کد خبر: 3820268
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۳
رئیس ستاد انتخابات کشور در نشست خبری بیان کرد:
گروه سیاسی ــ جمال عرف امروز در نشستی خبری با بیان اینکه ما چهار رکن برای انتخابات قائل هستیم که شامل مشارکت، سلامت، امنیت و رقابت است، گفت: وزارت کشور خود را موظف به رعایت این موارد و تحقق آن‌ها می‌داند و در این راستا اقدامات لازم برای سلامت و امنیت انتخابات را انجام می‌دهد. در مورد دو رکن دیگر یعنی رقابت و مشارکت باید بگویم که کشور ما کشوری متکثر است و همه باید توان عرضه خود را داشته باشند.

به گزارش خبرنگار ایکنا، جمال عرف، معاون سیاسی وزیر و رئیس ستاد انتخابات کشور، صبح امروز سه‌شنبه، 28 خردادماه، در نشستی خبری با بیان اینکه ابتدا مروری اجمالی بر شرایط کشور خواهم داشت چراکه موضوعی بسیار مهم است و انتخابات را در این بستر برگزار می‌کنیم، ادامه داد: سال ۹۸ با بارش‌های الهی شروع شد که در یکصد سال اخیر سابقه نداشت و در ۲۵ استان باعث آسیب شد و چند استان بیشتر درگیر شدند. لذا موضوع مدیریت سیل اهمیت مضاعف پیدا کرد.

عرف افزود: از سوی دیگر شاهد تشدید تحریم‌های غیرقانونی و ظالمانه آمریکا هستیم. آن‌ها از یک طرف تحریم‌ها را تشدید و از سوی دیگر به سمت مذاکره می‌آیند. ترامپ از برجام خارج شد و هم ارتجاع منطقه و هم رژیم صهیونیستی در این ماجرا نقش داشتند.

معاون وزیر کشور گفت: رسانه‌ها باید برای مردم تبیین کنند که این کار ترامپ کاملاً غیر نونی و بدعتی بزرگ در حقوق بین‌الملل است و عملاً حقوق بین‌الملل به پای قدرت هژمونیک آمریکا ذبح شد.

رئیس ستاد انتخابات کشور ادامه داد: امسال انتخابات مجلس را پیش رو داریم که از ۱۰ اردیبهشت با تعیین رئیس و دبیر انتخابات فعالیت در این زمینه کلید خورده است و در دهم تا شانزدهم خرداد هم وارد مرحله دوم شدیم که همانا ضرورت استعفای افرادی بود که قصد شرکت در انتخابات را داشتند.

وی افزود: حدود ۵۰ مدیر در سطوح مختلف در وزارت کشور در این راستا برای شرکت در انتخابات استعفا دادند. به نظر می‌آید از شانزدهم به بعد کشور حدوداً وارد فضای انتخابات شده است. ما چهار رکن برای انتخابات قائل هستیم که شامل مشارکت، سلامت، امنیت و رقابت است.

عرف بیان کرد: وزارت کشور خود را موظف به رعایت این موارد و تحقق آن‌ها می‌داند و در این راستا اقدامات لازم برای سلامت و امنیت انتخابات را انجام می‌دهد. همچنین در مورد دو رکن دیگر یعنی رقابت و مشارکت باید عرض کنم کشور ما کشوری متکثر است و همه باید توان عرضه خود را داشته باشند.

وی ادامه داد: انتخاب نهایی را هم مردم انجام می‌دهند و ما هم به مردم اعتماد داریم و معتقدیم انتخاب آن‌ها در راستای منافع ملی است و امیدواریم با کمک اهالی رسانه شاهد انتخابات پر شوری باشیم.

معاون وزیر کشور گفت: در این ۱۰ دوره میانگین مشارکت در حدود ۶۰ درصد بوده است و امیدواریم میانگین مشارکت امسال حداقل در حد میانگین سال‌های قبل و در صورت امکان با درصد مشارکت بالاتری باشد.

عرف درباره سیاست وزارت کشور برای جذب طیف‌های مختلف سیاسی بیان کرد: سیاست ما رعایت مرّ قانون است و هیچ کس نباید از قانون تخطی کند. این مبنای درستی است و باید رعایت شود. این یک اصل است و آن را هم اعلام کرده‌ایم. نکته دیگر بی‌طرفی است. نباید این شائبه پیش بیاید که ما جانب کسی را می‌گیریم، بلکه مردم باید در انتخابات مختار باشند. لذا دغدغه ما و همچنین شورای نگهبان باید رعایت قانون باشد.

وی ادامه داد: این قانون باید در همه استان‌ها هم رعایت شود و برای مثال شائبه‌ای ایجاد نشود که استاندار، فرماندار و بخشدار در انتخابات دخالت می‌کنند. اگر این اصل رعایت شود مشکلی پیش نخواهد آمد و غیر از این هم نباید انتظاری داشته باشیم.

معاون سیاسی وزیر کشور درباره شبهاتی که در انتخابات ۸۸ وجود داشت، گفت: قاعدتاً از فردای انتخابات دور قبل گفت‌وگوهایی مطرح بود و تلقی من این است که پاسخ‌های لازم داده شده است. بنده آن موقع در وزارت کشور حضور نداشتم ولی در جریان هستم که رهبر معظم انقلاب توصیه‌های لازم را داشتند و به خوبی مدیریت کردند.

عرف درباره نظارت بر هزینه‌های انتخابات گفت: عملاً طرح مجلس در این زمینه در دستور کار قرار گرفت اما معتقدم لایحه دولت جامع‌تر بود و بنا به دلایلی در دستور کار قرار نگرفت، هرچند مطابقت بیشتری با سیاست‌های رهبر انقلاب داشت‌.

معاون وزیر کشور تأکید کرد: این قانون برای دوره کنونی اجرا نمی‌شود، اما امیدواریم برای دوره‌های بعدی اجرا شود تا قانونی جامع در این مورد داشته باشیم.

وی ادامه داد: امیدواریم کسانی‌ که وارد عرصه انتخابات می‌شوند قاعده آنها همه یا هیچ نباشد. در برخی از مناطق براساس سابقه آن‌ها درگیری‌هایی وجود داشته و حتی در جریان انتخابات کشته هم داشته‌ایم. لذا باید فضای آرامی را فراهم کنیم. امیدواریم کاندیداها به بلوغ لازم رسیده باشند و ما هم نظارت لازم را انجام خواهیم داد.

عرف با اشاره به تنش‌های قومی در برخی مناطق یادآور شد: در برخی مناطق تنش‌های قومی وجود دارد و امکان درگیری هست و ما هم پیش‌بینی‌های لازم را انجام داده‌ایم اما امیدواریم مشکلی در این زمینه پیش نیاید.

رئیس ستاد انتخابات وزارت کشور اظهار کرد: اگر کسانی استعفا داده‌اند جانشین آن‌ها انتخاب شده است. برای مثال چند روز قبل جانشین استاندار به سرعت انتخاب شد. به بقیه دستگاه‌ها هم هشدار داده‌ایم که اگر کسی استعفا داده حق فعالیت در سمت خود را ندارد و حتماً با تخلفات برخورد خواهیم کرد.

وی درباره سازوکار وزارت کشور برای مقابله با تخلفات انتخاتی اظهار کرد: ما در این زمینه‌ آموزش‌های لازم را ارائه داده‌ایم و استانداران و فرمانداران را به وزارت کشور دعوت و مباحث حقوقی و اجرایی را با آن‌ها در میان گذاشتیم. تلاش خواهیم کرد تا قبل از شروع ثبت‌نام، دوره‌های لازم را برگزار کنیم و در دوره‌های منطقه‌ای بخشداران هم حضور دارند.

عرف افزود: فرماندار و بخشدار ما باید بر قانون انتخابات مسلط باشد و هرچه تسلط بیشتر باشد سلامت انتخابات هم بیشتر می‌شود، چراکه بسیاری از تخلفات ناشی از جهل به قانون است و اگر تسلط بر قانون بیشتر شود تخلف هم کمتر خواهد شد.

معاون سیاسی وزیر کشور درباره الکترونیکی شدن انتخابات ادامه داد: پیشنهادی را وزیر کشور به شورای نگهبان دادند که در ۱۳۹ شهرستان از دستگاه‌های الکترونیک برای اخذ رأی استفاده کنند و هنوز در دست بررسی است و امیدواریم که این مورد اجرا شود.

عرف یادآور شد: وزارت کشور این آمادگی را دارد که شورای نگهبان هر تست و آزمونی را در حوزه‌ها انجام دهد. البته موظفیم که انتخابات را به شکل الکترونیکی انجام دهیم و امیدواریم که آن را اجرایی کنیم.

وی درباره آمار اظهار کرد: یکی از موارد اختلافی همین تعداد افراد واحد شرایط هستند. دو مرجع تعیین‌کننده در این زمینه ثبت احوال و مرکز آمار هستند. هنوز برای اظهار نظر در این زمینه زود است اما امیدواریم تا ایام انتخابات، این دو نهاد به نقطه نظر مشترکی برسند.

معاون سیاسی وزیر کشور درباره ادغام برخی احزاب و تشکیل جبهه‌های سیاسی گفت: براساس قانون، کسانی‌که قصد دارند از تجمیع احزاب فعالیت کنند از آن‌ها با عنوان جبهه یاد می‌شود. الان سه جبهه به اطلاع ما رسیده است که یکی «جمنا» است که از دوره قبل به اطلاع ما رسیده است. دومین جبهه، اصولگرایان استان قم و سومین جبهه، اصلاح‌طلبان است.

رئیس ستاد انتخابات وزارت کشور درباره تشدید حمله سیستم‌های جاسوسی به ایران بیان کرد: قاعدتاً موظفیم که همه سناریوها را ببینیم. در ستاد وضعیت سفید، زرد، قرمز و نارنجی را با لحاظ زیرساخت‌ها باید مورد توجه قرار دهیم. از سوی دیگر همه نهادهای انتظامی و امنیتی هم پای کار می‌آیند، چراکه رویدادی ملی است.

عرف در پایان بیان کرد: طبیعتاً ممکن است دشمن در این ایام دست به اقداماتی بزند و مثلاً اقدام به هک کند. بنابراین همه سناریوهای لازم را مورد توجه قرا داده‌ایم. جمهوری اسلامی ایران توجه مضاعف به زیرساخت‌های اطلاعاتی و پدافند غیرعامل دارد و تدابیر لازم را هم برای ایام انتخابات اندیشیده است.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: