کد خبر: 3813854
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۴
کانون خبرنگاران نبأ ــ رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم با اعلام آمادگی این دانشگاه برای راه‌اندازی دروس میان‌رشته‌ای، گفت: در حال پیگیری برای راه‌اندازی سه رشته مهم در دانشگاه با عناوین اقتصاد و وقف، فقه و مبانی با گرایش وقف و مدیریت اماکن متبرکه هستیم.
به گزارش کانون خبرنگاران ایکنا، نبأ؛ نشست مشترک حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمد نقیب، رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم به همراه معاونان و مدیران دانشگاه و مجتبی شریعتی نیاسر، معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و هیئت همراه امروز، اول خردادماه در قم برگزار شد.
در این نشست حجت‌الاسلام‌والمسلمین نقیب با بیان اینکه در حال حاضر پنج هزار و 382 دانشجو در حال فعالیت علمی و پژوهشی در دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم هستند، تعداد دانشجویان دکترای در حال تحصیل را ۵۶ نفر، کارشناسی ارشد را قریب به یک هزار و 326 نفر و تعداد افراد مشغول به تحصیل در مقطع کارشناسی را قریب به چهار هزار نفر، عنوان کرد.
وی افزود: این دانشگاه کاملا قرآنی است و تعداد 73 عضو هیئت علمی و قریب به یک هزار استاد حق‌التدریس در این دانشگاه در حال فعالیت هستند و فضای فرهنگی دانشگاه بسیار نزدیک به حوزه علمیه است و دانشجویان مؤمن و متعهد در این دانشگاه تحصیل می‌کنند.
رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در ادامه با اشاره به فعالیت‌های قرآنی دانشجویان این دانشگاه، بیان کرد: در حال حاضر بیش از 500 دانشجوی حافظ قرآن از پنج جزء تا کل قرآن داریم؛ در کنار اینها قریب به 900 دانشجوی مرتل قرآن نیز در دانشگاه تحصیل می‌کنند.
وی اظهار کرد: در حال پیگیری برای راه‌اندازی سه رشته مهم در دانشگاه با عناوین اقتصاد و وقف، فقه و مبانی با گرایش وقف و مدیریت اماکن متبرکه هستیم.
حجت‌الاسلام نقیب همچنین از اعلام آمادگی دانشگاه برای راه‌اندازی دروس میان‌رشته‌ای خبر داد و گفت: از نظارت وزارت علوم بر دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم نیز استقبال می‌کنیم.
وی با بیان اینکه دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم، ۱۸ دانشکده علوم قرآنی فعال در سراسر کشور دارد، ادامه داد: این دانشگاه به لحاظ سازمانی زیرنظر سازمان اوقاف و امور خیریه و از لحاظ آموزشی زیر نظر وزارت علوم اداره می‌شود.
در ادامه این نشست، مجتبی شریعتی نیاسر، معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه برخی دانشگاه‌های ما در کشور که به نوعی به نهادها وصل هستند از موفقیت چشمگیری برخوردارند، گفت: این موفقیت‌های علمی و پژوهشی باید تقویت و ادامه پیدا کند.
وی ترسیم سند چشم انداز برای دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم را گامی رو به جلو دانست و افزود: دانشگاه خوب، دانشگاهی است که آینده و چشم‌انداز خود را تهیه کرده و طبق آن برنامه‌های راهبردی خود را به پیش ببرد.
معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تأکید بر اینکه دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم باید با جدیت مقوله بین‌رشته‌ای را دنبال کند، اظهار کرد: توصیه بنده این است تیمی را موظف کنید تا با رصد فضای رسانه‌های داخلی و خارجی موضوعات و حوزه‌های جدید علمی را کشف و نوآوری کنند تا روند تصویب، اخذ مجوز و اجرایی کردن این موضوعات و رشته‌های علمی در دانشگاه‌ها طی شود.
وی با اشاره به اینکه نقش قرآن و مفاهیم قرآنی در بسیاری از بخش‌های داخل و خارج کشور تأثیرگذار است، ادامه داد: قرآن و مفاهیم قرآنی کمک می‌کنند تا ما ارتباط معنادار و هدفمند با جوامع اسلامی برقرار کرده و از طریق همین ارتباطات، معارف قرآن را جهانی کنیم.
شریعتی نیاسر تصریح کرد: جا دارد دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم جلساتی را با دانشگاه ها و نهادهای علمی کشور برگزار کرده و هم‌پوشانی‌های علمی را پیدا کند و درصدد رفع آن برآید.
وی در پایان نگاه اقیانوسی و به دور از جزیره‌ای کار کردن در بحث علوم را ضروری برشمرد و افزود: در این راستا دانشگاه‌ها باید به سمت استفاده از تکنولوژی‌های به روز و حرکت به‌سوی صرفه‌جویی هر چه بیشتر گام بردارند.
اکبر پوست‌چیان
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: