کد خبر: 3820774
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۵
به صاحب‌امتیازی خانه کتاب؛
گروه ادب ــ نخستین شماره فصلنامه نقد کتاب «حکمت» با صاحب‌امتیازی خانه کتاب و سردبیری مالک شجاعی جشوقانی منتشر شد.

شماره نخست فصلنامه نقد کتاب «حکمت» منتشر شدبه گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی مؤسسه خانه کتاب؛ شماره نخست فصلنامه نقد کتاب «حکمت» در بخش‌های «مقاله آغازین»، «نقد شفاهی»، «نقد کتاب»، «معرفی کتاب»، «نقد پژوهشی» و «تازه‌های نشر» پیش روی خوانندگان قرار گرفته است.

نیکنام حسینی‌پور، مدیرعامل موسسه خانه کتاب در «سر سخن» نخستین شماره فصلنامه نقد کتاب «حکمت» نوشته است: «نهال «فصلنامه نقد کتاب» سال ۱۳۷۶ به همّت مؤسسه خانه کتاب و جمعی از فرهیختگان و فرهنگ‌دوستان نشانده شد و با تلاش عالمان، منتقدان و ادیبان بالید و دیری است که ثمرات آن گاه به شمایل ماهنامه و گاه به شمایل فصلنامه، در دسترس شیفتگان کتاب قرار گرفته است. خانۀ کتاب مفتخر است که با یاری اهل ادب و فضیلت، بیش از بیست سال این درخت مبارک را از گزند و آسیب زمانه دور داشته و مجموع‌های ارزشمند از تحقیقات ماندگار در حوزۀ کتاب را در حافظۀ تاریخ ایران و جهان ضبط نموده و میراثی گران‌بها برای نسل آینده بر جای گذاشته است.

«فصلنامه نقد کتاب» در طول عمر خود به دنبال دگرگونی‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و حتی مدیریتی شاهد فراز و فرود فراوان بوده و بار‌ها در روش، محتوا، زمان انتشار و یا عنوان آن تغییراتی ایجاد شده، اما بنای مسئولان فرهنگی به ویژه مدیران خانه کتاب، هرگز بر عدم انتشار این نشریه نبوده، چرا که از اهداف بنیان‌گذاری آن اطلاع‌رسانی و نقد و معرفی کتاب و کمک به ارتباط خلاق میان پدیدآورندگان، ناشران و سایر فعّالان عرصه نشر و فرهنگ کشور است که خود از سنگ بنا‌های فعالیت خانه کتاب است. نشریات خانه کتاب نیز به دلایل گوناگون همچون دیگر نشریات گاه در معرض تغییر تحول بوده است. وقفه‌های کوتاه چندماهه در انتشار فصلنامه، تغییراتی که در نام نشریه رخ داده، همگامی آن با موضوعات دیگر، تغییر سردبیران گرانقدر، تحول در خط مشی نشریه و چاپ آن به شکل ماهنامه یا فصلنامه، به ضرورت و در موقعیت‌های خاص پیش آمده، اما انتشار آن هیچگاه متوقف نشده است.»

در بخش «سخن سردبیر» به قلم مالک شجاعی جشوقانی، این شماره از فصلنامه نقد کتاب «حکمت» آمده است: «نگاهی به آمار‌ها نشان از رشد کمی قابل اعتنا در انتشار عناوین کتب تألیفی و ترجمه‌ای دارد. آنچه به عنوان یک تأمل جدی قابل طرح است، طرح این پرسش است که آیا به موازات رشد کمی کتب فلسفی، این آثار رشد کیفی هم داشته‌اند یا خیر؟ و آیا به لحاظ فکری و اندیشه‌ای چه حوزه‌ها و مکاتبی از فلسفه و چه رویکرد‌هایی حضور پررنگ‌تر در ایران معاصر داشته اند و چرا؟ درونمایه محتوایی کتب فلسفی در ایران معاصر را شاید بتوان ذیل رویکرد‌های پنجگانه «معرفت‌شناسانه/گزاره‌ای»، «رویکرد تاریخی/ اروپامحور»، «رویکرد تئولوژیک/کلامی»، «رویکرد ایدئولوژیک/سیاسی» و «رویکرد سنت‌گرایانه» طبقه‌بندی و تحلیل کرد.

شماره جدید فصلنامه به دلایل و عللی و از جمله به دلیل مسائل مالی با تأخیری یک ساله و با تغییراتی ساختاری منتشر می‌شود. مهم‌ترین تغییر هم ادغام فصلنامه نقد کتاب اخلاق و علوم تربیتی در فصلنامه نقد کتاب فلسفه و کلام و عرفان است. در این شماره تلاش کردیم تا با دعوت از اخلاق‌پژوهان و اساتید فلسفه اخلاق‌بخشی از مطالب مجله را به این حوزه اختصاص دهیم که با استقبال چندانی مواجه نشد. ما از همراهی اساتید نومید نیستیم و بار دیگر دعوت خود برای دریافت مقالات در این حوزه را تکرار می‌کنیم و مشتاق دریافت نقد و نظر مخاطبان دانشور فصلنامه هستیم».

نشست نقد و بررسی کتاب «دیالکتیک هگل اثر گادامر» با حضور پگاه مصلح، محمدمهدی اردبیلی، آیدین کیخایی و مالک شجاعی در بخش «نقد شفاهی» این شماره از فصلنامه آمده است.

مقاله‌های «راه من به سوی فلسفه میان‌فرهنگی»، «تقدیری از نقد ریمون پانیکار به فلسفه دین تطبیقی»، «امکان فلسفه در وضعیت میانه»، «ققنوس فلسفه؛ تحلیلی بر کتاب سودای تفکیک»، «پیوند گنگ نظریه سرمایه بوردیو با گزارش تحلیلی شیعیان متقدم»، «خوانش هایدگر از اصل بنیاد لایب نیتس به مثابه بنیاد مدرنیته»، «ضیافت افلاطون به نزد لئواشتراوس» و «کلام و جامعه» در بخش «نقد کتاب» منتشر شده‌اند.

در بخش «معرفی کتاب» سیدحسین حسینی و مینا قاجارگر به معرفی کتاب‌های «نقد سکولار و نقد آزاد» و «برای کودکانمان باغبان باشیم یا نجار؟ نگاهی فلسفی روان شناختی به مسئله فرزندپروری» می‌پردازند.

«چگونه نقد کتاب بنویسیم» انتخاب و ترجمه سعید مسلمی در بخش «نقد پژوهی» این شماره از فصلنامه نقد کتاب «حکمت» آمده است.

یادآور می‌شود؛ نسخه الکترونیکی نخستین شماره فصلنامه نقد کتاب «حکمت» از اینجا قابل دریافت است. نخستین شماره فصلنامه نقد کتاب «حکمت» با بهای ۲۰ هزار تومان، با صاحب‌امتیازی خانه کتاب و سردبیری مالک شجاعی جشوقانی منتشر شد.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: