کد خبر: 3820877
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۲
معاون فرهنگی جهاددانشگاهی تربیت مدرس تشریح کرد:
گروه دانشگاه ــ معاون فرهنگی جهاددانشگاهی واحد تربیت مدرس در همایش آینده‌پژوهی فرهنگی ایران گفت: اثری که آینده‌پژوهی بر ما می‌گذارد، این است که ما را از غافلگیر شدن نجات می‌دهد.
فقر آینده‌پژوهی و تبعات آن در سیاستگذاری کشوربه گزارش ایکنا؛ همایش ملی آینده‌پژوهی فرهنگی ایران (دانشگاه و چالش‌های فرهنگی دهه پنجم انقلاب) به همت جهاددانشگاهی واحد تربیت مدرس و با حضور زهرا پارساپور، مدیر کل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، امروز چهارشنبه، ۲۹ خردادماه در سالن شهید مطهری دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد.

بشیر پرویزی، معاون فرهنگی جهاد‌دانشگاهی واحد تربیت مدرس، در آغاز این همایش و پیش از برگزاری نشست‌های تخصصی طی سخنانی بیان کرد: حدود ۴۰ اثر در قالب مقاله و ایده به دبیرخانه همایش رسیده است. اگر چه انتظار می‌رفت همه آثار در چارچوب الگو‌های آینده‌پژوهانه به موضوعات پرداخته باشند، آینده‌پژوهی طیفی از انتخاب موضوع و شناسایی متغیر‌های اصلی پیرامون آن موضوع از سطح جامعه و نیز استخراج سناریو‌های مرتبط با آن و آینده‌های مختلف پیرامون وقوع تحولات در آن حوزه است.
ارسالی(عکاس:فرمانی)//فقر آینده پژوهی و جایگاه آن در سیاستگذاری کشور
وی ادامه داد: آینده‌پژوهی با استخراج نظام نشانه‌ها به ما می‌گوید به سمت کدام آینده در حال حرکت هستیم و به سیاستگذار هشدار می‌دهد و دستورالعمل سیاستی می‌نویسد. حتی سیاست‌های اجرایی را هم تحلیل می‌کند که چقدر میزان همگرایی این نشانه‌ها به اهداف نزدیک است و با آن‌ها همگرایی دارد. همچنین بازیگران این مجموعه چقدر با هم هماهنگ هستند، چرا که آینده‌پژوهی رفتار بازیگران را هم تبیین می‌کند.

معاون فرهنگ جهاددانشگاهی تربیت مدرس افزود: آینده‌پژوهی عمق نگاه و تحلیل ما نسبت به مسائل را افزایش می‌دهد و ما را در تحلیل و رصد آینده قوی‌تر می‌کند. این سلسله موارد، در هیچ‌یک از مقالات این همایش مشاهده نشد، اگر چه محیط را تعریف کرده بودند، اما اینکه روند آینده را تحلیل کنند و اینکه چه پیشنهاد‌هایی دارند، دیده نشد.

وی با بیان اینکه ما در حوزه آینده‌پژوهی و جایگاه آن در سیاستگذاری‌ها فقیر هستیم، با ذکر مثالی گفت: ماه‌های گذشته اعتراض دانشجویان دانشگاهی را به وضعیت پوشش شاهد بودیم، در آن جریان کنجکاو بودم بدانم چه اتفاقی در این حوزه افتاده و پس از پرس و جو متوجه شدم، در حوزه فرهنگی آن دانشگاه یک خانم را مأمور کرده بودند که به خانم‌ها نسبت به رعایت پوشش مناسب توصیه‌های غیرالزامی کند. در پی این اقدام، اعتراضی رخ داد که در حمایت از اختیار نوع پوشش بود. این تصمیم ناشی از این بود که نهاد سیاستگذار در آن مجموعه، موضوع را به صورت عمیق مورد توجه قرار نداده بود و تصمیم او صرفاً بر اساس شواهد و عناصر ظاهری بود و به لایه‌های زیرین مسئله دقت نکرده بود.

پرویزی با بیان اینکه آینده پژوهی مدل تحلیل لایه‌ها را داراست، بیان کرد: باید شناخت را نسبت به موضوع گسترده کرد، به نحوی که به تحلیل درست رسید، اما ما چنین چیزی را به خصوص در حوزه فرهنگ شاهد نیستیم.

وی افزود: اثری که آینده‌پژوهی بر ما می‌گذارد، این است که ما را از غافلگیر شدن نجات می‌دهد. انسانی که غافلگیر می‌شود، دو رویکرد بیشتر ندارد، اگر نسبت به مقابل خود ضعیف باشد، انزوا پیدا می‌کند و اگر قوی باشد، افراط می‌کند.
ارسالی(عکاس:فرمانی)//فقر آینده پژوهی و جایگاه آن در سیاستگذاری کشور
معاون فرهنگی جهاددانشگاهی واحد تربیت مدرس گفت: وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرده بود برای مقابله با فعالیت‌های هسته‌ای ایران، مرکزی با نام فیوژن تأسیس کرده است. این مرکز پس از حوادث ۱۱ سپتامبر برای مبارزه با تروریسم و جلوگیری از خرابکاری‌ها در آمریکا راه‌اندازی شد و این یک نوع آینده‌پژوهی از سوی آمریکا بود. این مرکز به لحاظ موضوعی تشکیل شده و بر روی موضوعی خاص فعالیت می‌کند و در این راستا از سازمان‌های گوناگون دعوت می‌کند تا در آن مرکز حضور داشته باشند. کارکرد این مرکز آن است که با یک سری دستورالعمل‌ها تمامی اطلاعات مربوط به سازمان‌های مرتبط با آن موضوع را دریافت می‌کند، به این صورت که نماینده‌ای از سوی سازمان‌ها موظف است این اطلاعات را به بحث بگذارد و یک گروه متخصص نیز موظف‌اند پس از تجمیع اطلاعات دریافتی، اطلاعات خاصی که متناسب با موضوع است را بیافرینند.

پرویزی گفت: در کشور ما اما، هر سازمان و نهادی اطلاعات خاص خود را دارد که هیچکدام اطلاعات را با سازمان دیگری به اشتراک نمی‌گذارند. نهاد‌های فرهنگی و اقتصادی ما نیاز دارند در راستای کمک به سیاستگذاری آن‌ها با دانشگاه ارتباط داشته باشند، اما اکنون این دو حوزه از هم جدا هستند.

وی با بیان درخواستی افزود: ما با برگزاری این همایش، به عنوان یک نمونه و پایلوت، انتظار داریم در حوزه سیاستگذاری فرهنگی، مرکز مطالعات فرهنگی آینده پژوهی ماموریتی را در یک موضوع خاص بپذیرد تا نهایتاً بسته سیاستی را در اختیار مجموعه وزارت علوم قرار دهد و در همایش بعدی گزارشی از اجرای آن سیاست ارائه دهیم تا مبنایی برای تسری آن به دیگر بخش‌ها باشد.
گزارش تصویری همایش را اینجا ببینید.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: