کد خبر: 3820708
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۲
معاون امور روحانیون و حوزه‌های علمیه آستان عبدالعظیم(ع):
گروه جامعه ــ معاون امور روحانیون و حوزه‌های علمیه آستان حضرت عبدالعظیم(ع) با اشاره به اینکه همه ما می‌توانیم با مطالعه عقاید حضرت عبدالعظیم(ع)، اشتباهات اعتقادی خود را دریابیم و در جهت تقویت ایمانمان تلاش کنیم، گفت: علما همواره قبل یا بعد از سفر به مشهد، نسبت به زیارت این محدث والا مقام اقدام می‌کردند.

حجت‌الاسلام محمد تقدیری، معاون امور روحانیون و حوزه‌های علمیه آستان حضرت عبدالعظیم(ع) در گفت‌و‌گو با ایکنا؛ به جایگاه رفیع حضرت عبدالعظیم(ع) نزد ائمه‌اطهار(ع) اشاره و با برشمردن دو ویژگی مهم در ایشان، گفت: ویژگی اول مقام علمی ایشان است که در پی شاگردی نزد استادان برجسته جهان اسلام به وجود آمده است؛ انتقال علوم والای ائمه(ع) به حضرت، سبب شد تا به درجات والای علمی و معنوی دست یابند. دوران حیات حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) همزمان با حیات پنج امام معصوم(ع) بود که ایشان توانستند نزد سه امام به شاگردی بپردازند.

پای درس امام جوان نشستن

حجت‌الاسلام تقدیری دومین ویژگی حضرت عبدالعظیم(ع) را تواضع ایشان دانست و گفت: حضرت عبدالعظیم(ع) از سادات حسنی و ائمه معصومین(ع) پس از امام حسین(ع) همگی از سادات حسینی هستند. با اینکه در آن مقطع تاریخی دوگانگی بین سادات حسنی و حسینی وجود داشت و از سوی دیگر ایشان 79 ساله و به لحاظ سنی بسیار پیرتر از ائمه جوان همچون امام هادی(ع) محسوب می‌شدند، اما مطیع ائمه(ع) بودند و شاگردی ایشان را می‌کردند.  

وی در ادامه به اقدام حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) در عرضه دین خود به امام هادی(ع) اشاره کرد و گفت: ایشان نزد امام هادی(ع) رفتند و مطرح کردند که می‌خواهند عقایدشان را به امام عرضه کنند تا بدانند آیا اعتقاد درستی دارند یا خیر؛ پس از عرض دین، امام هادی(ع) فرمودند خداوند شما را به عقایدی که دارید ثابت کند.

معاون امور روحانیون و حوزه‌های علمیه آستان حضرت عبدالعظیم(ع) اظهار کرد: هر مسلمانی می‌تواند از این رفتار حضرت عبدالعظیم(ع) الگو گرفته و عقاید خود را در غیاب امام معصوم به عالمان مورد اعتماد عرضه کند تا متوجه نواقص اعتقادی خود شود. حال که به امام معصوم(ع) دسترسی نداریم، وظیفه ماست که عقایدمان را به یک عالم عرضه کنیم تا خلأهای اعتقادی خود را دریابیم. البته خودمان نیز می‌توانیم با مطالعه عقاید حضرت عبدالعظیم(ع)، اشتباهات اعتقادی خود را دریابیم و در جهت تقویت ایمانمان تلاش کنیم.

حجت‌الاسلام تقدیری به وکالت ائمه(ع) توسط حضرت عبدالعظیم(ع) نیز اشاره کرد و گفت: فردی نزد امام هادی(ع) رفت و سؤالی مطرح کرد. امام از ایشان پرسیدند، اهل کجا هستی؟ وقتی آن فرد اعلام کرد که اهل ری است، امام هادی(ع) فرمودند: «از این پس هر سؤالی برای شما پیش آمد نزد ابوالقاسم عبدالعظیم برو و از ایشان سؤال کن و سلام من را هم به ایشان برسان.» این جملات نشان‌دهنده اعتماد علمی و دینی کامل و علاقه ائمه(ع) به حضرت عبدالعظیم(ع) است.

حجت‌الاسلام تقدیری به توجه بسیار زیاد بزرگانی مانند آیت‌الله العظمی بهجت، امام خمینی(ره)، مقام معظم رهبری و سایر علما به بارگاه حضرت عبدالعظیم(ع) اشاره کرد و گفت: بزرگانی چون آیت‌الله العظمی مجتهدی تهرانی، آیت‌الله العظمی وحید خراسانی، آیت‌الله العظمی بهجت و ... هرگاه به مشهد مشرف می‌شدند، در راه رفت یا بازگشت به زیارت حضرت عبدالعظیم(ع) می‌رفتند؛ حتی نقل شده است که وقتی نیمه‌های شب به حرم می‌رسیدند و درب حرم بسته بود، با اینکه می‌توانستند از بیرون بارگاه نیز زیارت خود را انجام دهند، تا صبح پشت در می‌نشستند، تا در حرم باز شود و برای زیارت به داخل روند.

ضرورت بهره‌مندی بیشتر از بارگاه حضرت عبدالعظیم(ع)

وی از غفلت شکل گرفته نسبت به بهره‌مندی هرچه بیشتر از بارگاه حضرت عبدالعظیم(ع)، ابراز تأسف کرد و گفت: مقام معظم رهبری فرمو‌ده‌اند که ری قبله تهران است؛ پس ری باید نقطه توجه مردم تهران باشد و تهرانی‌ها وقتی با مشکلی مواجه می‌شوند، متوجه این آقا و متوسل به ایشان شوند. امام راحل نیز سه روز پس از بازگشت از فرانسه، نسبت به این موضوع که سه روز است در ایران هستند و نتوانسته‌اند به زیارت حضرت عبدالعظیم(ع) بروند بسیار ناراحت بودند و اولین سفر ایشان پس از ورود به ایران، حضور در مرقد حضرت عبدالعظیم(ع) بود.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: