کد خبر: 3815007
تاریخ انتشار: ۰۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۰
آیت‌الله مکارم: 
گروه حوزه‌های علمیه ــ آیت الله مکارم شیرازی کنار زدن جناح‌بندی‌های سیاسی را از جمله راه‌هایی دانستند که می‌تواند اقتصاد کشور را متحول کند.
اقتصاد کشور گرفتار تفکرات جناحی استبه گزارش ایکنا از قم، به نقل از مرکز خبر حوزه، آیت‌الله مکارم شیرازی در سحرگاه دوشنبه، احیای 21 ماه رمضان و در شب شهادت حضرت امیرالمؤمنین(ع) در مراسم احیای شب قدر در مدرسه امام کاظم(ع) با ذکر این مطلب که شب قدر شبی است که مقدرات فرد از سوی خداوند متعال برای یک سال آینده تعیین می‌شود گفت: مقدرات بعد از تعیین در اختیار امام زمان(عج) عرضه شده و آن حضرت نیز به آن صحه می‌گذارد.
این مرجع تقلید افزود: نکته‌ای که در این زمینه باید به آن اشاره کرد آن است که مقدرات یک سال آینده انسان طبق لیاقت و شایستگی‌های فرد تعیین شده و سرنوشت فرد از سرشانش یا قرعه‌کشی تعیین نمی شود؛ اصل مطلب این است که مقدرات انسان بر مبنای صفات و ویژگی‌های فردی تعیین می‌شود.
این مرجع تقلید بیان کرد: گام اول در تعیین مقدرات را فرد برداشته و خداوند مطابق با آن مقدرات را تعیین می‌کند؛ امام علی(ع) در 47 کتاب شریف نهج‌البلاغه، به شرایط مؤمن برای کسب این لیاقت‌ها اشاره کرده‌اند؛ حضرت در این نامه تمام مردم را به رعایت تقوای الهی، نظم، کنار گذاشتن اختلافات و یاری‌گر مظلوم و دشمن ظالم بودن سفارش کرده‌اند.
وی افزود: از دیگر مسایلی که در این نامه بیان شده می‌توان به رسیدگی به امور یتیمان، نیکی به همسایگان، عمل به قرآن، نماز، زیارت خانه خدا، جهاد در راه خدا و امر به معروف و نهی از منکر اشاره کرد.
وی در ادامه و در بحث کمک به همسایگان و مردم مستمند اظهار کرد: در حالت عادی مؤمنان باید چنین حالتی نسبت به همسایگان و مردم داشته باشند ولی زندگی مادی و سبک زندگی غربی سبب شده تا همسایگان از حال یک دیگر خبر نداشته باشند.
وی در ادامه زیارت خانه خدا را محور وحدت جامعه اسلامی دانست و گفت: مسئله حج مسئله بسیار مهمی است که به هیچ عنوان نباید نسبت به آن کم توجهی شود؛ فراموش کردن حج توسط مسلمان از جمله سیاست‌های انگلیس بوده است که بر آن اصرار دارد زیرا به اعتقاد آ‌ن‌ها، مسیحیت، تا زمانی که حج برپاست، در خطر است.
آیت الله مکارم شیرازی با ذکر این مطلب که هیچ یک از عبادات انسان بدون امر به معروف و نهی از منکر مقبول درگاه الهی نمی‌شود، اظهار کرد: یکی از نکاتی که باید به آن توجه داشته باشیم آن است که  اگر ما از فرزندان خود غافل شویم فضای مجازی، هواهای نفسانی و دیگر معضلات اجتماعی آن‌ها را با خود خواهد برد.
وی با اشاره به مسائل رخ داده در چند مدرسه تصریح کرد: به هیچ عنوان نباید فراموش شود که اینجا کشور اسلامی است و پخش چنین سرودهای مبتذلی با رقص به هیچ وجه پذیرفتنی نیست، همچنین سند 2030 نیز یک سند کاملاً استعماری بوده و نباید اجازه اجرای آن داده شود.
این مرجع تقلید  با اشاره به مشکلات اقتصادی کشور تصریح کرد: اگر جناح بندی‌های سیاسی در کشور کنار زده شده و یک تیم قدرتمند اقتصادی روی کار بیاید وضعیت اقتصادی کشور متحول می‌شود؛ باید مراقب باشیم جناح بندی‌های سیاسی و اختلافات، افراد و مسئولان را از یک دیگر جدا نکند.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: