کد خبر: 3819687
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۵
مشاور امور آموزشی سفارت ترکیه در ایران از درخواست رسمی این کشور برای تأسیس رشته زبان و ادبیات ترکی در دانشگاه تهران خبر داد.

به گزارش ایکنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی «دویچه وله» آلمان؛ هم اکنون رشته زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه‌ها و مدارس ترکیه تدریس می‌شود. در همین راستا پرفسور دریا اروس، سفیر ترکیه در ایران با محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران ملاقات‌ کرده و به صورت رسمی درخواست کرده است که کرسی زبان و ادبیات ترکی در دانشگاه تهران دائر شود.

به گفته حسن اکینجی، مشاور امور آموزشی سفارت ترکیه در ایران این درخواست در مرحله بررسی بوده و سفارت برای نیل به این هدف به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

گفتنی است اولین کرسی زبان و ادبیات فارسی در دانشکده زبان، تاریخ و جغرافیای دانشگاه آنکارا (پایتخت ترکیه) ایجاد شده است. این دانشکده در سال 1935 تأسیس شده و کرسی زبان و ادبیات فارسی این دانشگاه یکی از نخستین کرسی‌های زبان و ادبیات در این دانشکده به شمار می‌رود.

با تلاش‌های هلموت ریتر، شرق‌شناس مشهور آلمانی در دانشگاه استانبول، رشته زبان و ادبیات فارسی به همراه زبان و ادبیات عرب با نام رشته «فیلولوژی عرب – فارس» ایجاد شده بود.

دانشگاه آتاتورک ارزروم نیز در سال 1968 رشته زبان و ادبیات فارسی را ایجاد کرده و از سال 1974 این دانشگاه در رشته مزبور دانشجو پذیرفته است. علاوه بر این، کرسی زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه‌هایی چون دجله، حران، ارجیس، قراتکین، ابراهیم چچن، ییلدییم بیازیت، سلیمان دمیل، قفقاز، آرداخان و غازی عثمان پاشا به طور رسمی ایجاد شده و اساتید و مربیان زبان و ادبیات فارسی در آن دانشگاه‌ها آغاز به کار کرده‌اند، ولی هنوز پذیرش دانشجو در این مراکز آغاز نشده است.

سازمان سنجش ترکیه علاوه بر زبان‌های انگلیسی، فرانسه، آلمانی و سایر زبان‌های زنده دنیا هر ساله آزمون زبان فارسی را نیز برگزار می‌کند که مدرک قبولی این آزمون هم در دانشگاه‌ها و هم در ادارات ترکیه اعتبار دارد.

سازمان‌های غیردولتی نیز در ترکیه زبان فارسی را آموزش می‌دهند. در آنکارا و استانبول علاوه بر مؤسسات وابسته به سفارت ایران، جمعیت‌ها و انجمن‌هایی همچون انجمن تحقیقاتی مولانا دوره‌های آموزش زبان فارسی را برگزار می‌کنند.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: