کد خبر: 3820807
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۸
معاون وزیرعلوم آفریقای جنوبی:
گروه حوزه های علمیه ــ معاون وزیر علوم آفریقای جنوبی گفت: انقلاب اسلامی در خودسازی مردم آفریقای جنوبی بسیار مؤثر بود و امام خمینی کسی بود که به ما یاد داد تا چگونه با نژادپرستی و آپارتاید مبارزه کنیم.

به گزارش ایکنا، غالب جچی، معاون وزیر علوم آفریقای جنوبی با حضور در دانشگاه ادیان و مذاهب با قائم‌مقام این مرکز آموزشی غیردولتی دیدار و گفت‌وگو کرد.
وی در این دیدار افزود: ما با ارزش‌های شیعه آشنا هستیم و نمی‌توانیم دنیا را بدون شیعه تصور کنیم. البته کسانی هستند که مایل نیستند چنین باشد. هرکدام از مکاتب اسلام اعتدالی و اسلام تکفیری می‌توانند مکتبی باشند، ولی هدف ما رسیدن به برابری فرق مختلف در اسلام است.
وزیر علوم آفریقای جنوبی اظهارکرد: هدف از این دیدار، توسعه و گشودن راه‌های همکاری بین دو طرف در حوزه آموزشی هست. این دیدار در راستای دیدار وزرای علوم دو کشور ایران و‌ آفریقای جنوبی با اهداف آموزشی صورت گرفته است و وزیر علوم آفریقای جنوبی مشتاق گسترش این همکاری‌ها است.
وی ادامه داد: در آفریقا 26 دانشگاه فعال است که بخشی از آن‌ها در حوزه مطالعات دینی فعال هستند. قانون اساسی آفریقای جنوبی مهم‌ترین سند هم‌زیستی مسالمت‌آمیز ادیان مختلف است.
این فعال علمی کشور آفریقای جنوبی تصریح کرد: تنها یک درصد از جمعیت 55 میلیون آفریقای جنوبی مسلمان هستند و درصد بسیار کمی نیز شیعه هستند. در آفریقای جنوبی دو مسجد شیعی فعال است، اما مهم این است که شیعه و سنی بتوانند با یکدیگر در کشور ما زندگی کنند.
وی افزود: ما عضو مجموعه‌ای هستیم که مرکز آن در امان پایتخت اردن است. آموزش امام جماعت‌ها برای ما بسیار مهم است. آن‌ها در دانشگاه آموزش نمی‌بینند، بلکه در نظام مدرسه آموزش می‌بینند. آن‌ها فقط یک خوانش از اسلام را می‌آموزند و به وزارتخانه برای تأیید صلاحیت معرفی می‌شوند. برای ما مهم است که مواد درسی آن‌ها با اهداف ما یعنی هم‌زیستی سازگار است یا نه.
معاون وزیر علوم آفریقای جنوبی گفت: سخن مدیران دانشگاه ادیان و مذاهب مبنی بر این‌که باید فضای باز و قلب گشاده‌ای برای ارتباط ادیان وجود داشته باشد، برای من بسیار خوشحال‌کننده است؛ چون گفت‌وگوهای بین‌ادیانی بسیار حائز اهمیت است. ما دوست داریم شاهد تحصیل دانشجویان آفریقای جنوبی در ایران در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری باشیم.
وی افزود: وقتی از وحدت مذاهب صحبت می‌کنیم، باید مبنای‌مان صداقت باشد. بنابراین برای یک درصد شیعه ما خیلی مهم است که در آینده کشور ما نقش داشته باشند. این هدف ما از این سفر است تا با دانشگاه‌های هم‌سو آشنا شویم و با فرصت‌های مطالعاتی آن‌ها آشنا شویم و آن‌ها را در اختیار دانشجویان‌مان قرار دهیم.
در پایان لوح ویژه دانشگاه ادیان و مذاهب به غالب جچی، معاون وزیر علوم افریقای جنوبی اهدا شد و میهمانان از کتابخانه تخصصی ادیان و مذاهب بازدید به عمل آوردند.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: