کد خبر: 3818815
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۱
پژوهشگر تاریخ اسلام بیان کرد:
کانون خبرنگاران نبأ ــ حجت‌الاسلام‌ یاوری گفت:‌ گاهی دشمنان بر تخریب قبور ائمه(ع) از جمله بقیع اقدام کردند؛ در حالی که آیات قرآن و روایات بر ساخت بقعه برای بزرگان و اولیای الهی تأکید دارند، امروز طرح شبهه شرک درباره ساخت بقعه و زیارت ائمه(ع) توسط وهابیت تحت تأثیر اسرائیل برای جلوگیری از گسترش تمدن اسلامی در غرب است.

به گزارش کانون خبرنگاران ایکنا، نبأ؛ حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد‌جواد یاوری، پژوهشگر تاریخ اسلام امروز، 22 خردادماه با حضور در برنامه «سلام صبح به خیر» شبکه سه سیما درباره تخریب قبرستان بقیع به‌عنوان سند مظلومیت شیعه در پاسخ به این سؤال که بقعه‌سازی در تاریخ چقدر سابقه دارد و آیا این مخصوص اسلام و ائمه معصومین(ع) بوده است، گفت:‌ پیش از تخریب قبور بقیع چنین اقدامی در کربلا سابقه داشته است. 
وی افزود: از دیرباز مسئله گنبد و بقعه‌سازی برای انبیا(ع)، بزرگان و اوصیاء الهی وجود داشته است و صرفاً مخصوص تاریخ اسلام نیست، وقتی خلیفه دوم بیت‌المقدس را فتح کرد، اقدامی برای تخریب بقاع آن صورت نگرفت، در فرهنگ ایرانی و مصر هم بزرگان خود را در مکان‌هایی خاص دفن می‌کردند؛ در اسلام، بزرگان دین به‌دلیل شأن و جایگاهی که دارند مورد تکریم و احترام مردم هستند.
این پژوهشگر تاریخ اسلام ادامه داد:‌ نخستین کسانی که در ابتدای ساخت قبرستان بقیع، در آن دفن شدند؛ بزرگان و صحابه بودند. امام حسن(ع) پس از شهادت در منزل برادرشان، عقیل دفن شدند که بعدها به مسجد تبدیل شد.
وی با بیان اینکه ساخت بقعه برای بزرگان و اولیای الهی برگرفته از آیه قرآن کریم است، اظهار کرد: در قرآن آمده است وقتی که اصحاب کهف از دنیا رفتند خداوند بیان فرمودند که بالای مقبره آن‌ها مسجدی را بنا می‌کنیم که مردم کنار آن‌ها حضور پیدا ‌کنند.
حجت‌الاسلام یاوری درباره امام حسن(ع)‌ و ائمه دیگر که در قبرستان بقیع مدفون هستند، بیان کرد: در گذشته برخی خلفای بنی‌عباس برای قبور اهل‌ بیت(ع) بنا می‌ساختند، حتی در دوره سلجوقیان مجدالملک سلجوقی، بنا و بقعه‌ای را بنا می‌کند که نشان می‌دهد این امر مختص شیعه نیست، در بین اهل سنت حتی در دوره‌های متأخر نظیر عثمانی‌ها، محمدعلی پاشای مصری و سلطان محمود عثمانی نیز توجه به بزرگان دین وجود داشته است. 
این پژوهشگر تاریخ اسلام افزود: نه تنها در بقیع حتی در کربلا و نجف، شیعه و اهل سنت‌ هر دو به بقاع متبرکه توجه داشتند و قبور اهل بیت(ع) را نماد و محور قرار می‌دادند که جایگاه و شأن آنها نشان داده شود.
وی درباره جریان وهابیت و شبهاتی که برای زیارت قبور ائمه(ع)‌ مطرح می‌کنند، گفت: وهابیت با اندیشه غلط و التقاطی خود چنین شبهاتی را تحت تأثیر غرب، اسرائیل غاصب، انگلیس و ایادی آنها مطرح می‌کند که انشقاق و تفرقه بین مسلمانان ایجاد کرده و اتحاد آنان را از بین ببرد.
یاوری درباره شبهاتی که برخی مبلغان وهابی در سفر حج برای جلوگیری از زیارت قبور بقیع مطرح می‌کنند تحت این عنوان که چنین اقدامی شرک است و تنها باید با خداوند صحبت کرد، اظهار کرد: در آیه صریح قرآن، خداوند انبیاء و اولیا الهی را شفیع خود قرار داده است؛ بر اساس روایات منابع فرقین و اهل سنت، جماعت و سنت پیامبر(ص) دو کلیدواژه اساسی است که شیعه سنی به آن توجه دارد و سبب شده مردم به گرد بقاع ائمه معصومین(ع) به‌عنوان مکان‌های مقدس جمع شوند.
این پژوهشگر تاریخ اسلام افزود: از دیرباز در بین مسلمانان باوری شکل گرفته که اساس روایی و سنتی دارد، همان‌گونه که پیامبر(ص) در قبرستان بقیع بالای قبور می‌رفتند پس از زیارت برای اهل قبور درخواست غفران می‌کردند؛ در سیره اهل‌ بیت(ع) و صحابه هم چنین چیزی وجود داشته است.
وی بیان کرد: از نظر علمای اهل سنت زیارت قبر شرک نیست، ساختمانی که برای قبور ائمه(ع)‌ ساخته می‌شود، نمادی برای تکریم و نگهداری و برقراری ارتباط با آنها است.
حجت‌الاسلام یاوری درباره جریان وهابیت با اشاره به دو نگاه، تصریح کرد:‌ تفکر وهابیت ریشه دیرینه دارد و اخیرا درست نشده است، در گذشته برخی از خلفای بنی‌امیه و بنی‌عباس بنا داشتند که با اهل‌ بیت(ع) و نمادهای مذهبی آن بجنگند، نمونه آن معاویه برای تخریب چهره امیرمؤمنان امام علی(ع) تمام تلاش خود را کرده به همه مناطق دستور داد که حضرت را لعن کنند، جالب است بدانید که مردم سیستان حاضر نشدند چنین کاری را انجام دهند حتی پس از قیام امام حسین(ع) به خون‌خواهی برخواستند، در بین بنی‌عباس هم برخی خلفا قبر امام حسین(ع)‌ را تخریب کردند؛ این مسئله سابقه دیرینه دارد.
این پژوهشگر تاریخ اسلام ادامه داد:‌ در دوره متأخر پس از جریان ابن‌ تیمیه محمد بن عبدالوهاب تفکر وهابیت را توسعه داد، دشمن هم همیشه از افرادی که دارای جمود فکری هستند استفاده می‌کند؛ اسلام تمدنی را ایجاد کرده که به سوی غرب در حال حرکت است؛ ثقل تمدن اسلامی خاورمیانه است، دشمنان با این هدف که تمدن اسلامی به غرب نرود باید جریانی با جمود فکری درست کنند که آن را از بین ببرد این با شکل‌گیری جریان وهابیت در منطقه ممکن است که گاهی بروز و ظهور آن با عربستان سعودی و گاهی با داعش یا جریان‌های التقاطی دیگر است.
وی افزود: بر اساس دستور اسلام شراب خوردن حرام است، وقتی یک حاکم سعودی به‌راحتی شراب می‌خورد، نشان از این دارد که آن‌ها با بدعت‌گذاری می‌خواهند اسلامی انحرافی را به مردم معرفی کنند. جریان وهابیت هیچ وابستگی به اهل سنت ندارد به همین دلیل علمای اهل سنت در مقابل امثال ابن‌ تیمیه، عبدالوهاب سعودی و دیگران ایستادند و اجازه نمی‌دهند که ارزش‌های آنها را از بین ببرند.
حجت‌الاسلام یاوری بیان کرد: در دوره‌هایی داریم که اهل سنت در حاشیه کتاب‌های خود صلوات بر ۱۲ امام را می‌نوشتند که نشان می‌دهد آنها به ائمه معصومین(ع) توجه محبت‌آمیز دارند.
حدیثه سوختانلو
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: