کد خبر: 3820632
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۶
نهضت ارزان‌سازی قرآن؛ راهکارها و موانع/ 3
گروه ادب ــ مدیرعامل شرکت تعاونی ناشران و کتابفروشان قم گفت: نهضت ارزان‌سازی قرآن فقط با اختصاص یارانه می‌تواند اجرا شود.

قابلیت اجرای نهضت‌ارزان‌سازی قرآن با اختصاص یارانهسیدمحمود حسینی، مدیرعامل شرکت تعاونی ناشران و کتابفروشان قم، در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا درباره مشکل کمبود کاغذ ناشران قرآنی گفت: با توجه به کمبود کاغذ، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کمابیش کاغذ در اختیار ناشران قرار می‌دهد، اما نیاز ناشران را برطرف نمی‌کند.

وی افزود: چاپ قرآن مؤلفه‌های متعددی مانند، خط، ترجمه، تذهیب، چاپ، جلد، صحافی و ... دارد و از میان این موارد، کاغذ، زینک، چاپ و صحافی هزینه سنگینی دارد و مجموع هزینه‌ها در افزایش قیمت تمام شده اثرگذار است و اجازه نمی‌دهد قرآن با قیمت پایین‌تری دست مخاطب برسد. البته ترجمه و خط در چاپ نخست هزینه‌بر است و ناشر در چاپ‌های بعدی برای این موارد هزینه‌ای پرداخت نمی‌کند.

حسینی ادامه داد: کتاب‌های دیگر غیر از قرآن را می‌توان با کاغذ‌های معمولی یا درجه کیفیت متوسط چاپ کرد، اما قرآن و کتاب‌های دینی را باید با کاغذ مرغوب چاپ کرد که قیمت این کاغذ بالاتر از کاغذ‌های معمولی است و همین عوامل سبب کاهش تولید می‌شود، زیرا قدرت چاپ و انتشار ناشر نیز کاهش می‌یابد و به تبع آن قدرت خرید مردم هم کاهش می‌یابد و اقبال کمتری برای خرید کتاب به وجود می‌آید.

وی در پاسخ به اینکه برخی سازمان‌ها مانند مرکز طبع و نشر قرآن و یا سازمان دارالقرآن می‌توانند نهضت ارزان‌سازی قرآنی را عملی کنند، بیان کرد: برای ارزان‌سازی قرآن باید یارانه در اختیار ناشران قرار گیرد. هزینه فیلم، زینک، چاپ و ... مشخص است. برای اجرای چنین طرحی باید کاغذ در اختیار ناشران قرار گیرد یا یارانه‌ای برای اجرای آن درنظر گرفته شود. در غیر این صورت عملی نخواهد بود.

حسینی با بیان اینکه قیمت‌ها در بازار چندان واقعی نیستند، تصریح کرد: اگر هدیه قرآن را با کتاب‌های دیگر مقایسه کنید، قرآن بسیار پایین‌تر است، در حالی که کتاب‌ها با صفحه‌ای ۲۰۰ تا ۳۰۰ تومان عرضه می‌شود، اما قرآن با صفحه‌ای ۱۰۰ تومان قیمت‌گذاری می‌شود و در حال حاضر پایین‌تر از انتشارات «آئین دانش» و «اسوه»، ناشری نیست که ارزان‌تر چاپ کند.

وی در ادامه یادآور شد: بسیاری از ناشران به دلیل وضعیت گرانی قادر به ادامه کار در بازار نشر نیستند؛ زیرا برای ماندن در این بازار و ادامه فعالیت، نیاز به سرمایه زیادی هست و متأسفانه اغلب ناشران توان و سرمایه مالی بالایی ندارند.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: