کد خبر: 3814683
تاریخ انتشار: ۰۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۶
گروه فرهنگی ــ معاون هنری و سینمایی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان گفت: سوگواره ملی تعزیه روستای ده‌زیار کرمان به‌مناسبت ارتحال ملکوتی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود.

به گزارش ایکنا از کرمان، وحید محمدی، معاون هنری و سینمایی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان دیروز شنبه، 4 خرداد به خبرنگاران گفت: سوگواره ملی تعزیه روستای ده‌زیار کرمان به‌مناسبت ارتحال ملکوتی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی(ره) بعد از ماه مبارک رمضان برگزار می‌شود.
وی از انتشار فراخوان سوگواره ملی تعزیه روستای ده‌زیار کرمان خبر داد و افزود: سوگواره تعزیه ده‌زیار تاکنون در شش دوره برگزار شده و در دوره هفتم به‌صورت ملی برگزار می‌شود.
معاون هنری و سینمایی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان با بیان اینکه سوگواره تعزیه روستای ده‌زیار نیز یکی از سوگواره‌هایی است که همه ساله به‌مناسبت ارتحال ملکوتی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و قیام خونین ١٥ خرداد برگزار می‌شود، بیان کرد: همزمانی با ماه مبارک رمضان سبب شد تا از حدود دو سال گذشته سوگواره تعزیه روستای ده‌زیار به بعد از ماه مبارک رمضان موکول شود.
محمدی تصریح کرد: حمایت از گروه‌های تعزیه، گرامیداشت پدید‌آورندگان آثار آئینی مذهبی و زمینه‌سازی در راستای رشد و تعالی هنر فاخر و معنوی تعزیه با ایجاد وفاق و همدلی از اهداف برگزاری سوگواره تعزیه ده‌زیار کرمان است.
وی گفت: وجه تمایز سوگواره تعزیه ده‌زیار با سایر سوگواره‌هایی که در سطح کشور برگزار می‌شود اجرای یک مجلس تعزیه در بخش رقابتی است تا در شناخت و انتخاب گروه‌های برگزیده عدالت کامل برقرار شود.
معاون هنری و سینمایی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان بیان کرد: گروه‌های متقاضی حضور در سوگواره ملی تعزیه ده‌زیار از سراسر کشور و استان کرمان باید آثار خود را حداکثر تا تاریخ 15 خردادماه جاری به محل دبیرخانه سوگواره ارسال کنند و ارسال لوح فشرده و متن تعزیه شهادت حضرت مسلم(ع) به همراه فرم شرکت در سوگواره برای گروه‌های متقاضی الزامی است.
وی با اشاره به اینکه در حاشیه برگزاری سوگواره کارشناسان تعزیه در سطح ملی و استانی برای رفع تحریف و آسیب‌شناسی و آموزش گروه‌های تعزیه‌خوانی، کارگاه‌های آموزشی برگزار می‌کنند، افزود: تعزیه‌هایی که توسط گروه کارشناسی بازبینی شرکت در سوگواره انتخاب می‌شود، الزاماً باید به‌صورت سنتی و میدانی اجرای عمومی شود.
محمدی با بیان اینکه استفاده از تمام نسخ تعزیه معروف کشور در زمینه شهادت حضرت مسلم بن عقیل‌(ع) آزاد است، تصریح کرد: زمان اجرای تعزیه نباید از 100 دقیقه بیشتر باشد و از این مجلس تعزیه در بخش‌های امام‌خوانی، مسلم‌خوانی، هانی‌خوانی، زن‌خوانی و بچه‌خوانی در قسمت موافق و ابن زیادخوانی، اشعث‌خوانی و... در قسمت مخالف یا اشقیاخوانی، شبیه‌خوان نمونه کشوری انتخاب می‌شود.
وی با اشاره به اینکه زمان برگزاری سوگواره از 22 خرداد تا دوم تیرماه 98 به مدت 12 شب است، تأکید کرد: مراسم اختتامیه و تجلیل از برگزیدگان سوگواره ملی تعزیه ده‌زیار دوم تیر‌ماه در سقاخانه و دارالشفاء حضرت ابوالفضل(ع) روستای ده‌زیار برگزار می‌شود.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: