کد خبر: 3821846
تاریخ انتشار: ۰۵ تير ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۲
مدرس فقه رسانه:
گروه حوزه‌های علمیه ــ سخنگوی حوزه علمیه و مدرس فقه رسانه با بیان اینکه ورود به حریم خصوصی افراد و نشر عکس و فیلم از این حریم غیرقانونی و حرام است، گفت: البته نشر فیلم و تصویر کسی که در ملأ عام اقدام به گناه کند مصداق تجاهر به فسق است و برای آگاهی‌بخشی به مردم و به علت بازدارندگی از تکرار این مسائل خلاف شرع نیست.

نشر فیلم و عکس متجاهران به فسق خلاف شرع نیستحجت‌الاسلام والمسلمین عباس رفعتی، سخنگوی حوزه علمیه و مدرس فقه رسانه، در گفت‌وگو با ایکنا با اشاره به انتشار برخی فیلم‌های بازیگران مشهور گفت: اگر کشف حجاب در ملأعام بوده است، چه در داخل ایران و چه در خارج از کشور گرفتن فیلم حتی بدون اجازه از فردی که اقدام به این کار کرده است، اشکالی ندارد.

وی در توجیه چرایی این موضوع بیان کرد: آنچه در قضیه کشف حجاب از سوی یکی از هنرپیشه‌های سینما در کشورهای دیگر رخ داد چون در محیط خصوصی نبود و در مکان عمومی مانند فروشگاه بود، در واقع مصداق تجاهر به فسق است که اعلام آن در قالب فیلم و تصویر اشکالی ندارد.

رفعتی با بیان اینکه نشر چنین فیلمی در فضای مجازی کار خلاف نیست، بیان کرد: نشر این نوع تصاویر و فیلم‌ها سبب می شود تا از این نوع کارها بازدارندگی شود؛ یعنی هم خود این فرد کمتر جرئت تکرار آن را داشته باشد و از سوی دیگر افراد دیگر هم رغبتی به این کار نداشته باشند.

کشف حجاب تجاهر به فسق است

افشاکردن متجاهر به فسق سبب آشنایی مردم با ماهیت برخی افراد می‌شود تا جوانان و زنان بدانند که این نوع افراد الگوهای فرهنگی مناسبی برای جامعه متدین ایرانی نیست

سخنگوی حوزه علمیه با بیان اینکه براساس فتاوای فقهی غیبت کردن از کسی که متجاهر به فسق است ایرادی ندارد، اظهار کرد: کشف حجاب نیز مشمول تجاهر به فسق است.

استاد فقه رسانه افزود: البته اگر کسی در محیط خصوصی خود، عکس خانوادگی بگیرد، مانند آنچه در مورد یکی از هنرپیشه‌ها رخ داد و این عکس یا فیلم را برای محرم خود بفرستد، ولی به هر دلیل برخی به آن دسترسی بیابند و آن را نشر دهند. این نشر و ورود به حریم خصوصی دیگران گناه و قطعاً حرام است و علاوه بر حرمت غیرقانونی است.

وی با تأکید مجدد بر افشا کردن متجاهر به فسق تصریح کرد: این کار سبب آشنایی مردم با ماهیت برخی افراد می‌شود تا جوانان و زنان بدانند که این نوع افراد الگوهای فرهنگی مناسبی برای جامعه متدین ایرانی نیستند.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: