کد خبر: 3820846
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۲
مراسم اختتامیه هفته فرهنگی ترکمنستان درتهران به میزبانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و وزارت فرهنگ ترکمنستان، شب گذشته، 28خردادماه در برج میلاد تهران، به کار خود پایان داد.

به گزارش ایکنا به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی؛ این مراسم با حضور سید محمد حسین هاشمی معاون همکاری های علمی و فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، آتا گلدی شاه مراداف، وزیر فرهنگ جمهوری ترکمنستان، احمد قربان اُف، سفیر ترکمنستان در تهران و جمعی از سفرای کشورهای خارجی و شخصیت‌های فرهنگی در تالار سعدی برج میلاد تهران برگزار شد.

درآغاز این مراسم پس از نواخته شدن سرود ملی دو کشور ، سید محمد حسین هاشمی معاون همکاری های علمی وفرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سخنانی با اظهار خرسندی از برپایی هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران و تشکر و قدردانی از دست اندر کاران مراسم گفت: جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان در طول تاریخ دارای روابط دیرینه و قدیمی، در تمام سطوح فرهنگی ، سیاسی و دینی بوده اند و همیشه از حسن همجواری برخوردار هستند.

معاون همکاری های علمی وفرهنگی  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در ادامه سخنان خود با اشاره به مشترکات فرهنگی و تاریخی متنوع دو کشور در آداب و رسوم و ماهیت فرهنگی و هنری در عرصه بین الملل، افزود: مردم نجیب ترکمنستان هنوز هم پس از سالیان طولانی مراودات فرهنگی ، رفت و آمدهای خود را با هموطنان خود در ایران ترک نکرده اند و این نشانه حسن همجواری و تعمیق روابط دو کشور دوست و صمیمی ایران و ترکمنستان در تمام سطوح است.

هاشمی با اشاره به سفرهای رؤسای جمهور دو کشور به جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان و امضاء تفاهم نامه های رسمی تصریح کرد: برگزاری همین هفته های فرهنگی دو کشور نشانه ی دوستی و استحکام روابط فرهنگی است، بعد از استقلال ترکمنستان روابط دو کشور وارد مرحله جدیدی شد وتاکنون برقوت و وحدت مسائل منطقه ای تفاهم دارند و هیچ خدشه ای تاکنون براین روابط قدیمی وارد نشده است.

وی با یادآوری اشعار و آثار ادبی شاعران ترکمنستانی به ویژه مختوم قلی فراغی شاعر بزرگ و ارجمند ترکمنستان ، بیان کرد: اشعار شاعران ترکمنی دارای جذابیت برای ما و فرهیختگان و شاعران ایرانی است. هفته فرهنگی ترکمنستان نشان داد که ملت ایران به هنر و فرهنگ مردم ترکمنستان علاقمند هستندو احساس ارتباط نزدیکتری به یکدیگر دارند.

مبارزه با جریان‌های سلفی وافراط گرایی

سید محمد حسین هاشمی معاونت همکاری های علمی وفرهنگی  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه همگرایی منطقه ای و بین المللی ایجاب می کند که کشورهای همسایه در مبارزه با جریان های مخرب سلفی و افراط گرایی که جز تهدید و تخریب وحدت ملتها نتیجه شوم دیگری ندارد ، اظهار کرد: در صورت مهارنشدن رشد افراط گرایی سلفی، خاورمیانه آبستن تغییرات سیاسی بزرگ و بی ثباتی‌های عظیمی خواهد بود.

هاشمی افزود: این جریان‌ها خطری در منطقه آسیا است و برای مقابله با آن باید راهکارهای پیشنهادی علمای دینی جدی گرفته شده و از کمک و مساعدت علما و رهبران دینی استفاده شود.

وی تأکید کرد: توسعه روابط بیشتر در حال و آینده، استفاده از تجربیات سازنده کشورها و همچنین اهمیت پیشینه روابط فرهنگی و تاریخی مشترک سبب می‌شود این جریان‌های خطرناک در منطقه خود به خود طرد و حذف شوند.

معاونت همکاری‌های علمی وفرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در پایان سخنان خود گفت: از برگزاری باشکوه روزهای فرهنگی ترکمنستان در ایران بسیار خرسندیم و از زحمات سفیر ترکمنستان در ایران که سبب شد این روزهای فرهنگی بهتر و باشکوهتر انجام شود تشکر می‌کنیم.

سخنرانی وزیر فرهنگ ترکمنستان

در ادامه مراسم اختتامیه هفته فرهنگی ترکمنستان درتهران، آتا گلدی شاه مراداف، وزیر فرهنگ جمهوری ترکمنستان در سخنانی با اشاره به حضور یک هفته ای خود و همراهانش در تهران که از خاطرات خوش وبه یاد ماندنی و اثرگذار است، اظهار کرد: امشب ارتباطات فرهنگی و دوستی دوملت بزرگ و شریف ایران و ترکمنستان تماشایی و زبانزد است.

آتا گلدی شاه مراداف، در ادامه سخنان خود با تاکید براین که امیدوارم دو دولت در اجرای برنامه های فرهنگی ، هنری و علمی خود استمرار داشته باشند و سبب شناخت و تعمیق روابط بیشتر در آینده شوند ، تصریح کرد: درجمهوری اسلامی ایران شور و شوق مردم را به هنر و فرهنگ ترکمنستان مشاهده کردم.این نشانه دوستی قلبی و صمیمیت و مهربانی این مردم بزرگ به مردم ترکمنستان است که برای من و جمهوری ترکمنستان بسیار ارزشمند است.

وزیر فرهنگ جمهوری ترکمنستان در ادامه سخنان خود با تجلیل از مهمان‌نوازی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و قدردانی از فعالیت های بسیار خوب رایزنی فرهنگی ایران در ترکمنستان که در مدت کوتاهی توانسته است هم‌جوشی فرهنگی دو ملت و دولت را به سوی افق‌های فرهنگی روشن و آینده‌دار افزایش دهد، بیان کرد: رؤسای جمهور دو کشور برای استحکام‌سازی این روابط تلاش زیادی کرده‌اند و تفاهمنامه‌های فرهنگی بین روسای دو کشور به امضا رسیده است که خوشبختانه به تمام تفاهمنامه‌ها عمل می‌شود.

آتا گلدی شاه مراداف در پایان سخنان خود با اشاره به برگزاری برنامه‌های مشترک بین دو کشور که همواره مورد حمایت قرار داشته است، تأکید کرد: از اجرایی شدن روزهای فرهنگی ترکمنستان در تهران تشکر می کنم. خوشبختانه امسال هفته فرهنگی نسبت به سال گذشته گسترده‌تر و پُررنگ‌تر شده است. امیدوارم بتوانیم در آینده نزدیک در ترکمنستان فعالیت های فرهنگی ایران را نظاره گر باشیم.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: