کد خبر: 3820911
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۵
گروه بین‌الملل ــ مراسم اختتامیه هفته فرهنگی ترکمنستان در تهران به میزبانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و وزارت فرهنگ ترکمنستان، شامگاه دیروز (28خردادماه) در برج میلاد تهران به کار خود پایان داد.

به گزارش ایکنا؛ فارس نوشت: مراسم اختتامیه هفته فرهنگی ترکمنستان شامگاه دیروز 28 خردادماه باحضور سید محمدحسین هاشمی، معاونت همکاری‌های علمی و فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، آتا گلدی شاه مراداف، وزیر فرهنگ جمهوری ترکمنستان، احمد قربان اُف، سفیر ترکمنستان در تهران و جمعی از سفرای کشورهای خارجی و شخصیت‌های فرهنگی در محل تالار سعدی برج میلاد تهران برگزار شد.

در آغاز این مراسم پس از نواخته شدن سرود ملی دو کشور، سید محمدحسین هاشمی معاونت همکاری‌های علمی و فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سخنانی با اظهار خرسندی از برپایی هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران ضمن تشکر و قدردانی از دست اندرکاران مراسم در سخنانی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان در طول تاریخ دارای روابط دیرینه و قدیمی در تمام سطوح فرهنگی، سیاسی و دینی بوده‌اند و همیشه از حسن همجواری برخوردار هستند.

معاونت همکاری‌های علمی و فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در ادامه سخنان خود با اشاره به مشترکات فرهنگی و تاریخی متنوع دو کشور در آداب و رسوم و ماهیت فرهنگی و هنری در عرصه بین‌الملل افزود: مردم نجیب ترکمنستان هنوز هم پس از سالیان طولانی مراودات فرهنگی و رفت و آمد خود را با هموطنان خود در ایران و سایر ایرانیان ترک نکرده‌اند و این نشانه حسن همجواری و تعمیق روابط دو کشور دوست و صمیمی ایران و ترکمنستان در تمام سطوح است.

هاشمی با اشاره به سفرهای رؤسای جمهور دو کشور به جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان و امضاء تفاهم نامه‌های رسمی، عمق روابط عالی خود را به اثبات رسانده‌اند و برگزاری همین هفته‌های فرهنگی دو کشور نشانه دوستی و استحکام روابط فرهنگی است، تصریح کرد: بعد از استقلال ترکمنستان روابط دو کشور وارد مرحله جدیدی شد و تاکنون برقوت و وحدت مسائل منطقه‌ای تفاهم دارند و هیچ خدشه‌ای تاکنون براین روابط قدیمی وارد نشده است.

معاونت همکاری‌های علمی و فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در ادامه سخنان خود، با اشاره به اشعار و آثار ادبی شاعران ترکمنستانی به ویژه مختوم قلی فراغی شاعر بزرگ و ارجمند ترکمنستان، بیان داشت: اشعار شاعران ترکمنی دارای جذابیت برای ما و فرهیختگان و شاعران ایرانی است. هفته فرهنگی ترکمنستان نشان داد که ملت ایران به هنر و فرهنگ مردم ترکمنستان علاقه‌مند هستند و احساس ارتباط نزدیکتری به یکدیگر دارند.

مبارزه با جریان‌های سلفی و افراط‌گرایی

سید محمدحسین هاشمی معاونت همکاری‌های علمی و فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه همگرایی منطقه‌ای و بین‌المللی ایجاب می‌کند که کشورهای همسایه در مبارزه با جریان‌های مخرب سلفی و افراط‌گرایی که جز تهدید و تخریب وحدت ملتها نتیجه شوم دیگری ندارد، اظهار داشت: در صورت مهار نشدن رشد افراط‌گرایی سلفی، خاورمیانه آبستن تغییرات سیاسی بزرگ و بی‌ثباتی‌های عظیمی خواهد بود.

هاشمی گفت: این جریان‌ها به عنوان خطر در منطقه آسیا وجود دارد. باید راه‌کارهای پیشنهادی علمای دینی جدی گرفته شود و از کمک و مساعدت علما و رهبران دینی استفاده شود.

وی در ادامه با اشاره به دوستی و گسترش روابط فرهنگی و ملی کشورهای منطقه که به عنوان راه حل که سبب مقابله با این جریان های افراطی می شود ، خاطر نشان کرد :توسعه روابط بیشتر در حال و آینده ، استفاده از تجربیات سازنده کشورها و همچنین اهمیت پیشینه روابط فرهنگی و تاریخی مشترک سبب می شود ،این جریان های خطرناک در منطقه خود به خود طرد و حذف شوند.

معاونت همکاری های علمی وفرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی درپایان سخنان خود گفت : از برگزاری باشکوه روزهای فرهنگی ترکمنستان در ایران بسیار خرسندیم و از زحمات سفیر ترکمنستان در ایران که سبب شد این روزهای فرهنگی بهتر و باشکوهتر انجام شود تشکر می‌نمایم.

در ادامه مراسم اختتامیه هفته فرهنگی ترکمنستان در تهران، آتا گلدی شاه مراداف، وزیر فرهنگ جمهوری ترکمنستان در سخنانی با اشاره به حضور یک هفته‌ای خود و همراهانش در تهران که از خاطرات خوش و به یاد ماندنی و اثرگذار است، اظهار داشت: امشب ارتباطات فرهنگی و دوستی دو ملت بزرگ و شریف ایران و ترکمنستان که با حضورپررنگ خود که نشانه علاقه و مودت است، تماشایی و زبانزد است.

استمرار برنامه‌های فرهنگی و علمی سبب شناخت و تعمیق روابط

آتا گلدی شاه مراداف، در ادامه سخنان خود با تاکید براین که امیدورام دو دولت در اجرای برنامه های فرهنگی ، هنری و علمی خود استمرار داشته باشند و سبب شناخت و تعمیق روابط بیشتر در آینده گردند ، تصریح کرد: درجمهوری اسلامی ایران شور و شوق مردم را به هنر و فرهنگ مشاهده کردم.این نشانه دوستی قلبی و صمیمیت و مهربانی این مردم بزرگ به فرهنگ و هنر مردم ترکمنستان است که برای من و جمهوری ترکمنستان بسیار ارزشمند است.

وزیر فرهنگ جمهوری ترکمنستان در ادامه سخنان خود با تجلیل از مهمان‌نوازی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و قدردانی از فعالیت‌های بسیار خوب رایزنی فرهنگی ایران در ترکمنستان که در مدت کوتاهی توانسته است هم جوشی فرهنگی دو ملت و دولت را بسوی افق‌های فرهنگی روشن و آینده‌دار افزایش دهد، بیان داشت: روسای جمهور دو کشور برای استحکام‌سازی این روابط تلاش زیادی کرده‌اند و تفاهم‌نامه‌های فرهنگی بین روسای دو کشور به امضا رسیده است که خوشبختانه به تمام تفاهم‌نامه‌ها عمل می‌شود.

آتا گلدی شاه مراداف در پایان سخنان خود با اشاره به برگزاری برنامه‌های مشترک بین دو کشور که همواره مورد حمایت قرار داشته است، خاطرنشان کرد: از اجرایی شدن روزهای فرهنگی ترکمنستان در تهران تشکر می کنم. خوشبختانه امسال هفته فرهنگی نسبت به سال گذشته گسترده‌تر و پُررنگ‌تر شده است. امیدوارم بتوانیم در آینده نزدیک در ترکمنستان فعالیت‌های فرهنگی ایران را نظاره‌گر باشیم.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: