کد خبر: 3819211
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۱
گروه جامعه ــ حجت‌الاسلام والمسلمین نواب، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی با جمعی از مراجع تقلید در شهر مقدس قم دیدار و گفت‌وگو کرد.

دیدار سرپرست حجاج ایرانی با جمعی از مراجع تقلیدبه گزارش ایکنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی حج؛ حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعبدالفتاح نواب، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی در ادامه برنامه دیدارهای خود با مراجع تقلید و علمای حوزه علمیه با آیت‌الله‌ العظمی سیدموسی شبیری زنجانی از مراجع تقلید دیدار کرد.

آیت‌الله العظمی شبیری زنجانی در این دیدار اظهار کرد: امر و عبادت مهمی را قبول کرده‌اید، ان‌شاءالله مورد عنایت حضرت ولی‌عصر(عج) خواهید بود و مشکلات هم سبک خواهد شد.

وی افزود: یقیناً عنایات مخفی در کار است و اگر نباشد مشکلات زیاد خواهد بود، زیرا اموری که در راه اهل‌بیت است، آن حضرات عنایت دارند و ان‌شاءالله کارهای شما موردقبول خداوند و ولی‌عصر خواهد بود.

این مرجع تقلید در بخش دیگری از سخنان خود راجع به اختلاف در مورد روز عرفه بیان داشت: روش ائمه دستوری بوده که هماهنگ با عامه انجام ‌می‌دادند، پیروان اهل‌بیت(ع) نیز باید همان‌گونه انجام دهند. در روایات یک مورد سؤال نشده که روز عرفه تاریخش با تاریخ ما متفاوت است.،هماهنگی در روز عرفه مرضی خداوند و اهل‌بیت است و نیازی نیست به دنبال مسائل اختلافی بروید.

وی تصریح کرد: تقوی این است که به دستورات الهی عمل شود، نه اینکه کاری را دل بخواهی انجام داد، در بعضی روایات آمده است که یکی از معصومین جزو قافله حج بودند و در میان راه حضرت از مرکب می‌افتند؛ پس از این اتفاق امیرالحاج، کاروان را متوقف می‌کند؛ اما حضرت فرمودند: امیرالحاج کاروان را متوقف نکند و به راه خود ادامه بدهد.

آیت‌الله العظمی شبیری زنجانی یادآوری کرد: حج برای نشان دادن روحیه معنوی در میان حجاج بسیار مهم است و نباید از آن غفلت کرد؛ از این‌ رو در اکثر دعاهای ماه مبارک رمضان دعای تشرف به حج وجود دارد و این نشان دهنده عنایت خداوند متعال است.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین نواب نیز در این دیدار ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌ها و برنامه‌های حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری به‌ منظور اعزام زائران ایرانی به سرزمین وحی از آمادگی خدمتگزاران زائران برای انجام این سفر معنوی خبر داد.

وی یادآور شد: خوشبختانه با هماهنگی‌های صورت گرفته مقدمات سفر زائران ایرانی به سرزمین وحی فراهم‌شده و نخستین کاروان 17 تیرماه عازم عربستان می‌شود و آخرین کاروان نیز 17 شهریور به میهن اسلامی باز می‌گردد.

مسئله حج از مسائل سیاسی دولت‌ها جداست

آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی نیز در دیدار حجت‌الاسلام والمسلمین نواب گفت: با توجه به تجربیات و سوابقی که حضرتعالی دارید انتخاب شما به عنوان نماینده جدید ولی فقیه در امور حج و زیارت انتخاب به جا و شایسته‌ای بود که ان‌شاءالله بهتر ازسابق برنامه‌های بعثه و حج پیشرفت خواهد کرد.

وی افزود: همه ما باید بدانیم مسئله حج از مسائل سیاسی دولت‌ها جدا است، حج یک فریضه با ویژگی‌های خود به شمار می‌آید و نباید آن را با مسائل سیاسی دولت‌ها دخالت داد، البته طرف سعودی نیز این قضیه را فهمیده و این دو موضوع را از هم جدا کرده است که در حج سال گذشته شاهد این موضوع بودیم.

این مرجع تقلید تصریح کرد: با توجه به حساسیت زائران، امیدواریم طرف سعودی به گونه‌ای برنامه ریزی کند که زائران در هنگام عزیمت به سرزمین وحی و بازگشت‌شان به ایران اسلامی دچار مشکلی نشوند، اگرعربستان به این موضوع اهمیت بدهد، به یقین زائران ایرانی نیز همکاری‌های لازم را انجام خواهند داد.

وی یادآور شد: نظم و انضباط خوبی را در زائران شاهدیم و اگر طرف مقابل احترام حجاج را رعایت کند این نظم و انضباط در میان زائران افزایش چشمگیری خواهد داشت. عربستان سعودی باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کند که حجاج با احترام به سرزمین وحی اعزام شوند تا در این زمینه مشکلی متوجه آنان نشود. هر چقدر احترام به حجاج بیشتر شود نظم و انضباط زائران نیز افزایش خواهد یافت.

ضرورت احترام به مقدسات کشور میزبان

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم افزود: زائران ایرانی نیز باید به مقدسات طرف مقابل احترام بگذارند تا خدای نکرده این مسئله جریحه دار نشود. زیرا این موضوع مسئله بسیار ظریفی است، روحانیان کاروان‌ها نیز با تسلط کامل به مسائل حج باید زائران را با مسائل حج آشنا کنند و به مقدسات کشور میزبان نیز احترام بگذارند، این احترام سبب می‌شود برنامه‌ها با کیفیت بهتر انجام شود و زائران بهتر و راحت‌تر به زیارت بپردازند.

آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی با بیان اینکه حج باید سبب تحول در حاجی شود، تاکید کرد: اینکه حاجی به همان حالتی که به حج رفته به موطن خود برگردد، حج مقبولی نیست. حج مقبول آن است که تحولی در انسان ایجاد کند؛ از این رو تحول زمانی در زائران ایجاد می‌شود که برنامه های فرهنگی مناسب برای آنان تدارک دیده شده باشد تا قبل از سفر و با آمادگی کامل اعزام شوند.

وی، رعایت مسائل بهداشتی و آراستگی زائران ایرانی را یادآور شد و ادامه داد: زائران باید با لباس مناسب و نظافت کامل در ملأ عام حاضر شوند، پوشیدن لباس‌های نامناسب در شان زائران ایرانی نیست.

پرهیز از بازارگردی و خریدهای اضافی از دیگر توصیه‌های این مرجع تقلید به زائران ایرانی بود و یادآور شد: خوشبختانه حضور زائران در بازارها کاهش یافته است ولی باید به زائران توصیه شود که سفر حج از جایگاه بسیار مهمی برخوردار است و فرصت استثنایی برای آن‌ها فراهم شده و نباید از این فرصت به راحتی بگذرند.

حجت‌الاسلام والمسلمین نواب نیز در این دیدار با اشاره به توصیه‌های آیت الله العظمی مکارم شیرازی مبنی بر هماهنگی و همراهی روحانیان کاروان‌ها در آموزش زائران حج گفت: خوشبختانه آموزش های حج به زائران به صورت متمرکز و کاروانی برگزار می‌شود، در انتخاب روحانیان کاروان‌ها بسیار دقت می‌شود و آموزش‌های تخصصی برای آن ها برگزار می‌کنیم که پس از گذراندن دوره ‌ای آموزشی و تخصصی و استفاده از تجربیات در چرخه اعزام قرار می‌گیرند .

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با بیان اینکه برنامه‌های اعزام زائران و آموزش‌های آنان در بخش‌های مختلف به صورت کامل در حال پیگیری است و جای نگرانی در این زمینه وجود ندارد، یادآور شد: امیدواریم امسال با دعای خیر مراجع عظام تقلید و جامعه، بتوانیم حجی آرام همراه با موفقیت را برای زائران داشته باشیم.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: