کد خبر: 3813479
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۶
گروه بین‌الملل ــ دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) در تازه‌ترین گزارش خود، اعلام کرده است که مبارزه با فساد در افغانستان هنوز هم یک نیاز اساسی است و سبب ایجاد حلقه خبیثه شده که تضعیف قانون، جنایات بیشتر و معافیت از مجازات را در پی دارد.

به گزارش ایکنا به نقل از «دید» افغانستان؛ در سومین گزارش یوناما درباره مبارزه با فساد از پیشرفت‌ها در تطبیق استراتژی این مواجهه در افغانستان استقبال و همچنین تأکید شده که برای ادامه این پیشرفت‌ها به تمرکز و تلاش‌ مداوم نیاز است.

تدامیچی یاماموتو، نماینده‌ ویژه سازمان ملل متحد در امور افغانستان گفت: ملل متحد از پیشرفت‌های افغانستان در تطبیق استراتژی مبارزه با فساد استقبال می‌کند، ولی همه نهادهای افغانستان باید در کنار همه اقشار جامعه به تلاش‌های خود در راستای افزایش اصول تعهد، حساب‌دهی و شفافیت ادامه دهند.

گزارش تازه‌ یوناما تاثیر مداوم فساد در عرصه‌های مختلف زندگی مردم افغانستان، کاهش اعتماد شهروندان به نهادهای دولتی و فساد به عنوان مانعی برای تأمین صلح و رفاه پایدار را توضیح داده است.

یاماموتو گفته است که فساد حاکمیت قانون را ضعیف و زمینه را برای جنایت‌های بیشتر مساعد می‌کند که این امر منجر به ایجاد «حلقه‌ خبیثه» شده و فرهنگ معافیت از مجازات را تقویت می‌کند. فساد حتی چشم‌انداز صلح را در معرض خطر قرار می‌دهد، در حالی ‌که راه‌حل مبتنی بر مذاکرات برای آینده‌ افغانستان باید براساس صداقت و عدالت باشد.

در گزارش یوناما پیشنهادهایی نیز به‌ منظور حمایت از نهادهای مربوطه افغانستان در امر مبارزه با فساد و بهبود بخشیدن به زندگی شهروندان ارائه شده و آمده که تلاش‌های دولت درباره مبارزه با فساد بر زندگی تعداد بسیاری از افغانستانی‌ها بی‌تأثیر بوده است.

همچنین در این گزارش آمده است: با وجود بسیاری از اصلاحات در عرصه‌های حقوقی و پلیسی، فساد هنوز هم به عنوان مانع اساسی در رسیدن به صلح و رفاه دائمی در افغانستان مطرح است.

یکی از پیشنهادهایی که در این گزارش مطرح شده، این است که افغانستان باید یک استراتژی درازمدت مبتنی بر دستاوردهای حاصل از روند اصلاحات را تهیه کند و از توانمندی افراد به عنوان یک اهرم در مبارزه با فساد بهره بگیرد.

نماینده‌ ویژه سازمان ملل متحد در امور افغانستان همچنین گفته است که انتخابات آینده این کشور آزمونی برای تطبیق تجربه‌های به دست آمده است.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: