهی کشور در زمینه پیوند عضو محسوب می‌شود که با توجه به فرهنگ‌سازی مطلوب از سوی رسانه‌ها و تبلیغات در راستای اهدای عضو، استقبال مطلوبی صورت گرفته است.
وی با بیان اینکه در کشور رضایت خانواده‌ها به منظور اهدای عضو حدودا 30 تا 40 درصد است، تصریح کرد: این آمار در استان 60 درصد است.
مسئول هماهنگ‌کننده تیم پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان بیان کرد: بیشتر افرادی که عضو خود را به بیماران نیازمند اهدا می‌کنند در رنج سنی 15 تا 40 ساله هستند که به‌دلیل حوادث ترافیکی از جمله تصادف با موتورسیکلت دچار مرگ مغزی شده‌اند.
وی ادامه داد: از ابتدای سال جاری تاکنون اعضای سه بیمار مرگ مغزی جداسازی و به بیماران نیازمند اهدا شده است.
سیاح با بیان اینکه چهارمحال و بختیاری دارای بخش پیوند کلیه است و کبد، پانکراس و قلب پس از جداسازی برای پیوند به استان‌های همجوار ارسال می‌شود، تصریح کرد: کبد، پانکراس، کلیه‌ها، ریه، روده و نسوج از اعضای قابل جداسازی و پیوند به بیماران نیازمند هستند.
وی در‌خصوص ضرورت داشتن کارت اهدای عضو هر فرد در طول حیات خود، بیان کرد: علاوه بر داشتن کارت اهدای عضو توسط افراد مرگ مغزی، رضایت خانواده نیز مهم است که خوشبختانه در استان افرادی که دارای کارت اهدای عضو بودند، رضایت خانواده‌ها جلب شد و در این خصوص مشکلی پیش نیامد.
مسئول هماهنگ‌کننده تیم پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان با اشاره به وجود 500 بیمار دیالیزی در سطح استان، گفت: هزینه هر بیمار دیالیزی برای دولت، سالانه 50 میلیون تومان است که در صورت پیوند عضو صرفه‌جویی‌های لازم در هزینه‌ها انجام می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: در کشور روزانه 10 بیمار در صف انتظار، به‌دلیل نرسیدن عضو پیوندی فوت می‌کنند و روزانه بیماران نیازمند اهدای عضو پیوندی، از طریق افراد مرگ مغزی برای آن‌ها عضو مورد نظر تهیه می‌شود که این امر به بیماران نیازمند پیوند کمک بسیاری می‌کند.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: