کد خبر: 3820840
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۳
یادداشت وارده/
گروه اقتصاد ــ به کارگیری تخصص و توانمندی علمی توأم با تعهد و پارسایی شهید چمران در فعالیت‌های مبارزاتی، در خط مقدم جبهه‌های نبرد حق علیه باطل، پافشاری بر آرمان طاغوت‌ستیزی، تربیت و آموزش رزمندگان اسلام در نقاط حساس کشورهای مختلف اسلامی، تصدی وزارت دفاع کشور با حکم امام(ره) و پس از مدتی انتخاب به عنوان نماینده مردم در مجلس، نمونه و الگوی شایسته‌ای از عالمِ عامل بودن برای هر انسان آزاده‌ا‌ی است که می‌توان آن را تلفیق علم و عمل به سبک چمران نامید.

پیوند علم و عمل به سبک شهید چمران

شهید والامقام دکتر مصطفی چمران چهره و نام شناخته شده‌ای برای نسل‌های مختلف انقلاب و پیش از انقلاب اسلامی است. با گذر سال‌‌ها، ضروری است سالگرد شهادت شخصیت‌های منحصر به فردی چون ایشان فرصتی برای واکاوی بخش‌هایی از زندگی و سیره تحسین برانگیزشان باشد تا درس‌های بی‌انقضای این بزرگان برای نسل های مختلف ورق بخورد و چراغ راهی برای همه ما باشد.

مطالعه در زندگی شهید دکتر چمران، سراسر انباشته از آموزه‌های انسانی، دینی و اخلاقی است. این شهید بزرگوار که از دانش آموختگان مدرسه مشهوردارالفنون، دانشکده فنی دانشگاه تهران و دانشگاه تگزاس بود، در کنار فعالیت‌های علمی در بالاترین سطح دانشگاهی و پژوهشی دنیا، هیچ گاه فارغ از ایفای نقش های اجتماعی، سیاسی و شرعی خود به عنوان یک ایرانی مسلمان نشد و با تشکیل انجمن اسلامی دانشجویان آمریکا در سال 1341، پایه های تفکر انقلابی را در میان دانشجویان ایرانی بنیان نهاد.

به کارگیری تخصص و توانمندی علمی توام با تعهد و پارسایی چمران در فعالیت‌های مبارزاتی در خط مقدم جبهه‌های نبرد حق علیه باطل، پافشاری بر آرمان طاغوت ستیزی، تربیت و آموزش رزمندگان اسلام در نقاط حساس کشورهای مختلف اسلامی، تصدی وزارت دفاع کشور با حکم حضرت امام خمینی (ره) و پس از مدتی انتخاب به عنوان نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، نمونه و الگوی شایسته‌ای از عالمِ عامل بودن برای هر انسان آزاده‌ای است که می‌توان آن را تلفیق علم و عمل به سبک چمران نامید.

الگویی که امروز کشور عزیزمان بیش از هر زمان دیگری نیازمند برجسته سازی و تقویت و ترویج آن است، چرا که مناسبات نوین در عرصه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی و فرهنگی مستلزم تجهیز به علم و دانش روز و عمل به آنها بر محور اخلاق و تعهد است.

در سالگرد شهادت این شهید عالیقدر که به تعبیر حضرت امام (ره) «با عزت و عظمت و با تعهد به اسلام جان خودش را فدا و در این دنیا شرف را بیمه کرد» صمیمانه آرزو می کنم همه ما به قدر وسع و توان معنوی، با مطالعه خاطرات، نوشته‌ها، داستان زندگی و مناجات‌های عارفانه ایشان، از آموزه‌های علمی، عملی و اخلاقیشان بهره‌مند شویم.

دکتر محمد بیگدلی، مدیرعامل بانک ملت

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: