کد خبر: 3813783
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۱
گروه بین‌الملل ــ حمل و نقل رایگان روزه‌داران از مساجد تا منازل و اجرای سرود مذهبی «ژاراپازان» توسط کودکان و نوجوانان، از جمله آدابی است که مسلمانان قزاقستان طی ماه رمضان از آن برخوردار شده و به اجرای آن می‌پردازند.

به گزارش ایکنا از قزاقستان؛ جمهوری قزاقستان کشوری در آسیای میانه است که پایتخت این کشور در سال 1998 از آلماتی در جنوب که بزرگترین شهر این کشور به شمار می‌آید به نورسلطان در شمال منتقل شد. دین 70 درصد از مردم این کشور را اسلام تشکیل می‌دهد و باقی ساکنان قزاقستان مسیحی هستند.

رمضان در قزاقستان؛ از حمل و نقل رایگان تا اجرای سرود «ژاراپازان»

به فراخور حضور 70 درصدی مسلمانان در قزاقستان، روزه‌داری در ماه رمضان نیز رونق خاص خود را دارد؛ بر این اساس افطاری دادن در این ماه میان همه مسلمانان شایع است و حتی اگر کسی باشد که روزه نمی‌گیرد، خود را موظف می‌داند که طی این ماه یک یا دو بار در منزل خود سفره افطار پهن کند و به روزه‌داران افطار دهد.

نماز تراویح

مسلمانان قزاقستان طی این ماه در مساجد به اقامه نماز تراویح (نمازهایی که مسلمانان اهل تسنن در شب‌های ماه رمضان به جماعت می‌خوانند) می‌پردازند.

در همین راستا شهرداری این کشور نیز تدبیری اندیشیده تا مردمی که طی روز روزه‌دار هستند، کمتر به سختی بیفتند؛ از این رو اتوبوس‌هایی را به صورت رایگان و در طول شب در جلوی مساجد مستقر می‌کند که نمازگزاران را بعد از انجام فرایض به منازل خود برساند. این اقدام به ویژه در جلوی مساجد مهم این شهر اجرایی می‌شود.

رمضان در قزاقستان؛ از حمل و نقل رایگان تا اجرای سرود «ژاراپازان»

مردم مسلمان قزاقستان همچنین اهمیت بسیاری برای شب‌های قدر قائل هستند و در این مناسبت‌های مذهبی به گرفتن مراسم احیاء می‌پردازند.

سرود ژاراپازان

یکی از سنت‌های ویژه مردم مسلمان در این کشور اجرای سرود ژاراپازان است؛ این سرود به نوعی دعاست و رویکرد مذهبی دارد که در ایام ماه رمضان توسط کودکان و نوجوانان اجرا می‌شود.

این گروه سنی با حضور در منازل اقوام و بزرگان به اجرای این دعا به شکل سرودخوانی می‌پردازند و از خدا برای اهالی آن منزل سلامتی، برکت و نعمت طلب می‌کنند. صاحب منزل نیز به این کودکان و نوجوانان هدایی اهدا می‌کند که قرآن کریم نیز از جمله آنهاست.

رمضان در قزاقستان؛ از حمل و نقل رایگان تا اجرای سرود «ژاراپازان»

برپایی سفره‌های افطار در مساجد و پذیرایی از روزه‌داران با پخت غذاهای سنتی ویژه این ماه از دیگر آدابی است که مسلمانان قزاقستان به اجرای آن می‌پردازند. این سفره‌ها اغلب از سوی افراد خیّر گسترده می‌شود.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: