کد خبر: 3822003
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۰
اجرایی شدن طرح ساماندهی مشاغل سیار و بی کانون در تهران، وضعیت معیشت دستفروشان نیز بهبود خواهد یافت و موضوع سد معبر منتفی می شود؛ اما آنچه که مشخص نیست ساز و کار اجرای طرح ساماندهی مشاغل سیار و بی کانون در شهر تهران و زمان اجرایی شدن این طرح می باشد.

به گزارش ایکنا، شبستان نوشت: فرقی نمی‌کند دستفروش کجا بساط کند، در خیابان یا در مترو؛ هرکجا بساط کند مانع رفت‌وآمد است و مزاحمت برای مردم، پس کارش می‌شود سد معبر و مطابق تبصره یک بند دو ماده ۵۵ قانون شهرداریها، تبصره 6 ماده 96 قانون شهرداری ها و ماده 692 قانون مجازات اسلامی مشمول برخورد قانونی می شود.

شرایط اقتصادی، افزایش بیکاری، مهاجرت به کلانشهرها و توسعه شهرنشینی باعث شده تا دستفروشی به ویژه میان جوانان و زنان سرپرست خانوار فراگیر شود و به یکی از معضلات اجتماعی در کلانشهرها تبدیل شود.

در این میان مدیریت شهری در راستای ساماندهی دستفروشان و مشاغل سیار و بی کانون، یک فوریت طرحی با عنوان «ساماندهی مشاغل سیار و بی کانون در شهر تهران» را مرداد ماه 97 در صحن شورای اسلامی شهر تهران مطرح کردند و پس از بررسی های تخصصی، سرانجام این طرح بهمن ماه سال 97 تصویب شد.

چند ماهی از مصوبه شورای پنجم درخصوص ساماندهی مشاغل سیار و بی کانون در شهر تهران می گذرد و بنا به گفته «زهرا نژادبهرام» عضو هیات رییسه شورای اسلامی شهر تهران دستفروشان میدان آزادی اواخر سال 97 ساماندهی شدند و غرفه هایی داخل پایانه غرب در اختیار دستفروشان قرار گرفت تا به صورت آزمایشی مدتی به عرضه کالاهای خود بپردازند.

سردار «کریم بیات» فرمانده یگان حفاظت شهرداری تهران نیز چندی پیش درخصوص ساماندهی دستفروشان محدوده تئاتر شهر و چهارراه ولیعصر خبر داده بود و از اجرایی شدن مصوبه شورا برای ساماندهی مشاغل سیار و بی کانون در سراسر مناطق تهران نوید داده بود.

به گفته بیات، از هفته پایانی خرداد ماه سال جاری طرح ساماندهی مشاغل سیار و بی کانون با هدف ساماندهی دستفروشان در محدوده چهاراه ولیعصر و تئاتر شهر با مشارکت شهرداری دو منطقه ۱۱ و شش آغاز شده و پس از آن به ترتیب در دیگر مناطق (از جمله مناطق ۵ و ۱۰ و…) نیز این طرح اجرایی خواهد شد.

فرمانده یگان حفاظت شهرداری تهران از شناسایی یک هزار دستفروش در چهارراه ولیعصر خبر داده و گفته بود: بین ۵۰ تا ۶۰ درصدشان دستفروشانی بودند که ساکن تهران بودند، دیگر دستفروشان از شهرهای دیگر و به خصوص شهرهای اقماری تهران برای دستفروشی به این محل آمده بودند.

این درحالی است که جمع‌آوری بساط دستفروشان در چهارراه ولیعصر (عج) و تئاتر شهر بنابه گفته شهردار منطقه ۱۱ از ۲۸ خرداد ماه با همکاری نیرو انتظامی و سایر نهادهای ذی ربط آغاز شد.

«نصراله آبادیان» با اشاره به اجرای طرح انضباط شهری در محدوده تئاتر شهر و چهارراه ولی عصر (عج) گفت: با همکاری نیروی انتظامی، یگان حفاظت شهرداری تهران، شرکت حریم بان و شهربان، معاونت خدمات شهری، اتحادیه صنف پوشاک و البسه، شرکت ساماندهی مشاغل و کسبه از بساط گستری و دست فروشی جلوگیری می شود.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه ساماندهی دستفروشان و بساط گستران طی تفاهم نامه ای به شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل سپرده شده؛ صرفاً اقدام ما جلوگیری از بساط گستری و سد معبر است.

آبادیان با بیان اینکه برخی از دستفروشان افراد معلول و کم توان هستند که امکان کسب درآمد به شیوه دیگری را ندارند، عنوان کرد: شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران پیش بینی‌های لازم را برای ساماندهی این افراد در بازارچه های موجود در سطح شهر کرده است.

این درحالی است که «حجت نظری» روز گذشته و در حاشیه یکصد و پنجاهمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران و در جمع خبرنگاران درخصوص ساماندهی دستفروشان چهارراه ولیعصر توضیحاتی داد و گفت: جلسه مشترکی با حضور نمایندگان نیروی انتظامی، وزارت ارشاد، خانه تئاتر و کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورا برگزار شد و درخصوص برنامه های پیرامونی حاشیه تئاتر شهر مباحثی مطرح شد و در آن جلسه درخصوص ساماندهی دستفروشان محدوده صحبتی به میان نیامد.

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران افزود: فشارهای موجود برای جمع آوری دستفروشان چهارراه ولیعصر باعث شد تا شورای تامین دستور جمع آوری دستفروشان را صادر کند.

وی با اشاره به فعالیت ۲ هزار دستفروش در محدوده مرکزی شهر تهران گفت: ضمن اینکه معیشت دستفروشان را نباید به خطر انداخت از طرفی باید قانون نیز اجرا شود.

به اعتقاد نظری، می توان وسایل و کالاهای فرهنگی را توسط دستفروشان در فضای پیرامون تئاتر شهر عرضه کرد.

وی با بیان اینکه اجرای مصوبه ساماندهی مشاغل بی کانون مشکلات دستفروشی مترو را نیز حل می کند، خاطرنشان کرد: سد معبر ممنوع است اما می توان دستفروشی را به رسمیت شناخت. معابری داریم که می توانیم آنها را به دستفروشان اختصاص دهیم و حتی می توان از ون و وانت برای اجرای طرح مشاغل بی کانون استفاده کرد.

آنچه که قابل تامل است این است که اجرایی شدن طرح ساماندهی مشاغل سیار و بی کانون در تهران، وضعیت معیشت دستفروشان نیز بهبود خواهد یافت و موضوع سد معبر منتفی می شود؛ اما آنچه که مشخص نیست ساز و کار اجرای طرح ساماندهی مشاغل سیار و بی کانون در شهر تهران و زمان اجرایی شدن این طرح می باشد. بنابراین لازم است مدیران شهری و دست اندرکاران ذی ربط در اجرای طرح ساماندهی مشاغل سیار و بی کانون در شهر تهران شفاف باشند و روند اجرای آن را تسریع دهند چراکه زندگی و معیشت بسیاری از دستفروشان و خانواده هایشان در گرو اجرایی شدن این مصوبه است.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: