کد خبر: 3820619
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۶
ناصر فیض:
گروه هنر ــ ناصر فیض، طنزپرداز درباره شاخصه طنز گفت: اگر اثری هم از نگاه منتقدان و اصول طنز عدول نکند و هم بتواند مردم را شاد کند، به هدف واقعی طنز نزدیک شده‌ است.

به گزارش ایکنا به نقل از پایگاه خبری حوزه هنری، ناصر فیض مدیر دفتر طنز حوزه هنری، گفت: امروز وضع طنز خیلی هم بد نیست، در شرایطی هستیم که معضلات مقداری زیاد شده و قطعاً طنز‌پردازان به سوژه‌های بهتری دست پیدا کرده‌اند. کسانی که طنز را خوب می‌شناسند و می‌دانند که نباید توهین کنند و اصطلاحاً یقه خود را به دست دیگران ندهند، باید ذوق هنری داشت.
وی ادامه داد: در محافلی همچون «در حلقه رندان»، این ذوق هنری به خوبی نشان داده می‌شود، این‌که جوانان با انگیزه می‌آیند و سؤالاتی را مطرح می‌کنند یا به موضوعاتی می‌پردازند که خود را زیر سؤال نبرند، اتفاق خوبی است.
شاعر کتاب «املت دسته دار» اضافه کرد: امروز شما مشاهده می‌کنید زبان طنز زبانی شده، برای بیان مسائلی که گا‌هاً نمی‌توان با زبان جدی به آن‌ها پرداخت. به قدری ظرفیت این لحن بالا است که یک روحانی هم از این تریبون به عنوان منبر برای وعظ استفاده می‌کند. شاید به ظاهر گفته‌های او خنده بر لب‌های مخاطبان بیاورد، ولی به نکاتی اشاره می‌کند که نکات جدی و مورد توجه مردم و البته خواص است.
فیض با اشاره به این‌که بخشی از هدف طنز بیان دور از توهین معضلات اجتماعی است تصریح کرد: عده‌ای به اسم طنز می‌گویند دور هم جمع شویم تا بخندیم؛ این تلف کردن وقت مردم است. آورده و آموزشی برای مخاطبان ندارد، ما باید این مسیر را تغییر دهیم و با بیان حرف‌های درست و سازنده در عین خندادن مردم اوقات پرباری را برای مخاطبان فراهم کنیم.
این طنزپرداز در ادامه گفت: ما در سینما یا رشته‌های دیگر هنری شاهدیم که هنرمند عامه مردم را در نظر می‌گیرد و توجه هنرش به سمت عامه است؛ اما این نگاه درست نیست؛ اتفاقاً نباید همه مردم با یک اثر هنری ارتباط برقرار کنند. هنرمند نباید برای درک اثر سطح هنر را پایین بیاورد بلکه باید سطح توقع مردم و سطح دانش مردم را بالا ببرد.
وی تشریح کرد: ما در روزگاری شاهد فیلم سینمایی «لیلی با من است» بودیم، اثری در ژانر دفاع مقدس که همه از دیدنش لذت می‌بردند، هم متخصصین و خواص و هم بخشی از مردم، اما چرا باید از این اثر خوب به فیلمی برسیم در ژانر دفاع مقدس که فروش خوبی هم دارد، اما در آن سراسر شاهد رفتار‌های زننده هستیم و عملاً طنز نیست. اگر اثری مخاطبش زیاد بود دلیلی بر آن نیست که این اثر خوب است، بلکه یک اثر خوب باید قواعد و چارچوب هنری خودش را رعایت کند.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: