کد خبر: 3821537
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۵
معاون پارلمانی وزیر بهداشت تصریح کرد؛
گروه سلامت ــ معاون پارلمانی وزیر بهداشت با اشاره به نقش گروه‌های خیریه مانند مرهم در رفع نیازهای سلامت مردم مناطق محروم کشور، بر ضرورت شبکه‌سازی فعالیت‌های خیریه تأکید کرد و لازمه آن را بازنگری در قوانین دانست.
حمایت از گروه‌های خیریه پزشکی با رفع موانع قانونی/ امکان شبکه سازی فعالیت‌های خیریهکریم همتی، معاون پارلمانی وزیر بهداشت، در گفت‌وگو با ایکنا؛ با اشاره به فعالیت‌های گروه خیریه مرهم در کمک به نیازمندان شهرهای محروم کشور، اظهار کرد: علی‌رغم تمام فعالیت‌ها و زحماتی که دولت برای سلامت مردم انجام می‌دهد، همچنان بسیاری از افراد جامعه نیازمند کمک و حمایت‌های بهداشتی و پزشکی هستند. این خلأ باید از طریق گروه‌ها و مؤسسات غیردولتی و خیریه رفع شود.

وی تأکید کرد: مؤسسات خیریه می‌توانند بخشی از افرادی را که دولت هنوز نتواسته پوشش دهد، یا آنان را شناسایی نکرده و امکان دسترسی به خدمات سلامت را ندارند، مورد حمایت قرار دهند و مشکلات مردم را حل کنند.

معاون پارلمانی وزیر بهداشت و عضو گروه خیریه مرهم بیان کرد: نیاز مردم به گروه‌های خیریه پزشکی فقط شامل شهر‌ها و مناطق محروم نمی‌شود، بلکه در نقاط برخوردار و نسبتاً برخوردار نیز این نیاز وجود دارد. در شهر نسبتاً برخورداری مانند نیشابور حدود ۹۰۰ نفر ناهنجاری‌های صورت داشتند که در سفر بیست و پنجم مرهم ۱۲۰ نفر جراحی و ۳۵۰ نفر دارای بیماری‌های اسکلتی عضلانی ویزیت شدند و به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی ارجاع داده شدند. این نشان می‌دهد حتی در شهر‌های برخوردار نیز مردم به حضور این گروه‌ها نیاز دارند.

همتی بیان کرد: برخی افراد چندین بار عمل جراحی شده‌اند، ولی نیازمند عمل‌های جراحی دوباره هستند، اما با توجه به شرایط اقتصادی مردم، ممکن است توانایی پرداخت حداقل هزینه را نداشته و از گرفتن خدمات سلامت بی‌بهره مانده باشند.

معاون وزیر بهداشت یادآور شد: وزارت بهداشت تولیت کل سلامت کشور را برعهده دارد، همان طور که از نهاد‌هایی مانند کمیته امداد یا تأمین اجتماعی حمایت می‌کنیم، باید از بخش خیریه نیز حمایت کنیم. همچنین،  وزیر بهداشت خود این دغدغه را دارد و همواره بر این موضوع تأکید می‌کند.

وی در ادامه به موضوع شبکه‌سازی گروه‌های خیریه پزشکی پرداخت و اظهار کرد: گروه‌های مختلفی از خیریه‌ها وجود دارند، اما در حال حاضر شبکه‌ای از این گروه‌ها وجود ندارد و هر یک از مراکز براساس شیوه‌نامه مستقلی که خود نوشته‌اند فعالیت می‌کنند و شبکه منسجمی وجود ندارد که آنان را به یکدیگر متصل کند.

معاون پارلمانی وزیر بهداشت ادامه داد: این امکان وجود دارد که بتوانیم شبکه‌ای از این گروه‌ها را به وجود آوریم، اما ابتدا باید قوانین را مورد بازنگری قرار دهیم؛ در حال حاضر موانع قانونی برای فعالیت گروه‌های خیریه پزشکی وجود ندارد، اما اگر در طول کار مشکل قانونی و قضایی برای آن‌ها به وجود بیاید، باید از طریق وزارت بهداشت از آنان حمایت کرد و ضمن شبکه‌سازی، گروه‌های ماندگاری را به وجود آورد. بسیاری از این گروه‌ها نیاز به حمایت دارند تا بتوانند در جریان کار باقی بمانند و فعالیت خود را پیش ببرند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: