کد خبر: 3820476
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۰
گروه حوزه‌های علمیه ــ مدیر حوزه‌های علمیه کشور با اشاره به تعاملات خوب گذشته میان دانشگاه‌ها و حوزه بعد از انقلاب تأکیدکرد: اسلامی‌سازی علوم انسانی نیازمند تعامل بیشتر میان این دو نهاد است.
تاکید مدیر حوزه‌های علمیه بر تعامل بیشتر با دانشگاه‌هابه گزارش ایکنا، آیت‌الله علیرضا اعرافی امروز 28 خردادماه در دیدار وزیر علوم با بیان اینکه حدود 71هزار نفر در دانشگاه‌های قم مشغول تحصیل هستند، گفت: حوزه علمیه قم در دو بخش داخلی و بین‌المللی به تربیت طلاب مشغول است و حدود 20 مرکز آموزشی برخاسته از حوزه در عرصه تربیت طلاب فعالیت دارند.
مدیر حوزه‌های علمیه با بیان اینکه نزدیک به 80 هزار طلبه از سراسر دنیا در قم به تحصیل علوم دینی و اسلامی مشغول هستند، اظهار کرد: همچنین نزدیک به 15هزار استاد، نویسنده و مترجم و 300 مدرسه و مرکز حوزوی در استان قم فعالیت دارند.
اعرافی به حرکت علمی حوزه و اسناد بالادستی برای تحول حوزه اشاره و بیان کرد: اولین برنامه 5 ساله حوزه بر مبنای 20 سند پایه تدوین و تحول آموزشی با تغییر برخی سرفصل‌ها و دروس از چندسال قبل آغاز شده و این روند تحولی ادامه خواهد یافت.
وی با بیان اینکه حوزه به دنبال بازسازی خود است، تصریح کرد: براین اساس، چشم‌انداز 1414 ترسیم و کارویژه‌های تخصصی برای روحانیت و حوزه نیز تعریف شده است.
مدیر حوزه‌های علمیه با بیان اینکه حوزه باید پاسخگوی نیاز جامعه باشد، بر لزوم تعامل بیشتر حوزه و دانشگاه تأکید و تصریح کرد: بعد از انقلاب شاهد تحول در تعامل حوزه و دانشگاه بوده‌ایم به گونه‌ای که نزدیک به 10هزار تحصیل‌کرده دانشگاهی برای تحصیل به حوزه‌های علمیه رفته‌اند. همچنین 10هزار تحصیل کرده حوزه‌های علمیه در دانشگاه‌ها مشغول تحصیل هستند.
آیت‌‌الله اعرافی با بیان اینکه امروز چندصد نفر از استادان حوزه عضو هیئت علمی دانشگاه‌ها شده‌اند، اظهار کرد: همچنین اساتیدی از دانشگاه‌ها در حوزه‌های علمیه به تدریس مشغول‌اند و این نوع تعامل باید تقویت شود.
وی با تأکید بر لزوم تعامل حوزه و دانشگاه برای تحول در علوم انسانی یادآوری کرد: تعاملات بسیار خوبی در این زمینه وجود داشته و دارد، ولی مطلوب نیست و ضعف‌هایی وجود دارد که باید برطرف شود.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین بر کیفی‌سازی دانشگاه‌ها تأکید و تصریح کرد: دانشگاه‌ها در دو سه دهه اخیر رشد کمی خوبی داشته است و باید بر ارتقای کیفی تاکید بیشتری شود. اکنون باید توجه‌ها بر کیفی سازی دانشگاه‌ها باشد.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: