کد خبر: 3814952
تاریخ انتشار: ۰۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۳
آیت‌الله مبلغی:
گروه حوزه‌های علمیه ــ عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه دستان ما پر از میراث کلامی و رفتاری امام علی(ع) در زمینه عدالت است، گفت: با توجه به اینکه عدالت اساسی‌ترین، فوری‌ترین و زیرساختی‌ترین نیاز بشریت است، حوزه و دانشگاه‌ها باید به صورت ویژه، متکفل یک تحلیل جامع‌الاطراف نسبت به عدالت علوی با ابعاد و زوایای آن باشند.

حوزه و دانشگاه تحلیل جامع الاطرافی نسبت به عدالت علوی ارائه دهندبه گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس، آیت‌الله احمد مبلغی به مناسب شهادت حضرت علی(ع) و شب‌های قدر در سخنانی بیان کرد: با وجود این تراث عظیم در اختیار، عملیلات تجمیع، تحلیل و تطبیق این دیدگاه‌ها و تبدیل آنها به نظریه‌هایی در باب عدالت، انجام نمی‌گیرد.
وی ادامه داد: امام علی(ع) به دلیل حکومت‌داری و فضایی که در آن قرار داشتند، نسبت به امامان دیگر، بیشترین سخن را در باب عدالت بیان کرده و توانستند، ادبیات و مفاهیم زیادی با ابعاد و زوایای متعددی را پیرامون عدل ارائه کنند و امروز این میراث بزرگ در اختیار ما قرار دارد.
آیت‌الله مبلغی ادامه داد: اگر بتوانیم تراث کلامی امام را همراه با تراث رفتاری آن حضرت در یک مسیر جدی مطالعه دقیق قرار دهیم این دو با پشتیبانی و کمک هم می‌توانند ما را به یک حقایق، ادبیات، اندیشه‌ها و نظریه‌های بزرگی در باب عدالت رهنمون کنند ولی در این زمینه ما کم کاری داشتیم.
آیت‌الله مبلغی با بیان اینکه سخن از عدالت علوی به صورت عمومی با تحلیل و نظریه علمی در این زمینه متفاوت است، گفت: ما نیازمند دقت‌ها و نظریه‌های دقیقی در باب عدالت علوی هستیم که با وجودی که ابزار تحلیل و دقت را در اختیار داریم ولی آنها را به کار در این زمینه نگرفتیم.
گرایش عام و خاص به سمت عدالت
عضو مجلس خبرگان رهبری اظهارکرد: عدالت گم شده بشریت است و هر چه زمانه به جلوتر می رود مردم به صورت عام و نخبگان، شخصیت‌ها و مجامع علمی به صورت ویژه به سمت عدالت گرایش و توجه پیدا می کنند.
مبلغی یادآورشد: امام علی‌(ع) در بین امامان بیشترین سخن را در باب عدالت ارائه است زیرا به دلیل داشتن حکومت و زیستن در فضای صدر اسلام توانستند ادبیات، مفاهیم، ابعاد و زوایای زیادی را پیرامون عدالت ارائه کنند.
آیت الله مبلغی بیان کرد: عدل یک سیاست عام و اداره‌کننده عمومی است و چون در آن بیشترین فراخی و وسعت (فی العدل سعة) از نظر ماهیت، ظرفیت، قابلیت و کارکرد نهفته است، تعبیر امام علی علیه السلام این است که عدالت بهشت دولت هاست (جنة الدول).

عدالت راهبردی
وی با اشاره به اینکه وقتی راهبرد اتخاذ می شود مجموع رفتارها، ساختارها و امکانات چینش خاصی با محوریت آن راهبرد پیدا می‌کنند، گفت: از پاره‌ای از کلمات امام علی علیه السلام چنین استفاده می شود که باید محبوب‌ترین امور نزد ما اموری باشند که عدالت را به صورت عام تر و گسترده تری ایجاد می کنند و چنین نگاهی از حضرت با عدالت راهبردی سازگار است. یعنی باید سیاست هایی اتخاذ شود که فرآورده ها، انعکاس ها، نتایج، بازتاب ها و اولویت دادن های ناشی از آن، معطوف به عدالت باشد، چون عدل پایه و اساس همه چیز است.

مبلغی یادآورشد: امامان (ع) مریدان پاک می خواهند و باید این عزاداری و عرض ارادات ها به مثابه یک ظرفیت و زمینه برای وصل شدن به سیره الهی امام علی(ع) باشد.
روز جهانی قدس
عضو مجلس خبرگان رهبری همچنین با اشاره به فرا رسیدن روز جهانی قدس گفت: روز قدس، روز حمایت از مردم مظلوم فلسطین است و امروزه، کسی نیست که نداند مردم مظلوم فلسطین در خاورمیانه تحت ظلم تاریخی قرار گرفتند.
آیت الله مبلغی گفت: ما از خاستگاه اسلام باید با حضور خود در راهپیمایی روز جهانی قدس، از مردم مظلوم فلسطین حمایت کنیم.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: