کد خبر: 3821567
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۷
کانون خبرنگاران نبأ ــ مدیرعامل بنیاد فرهنگ جعفری از تمدید مهلت ثبت‌نام هفتمین دوره آموزشی این بنیاد با حضور طلاب و دانشجویان به‌ منظور آغاز سال تحصیلی جدید خبر داد.

به گزارش کانون خبرنگاران ایکنا، نبأ؛ حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین سیدحسن حائری، مدیرعامل بنیاد فرهنگ جعفری دوم تیرماه با اعلام این خبر اظهار کرد: بنیاد فرهنگ جعفری در پنج حوزه دانشی «تاریخ کلام، تاریخ صدر اسلام، علوم رجال و حدیث، امامت تطبیقی و تبیینی و نقد قرآنی وهابیت» برای برگزاری هفتمین دوره آموزشی از میان طلاب و دانشجویان علاقه‌مند جهت یک دوره عمومی سه ساله، دانش‌پژوه می‌پذیرد.
وی با اشاره به ثبت‌نام این دوره، گفت: اتمام پایه هفتم حوزه یا معادل دانشگاهی آن و موفقیت در آزمون کتبی و مصاحبه از جمله شرایط شرکت در این دوره است؛ همچنین از مزایای دوره می‌توان به اعطای گواهینامه پایان دوره، اولویت پذیرش در دوره‌های پژوهش، پرداخت کمک هزینه تحصیلی و اولویت همکاری در برنامه‌های فرهنگی بنیاد اشاره کرد.
حجت‌الاسلام حائری در بخش دیگری از سخنان خود به معرفی بنیاد، اهداف و رسالت‌های آن پرداخت و بیان کرد: بنياد فرهنگ جعفری با الطاف الهی در ابتدای امر به همت علاقه‌مندان به علامه فقید آیت‌الله محمدرضا جعفری(ره) و سپس تحت اشراف علمی و حمایت‌های آیت‌الله علوی بروجردی(دامت برکاته) فعالیت خود را از سال 82 آغاز کرد.
مدیرعامل بنیاد فرهنگ جعفری ادامه داد: اين بنياد هدف خود را تقويت و ترويج مبانی و معارف مکتب جعفری اثنی عشری و پاسخ‌گويی به شبهات معاندان نسبت به تشيع به‌ويژه در حوزه امامت و ولايت و پيرايش تاريخ اسلام از زنگار تحريف قرار داده است.
وی افزود: برای دستيابی به اين مهم، هيئت امنای بنياد از مرحوم آيت‌الله جعفری(ره) تقاضا کرد جهت نظارت و پشتيبانی علمی اين حرکت به قم مهاجرت کنند، موافقت و استقبال ايشان که همراه با انتقال ميراث علمی ايشان به اين بنياد صورت گرفته است، سرمايه اصلی مرکز را در آغاز فعاليت خود تشکيل داد.
حجت‌الاسلام حائری گفت: تحقيقات وسيع و بديع ايشان، گستره‌های مختلفی مانند تاريخ، تفسير، کلام، رجال، حديث، فرق و مذاهب را در بر می‌گيرد که امروز محور فعالیت‌های علمی، پژوهشی و تحقیقاتی دانش‌پژوهان و علاقه‌مندان به شخصیت علمی ایشان شده است.
مدیرعامل بنیاد فرهنگ جعفری با اشاره به بخش‌های آموزش، پژوهش، فرهنگی و دفتر حفظ و آثار علامه جعفری، اظهار کرد: بنیاد جعفری در راستای اهداف خود تاکنون اقدام به برگزاری شش دوره آموزشی پژوهشی کرده است که دانش‌پژوه پس از گذراندن دوره آموزش در طول سه سال، موفق به دریافت دانش‌نامه می‌شود و به دوره پژوهش راه می‌یابد.
وی با اشاره به مهم‌ترین موضوعاتی که در این دوره آموزش ارائه می‌شود، افزود: «تاریخ کلام شیعه، تاریخ تحلیلی صدر اسلام و نقش ائمه(ع) در احیا دین(تحقیقات مرحوم آی‌ الله جعفری(ره))»، «امامت تبیینی(نگاه درون شیعی به موضوع و مسائل امامت)»، «معارف قرآنی(تحقیقات و مناظرات مرحوم محمدرضا فریدونی)»، «نقد قرآنی شبهات وهابیت ایرانی همچون قلمداران و برقعی و... (تحقیقات مرحوم محمدرضا فریدونی)» از جمله این موضوعات هستند.
مدیرعامل بنیاد فرهنگ جعفری ادامه داد: سیاست بنیاد در بخش آموزش، اهتمام به آموزش پژوهش‌گرا و نیز اهتمام به شناسایی نخبگان و زمینه‌سازی پرورش محققان، مدرسان و مربیان مهذب است.
وی با اشاره به بخش پژوهش این مؤسسه بیان کرد: این بخش شامل دو مرحله است که عبارتند از دوره کارورزی پژوهش که در قالب کارگاه‌های پژوهشی و تحقیقات فردی زیر نظر اساتید راهنما انجام می‌گیرد و دیگری حمایت از فعالیت‌های پژوهشی است که در قالب گروه‌های علمی صورت می‌گیرد، هدف از برگزاری این دوره‌ها افزایش توان تحلیل، تحقیق و آماده‌سازی مطالب و شکوفایی استعداد دانش‌پژوهان است.
حجت‌الاسلام حائری اظهار کرد: در بخش فرهنگی واحدهایی همچون سایت، واحد دانش‌آموختگان و واحد چاپ و نشر آثار علمی است.
وی با اشاره به دفتر تدوین و نشر آثار مرحوم علامه جعفری(ره) و کتابخانه 30 هزار جلدی ایشان که به بنیاد اهدا شده است، گفت: این بخش به‌منظور تنظیم آثار مکتوب و تدوین مباحث گفتاری و نوشتاری مرحوم آیت‌الله جعفری(ره) شکل گرفته است که تا کنون بخش عمده‌ای از این آثار پیاده‌سازی و 10 کتاب از تألیفات ایشان به چاپ رسیده است.
مدیرعامل بنیاد فرهنگ جعفری با بیان اینکه آزمون این دوره در روز 16 تیرماه برگزار می‌شود، یادآور شد: علاقه‌مندان برای ثبت‌نام تا تاریخ 15 تیرماه فرصت دارند که در روز‌های شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۶ تا ۲۰ به نشانی قم، بلوار امین، کوچه ۱۱، پلاک ۵ مراجعه و یا با شماره‌های  ۳۲۹۱۷۶۱۰-۰۲۵ و ۰۹۱۹۲۵۱۲۳۸۲ تماس بگیرند.
اکبر پوست‌چیان
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: