کد خبر: 3822034
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۴
گروه جامعه ــ دبیر ستاد ملی گرامیداشت هفته ازدواج ضمن تشریح برخی وظایف نهاد‌ها در هفته ازدواج، گفت: جهاددانشگاهی باید در موضوع تعیین مهریه یک پیمایش ملی جدی انجام دهد.

به گزارش ایکنا؛ اعظم کریمی، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و توسعه اجتماعی جوانان و دبیر ستاد ملی گرامیداشت هفته ازدواج در هفتاد و سومین جلسه ستاد ملی ساماندهی امور جوانان که امروز دوشنبه سوم تیرماه، با حضور مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان برگزار شد، به تشریح برنامه‌های هفته ازدواج (۱۲ تا ۱۸ مرداد) پرداخت و گفت: روز ۱۲ مرداد، برگزاری مراسم روز ملی ازدواج و ابطال تمبر روز ازدواج و رونمایی از اپلیکیشن همراز را خواهیم داشت. در این هفته شاهد برنامه‌های متعددی همچون؛ راه‌اندازی سامانه جامع خدمات ازدواج، نشست خیرین ازدواج، جشنواره فیلم ازدواج، جشنواره آیین‌های ازدواج اقوام در استان گلستان، نمایشگاه ملزومات ازدواج در تهران، برگزاری برنامه‌های تلویزیونی با حضور صاحب‌نظران در موضوع ازدواج، تأمین محتوای پخش زیرنویس‌های فرهنگی با موضوع ازدواج از سوی صدا و سیما، برگزاری جشن و نمایشگاه ملزومات ازدواج در سراسر کشور، برگزاری کمپین مشاوره رایگان در هفته ازدواج، همکاری در کمپین کمک به زوج‌های جوان مناطق سیل‌زده (ازدواج خوبان)، برگزاری پیاده‌روی و مسابقه ورزشی ویژه زوج‌های جوان در روز ازدواج و ... خواهیم بود.

وظایف تعیین شده و انتظارات از دستگاه‌ها در هفته ازدواج
وی با اشاره به برخی وظایف و انتظارات این سازمان در امر ازدواج از سایر نهاد‌ها و دستگاه‌ها،‌ گفت: از صداوسیما انتظار می‌رود دست‌اندرکاران این ستاد را در برنامه‌های ویژه هفته ازدواج دعوت کند، همچنین گزیده فیلم‌های سینمایی و سریال‌های آموزنده با موضوع ازدواج را بازپخش کند و نیز تیزر‌ها و کلیپ‌هایی با همین موضوع پخش کند.

وی با بیان انتظارات از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: همکاری در برگزاری جشنواره فیلم ازدواج، ترغیب خبرگزاری‌ها و مطبوعات به اختصاص صفحه ویژه ازدواج جوانان، اختصاص برنامه‌های کانون‌های فرهنگی و هنری امور مساجد به برنامه‌های ویژه ازدواج از جمله انتظارات ما از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز انتظار می‌رود به ارائه خدمات مشاوره ازدواج در خوابگاه‌ها و سطح دانشگاه‌ها، برگزاری نشست‌های علمی - دانشجویی و تریبون آزاد با موضوع انتخاب صحیح، برگزاری نمایشگاه تخصصی کتاب با موضوعات انتخاب آگاهانه، مهارت همسرداری و فرزند پروری بپردازد.

کریمی افزود: از وزارت کشور انتظار داریم در تسهیل ثبت مجمع ملی خیرین ازدواج کشور و رفع مشکل ثبت مجامع استانی، همکاری در تشکیل ستاد ساماندهی جوانان با موضوع هفته ازدواج، پیگیری وظیفه دستگاه‌ها در هفته ازدواج از سوی‌ استانداران و نیز برگزاری نشست‌های هم‌اندیشی فعالیت کند. از وزارت صنعت نیز انتظار می‌رود در تسریع صدور مجوز برگزاری نمایشگاه‌های ملزومات ازدواج با هدف عرضه کالا‌های ایرانی در سال رونق تولید در سطح ملی و استانی به زوج‌های جوان با اعطای تخفیف به آن‌ها با ما همکاری داشته باشد.

دبیر ستاد ملی گرامیداشت هفته ازدواج با اشاره به انتظارات از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در ارائه برنامه‌های متناسب با هفته ازدواج، گفت: همکاری در برگزاری اولین جشنواره ملی آیین‌های ازدواج اقوام، بازدید رایگان زوج‌های جوان از اماکن تاریخی، فرهنگی، مذهبی و هنری با تخفیف و یا رایگان می‌تواند از سوی این سازمان انجام شود.

وی با اشاره به خدماتی که وزارت دادگستری می‌تواند ارائه کند، بیان کرد: ضرورت همکاری و هماهنگی بیشتر مراکز مشاوره ازدواج دو وزارتخانه در جهت هم‌افزایی به منظور کاهش طلاق، اعلام روز ازدواج به عنوان روز بدون طلاق با مساعدت قضات محترم جهت عدم صدور حکم طلاق و ارجاع زوجین به مراکز تخصصی مشاوره در این روز، برگزاری دوره‌های آموزشی ویژه زوج‌های جوان و نیز شناسایی قضاتی که در حل اختلافات زوجین اهتمام داشتند و تجلیل از آن‌ها به این وزارتخانه محول می‌شود.

کریمی افزود: وزارت راه و شهرسازی نیز می‌تواند به اکران پیام‌های فرهنگی هفته ازدواج در بیلبورد‌های بزرگراه‌ها، پل‌ها و فضا‌های تبلیغاتی بین جاده‌ای و نیز تلاش برای ایجاد شرایط تأمین مسکن زوجین بپردازد. وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز استفاده رایگان زوج‌های کارگر از اماکن مختلف و نیز شناسایی گروه‌های موفق را باید در دستور کار خود قرار دهد. همچنین سازمان تبلیغات اسلامی باید در جهت برگزاری دوره‌های آموزشی، مشاوره‌های دینی و روانشناسی و شناسایی و حمایت از فعالان در حوزه ازدواج گام بردارد.

دبیر ستاد ملی گرامیداشت هفته ازدواج با تأکید بر وظایف محوله به وزارت آموزش و پرورش، ادامه داد: برگزاری نشست‌های تخصصی با حضور مشاوران ویژه معلمان، برگزاری دوره‌های آموزش ضمن خدمت برای مربیان پرروشی با موضوع ازدواج و برگزاری دوره‌های آموزشی مشاوره برای اعضای انجمن‌های اولیا و مربیان از جمله وظایف این دستگاه تعریف شده است.

وی افزود: کمیته امداد امام خمینی(ره) نیز اقدام به برگزاری مراسم ازدواج گروهی مددجویان تحت پوشش خود و اهدای بسته‌های حمایتی در جهت توانمندسازی آن‌ها کند و نیز از زوج‌های جوان مناطق سیل‌زده تحت پوشش خود حمایت به عمل آورد. مرکز امور زنان و خانواده یکی دیگر از نهاد‌های مشارکت‌کننده در این امر است که باید نتایج پژوهش‌ها و تحقیقات خود را در اختیار سازمان امور جوانان قرار دهد. همچنین باید شاهد همکاری و مشارکت فعال امور بانوان استانداری‌ها در برنامه‌ها باشیم.

کریمی گفت: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌تواند در راستای ویزیت رایگان زوجین جوان، برپایی جشن ازدواج دانشجویی در دانشگاه‌های وابسته به دستگاه خود و نیز اجرای برنامه‌های فرهنگی و برگزاری نمایشگاه کتاب با موضوع ازدواج گام بردارد. وزارت اقتصاد و دارایی نیز می‌تواند اقدام به تأمین بخشی از خرید جهیزیه زوج‌های جوان کند.
 
لزوم انجام پیمایش ملی تعیین مهریه از سوی جهاددانشگاهی
وی افزود: جهاددانشگاهی نیز یکی دیگر از نهاد‌های همکار در مسئله ازدواج است که این نهاد علاوه بر کار‌های پژوهشی معمول خود در بحث ازدواج، باید در موضوع تعیین مهریه یک پیمایش ملی جدی را انجام دهد. همچنین در راستای برگزاری نشست‌های علمی، برپایی نمایشگاه کتاب و نیز حمایت از پایان نامه‌ها با این موضوع و تولید محتوا توسط رسانه‌های خود گام بردارد.

دبیر ستاد ملی گرامیداشت هفته ازدواج ادامه داد: سازمان بهزیستی می‌تواند در برگزاری جلسات مشاوره رایگان و تأمین جهیزیه افراد تحت پوشش خود ما را یاری کند. سازمان هلال احمر هم با برگزاری رایگان دوره‌های امداد و کمک‌های اولیه می‌تواند در امر گرامیداشت هفته ازدواج نقش آفرین باشد. سازمان بسیج مستضعفین نیز با برگزاری برنامه‌های فرهنگی، اهدای بسته‌های فرهنگی به زوجین و اعزام آن‌ها به اردوی راهیان نور می‌تواند ما را یاری کند.

وی افزود: بنیاد شهید و امور ایثارگران هم می‌تواند با تجلیل ویژه از همسران شهدای مدافع حرم و ارائه تسهیلات سفر برای فرزندان شهید و ایثارگر که به تازگی ازدواج کرده‌اند، نقش آفرین باشد. سازمان حفاظت محیط زیست هم می‌تواند به زوج‌های جوان فعال محیط زیست بسته‌های فرهنگی اهدا کند. دانشگاه آزاد اسلامی هم با برگزاری نشست، برپایی نمایشگاه و ارائه برنامه‌هایی به منظور توانمندسازی دانشجویان در امر ازدواج و نیز برپایی مراسم ازدواج دانشجویی نقش آفرینی کند.

کریمی در پایان یادآور شد: مرکز آمار نیز باید در هفته ازدواج، آمار دقیقی از میزان ازدواج و طلاق در کشور ارائه کند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: