کد خبر: 3819811
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۸
سازمان برنامه و بودجه منتشر کرد؛
گروه اقتصاد ــ سازمان برنامه و بودجه ضمن دعوت از صاحب‌نظران برای مشارکت در روند اصلاح ساختار بودجه، متن کامل چارچوب اصلاح ساختاری بودجه را با رویکرد قطع وابستگی مستقیم بودجه به نفت منتشر کرد.

به گزارش ایکنا؛ سازمان برنامه و بودجه در فراخوانی از صاحب‌نظران و کارشناسان برای مشارکت و ارائه نظر برای اصلاح ساختار بودجه دعوت کرده که متن ان به شرح ذیل است:

بسمه تعالي

پيرو دستور مقام معظم رهبری در خصوص تدوين نقشه راه برنامه اصلاح ساختار بودجه و در راستای ايفای نقش مهم و تاريخی سازمان برنامه و بودجه، چارچوب كلي برنامه اصلاح ساختار بودجه عمومی با رويكرد قطع وابستگی مستقيم بودجه به نفت به پيوست ارائه شده است.

اين طرح بر مبنای آسيب‌شناسی معضلات تاريخی و همچنين تحليل سازوكارهای حاكم بر شرايط موجود كشور پی‌ريزی شده و بنيان آن براساس دستيابی به اهداف تامين منابع مطمئن برای اداره كشور و كارا نمودن دولت، حمايت از توليد و اشتغال و ايجاد ثبات در اقتصاد كلان و ارتقای عدالت و بهبود معيشت عمومی طراحي شده است. دو گزارش توصيفی و تجويزی به همت كارشناسان سازمان برنامه و بودجه و دانشگاه‌های كشور تهيه شده است. گزارش حاضر كه به مباحث ايجابی می‌پردازد، با لحاظ توان فنی، مالی و اجرايی كشور، به اولويت‌بندی اقدامات پيشنهادی پرداخته و برنامه‌های كوتاه‌مدت و بلندمدت را در چهار محور تقويت نهادی بودجه، هزينه‌كرد كارا، درآمدزايی پايدار و ثبات اقتصاد كلان طبقه‌بندی كرده است.

براساس تعامل با دستگاه‌های اجرايی ودريافت نظر كارشناسان و خبرگان اين حوزه، برنامه‌ها در حال تدقيق و تكميل هستند. برنامه اصلاحات اقتصادی نظام ماليه دولت، ماهيتا زمان‌بر و چندين‌ساله است وجزييات آن حين اجرا متناسب با شرايط و امكانات كشور تغيير می‌كند.

انتظار می‌رود اين طرح بتواند ابعاد برنامه اصلاح ساختار بودجه رابرای تصميم‌‌سازان شفاف كند، امكان بررسی الزامات و ريسك‌های مرتبط با برنامه‌ها را فراهم سازد و از آن طريق به تصميم‌گيری و اجماع سياست‌گذاران كمك كند. تجربه اصلاحات اقتصادی در كشور نشان می‌دهد اصلاحات ساختاری بودجه نقطه شروع بسياری از اصلاحات اقتصادی است. اميد است همگرايی اركان تصميم‌گيری كشور حول اين موضوع بتواند تهديد ناشي از تحريم‌های ظالمانه عليه كشور را به فرصتی برای اصلاحات اقتصادی و فائق‌ آمدن بر معضلات تاريخی اقتصاد ايران تبديل كند.

در اين راستا سازمان برنامه و بودجه كشور از تمامی صاحب‌نظران، انديشمندان و علاقه‌مندان دعوت می‌كند تا با ارايه نظرات و ديدگاه‌های خود به تدقيق و تكميل اين طرح كمك كنند.

متن کامل «چارچوب اصلاح ساختاری بودجه» را اینجا بخوانید.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: