کد خبر: 3822176
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۳
نصرت‌الله لطفی در نشست خبری:
گروه سیاسی ــ قائم‌مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در نشست خبری «هفته بازخوانی و افشای حقوق بشر آمریکایی گفت: آمریکا رژیم خبیثی است که تنها چیزی که در تار و پودش وجود ندارد حقوق بشر است و بزرگ‌ترین ناقض حقوق بشر به شمار می‌آید.

به گزارش ایکنا؛ نصرت‌الله لطفی، قائم‌مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، صبح امروز، سه‌شنبه 4 تیرماه، در نشست خبری «هفته بازخوانی و افشای حقوق بشر آمریکایی» با بیان اینکه این عنوان از سال ۱۳۹۵ به بعد با توجه به فرمایش رهبر انقلاب شکل گرفت، گفت: در واقع دهه ابتدایی تیرماه، فرصتی مناسب است تا با نگاهی تکمیلی حقوق بشر آمریکایی بازخوانی و افشا شود.

وی افزود: آمریکا رژیم خبیثی است که تنها چیزی که در تار و پودش وجود ندارد حقوق بشر است و بزرگ‌ترین ناقض حقوق بشر به شمار می‌آید.

لطفی بیان کرد: با تشدید سیاست‌های خصمانه علیه ملت ایران و جبهه مقاومت در یک دو سال اخیر، لازم است روشنگری بیش از پیش درباره جنایات‌های آمریکا انجام شود تا تنفر از آن‌ها تقویت شود. لذا این مناسبت و برنامه‌های آن ذیل وظیفه دشمن‌شناسی و روشنگری برگزار می‌شود.

لطفی یادآور شد: درست است که 6 تا 12 تیرماه هفته بازخوانی و افشای حقوق بشر آمریکایی نام گرفته اما باید تبیین شود که اول؛ اقدامات ضد حقوق بشری آمریکا محدود به یک هفته در تیرماه نبوده و نیست. جنایات آمریکا در ایران محدود به پس از انقلاب یا سال‌های اولیه پیروزی انقلاب نیست، بلکه از قبل از انقلاب و از کودتای 28 مرداد 1332 می‌توان انواع جنایت‌های آمریکا را احصا و تشریح کرد.

وی اضافه کرد: دوم اینکه جنایات آمریکا صرفاً علیه ایران اسلامی و ملت ایران نیست. از بدو کشف آمریکا به ویژه در قرن بیستم، مملو از انواع جنایت‌های آمریکایی‌ها در دنیاست. از نیمه دوم قرن بیستم حداقل 100 کشور را می‌توان نام برد که به نوعی هدف سیاست‌های ضد بشری و جنایات جنگی آمریکا در قالب کودتای نظامی، تهاجم نظامی، ترور سیاستمداران و کشتار و کنترل جمعیت به ویژه در کشورهای افریقایی بوده‌اند.

لطفی بیان کرد: لذا این رویداد نه محدود به یک هفته و نه صرفاً مربوط ایران است و امروز در یمن، بحرین، فلسطین، عراق، سوریه، ونزوئلا و ... به خوبی می‌توان اقدامات ضد بشری آمریکا را مشاهده کرد.

قائم‌مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی اظهار کرد: 6 تا 12 تیرماه نیز برای این انتخاب شده که 6 تیر سالروز ترور مقام معظم رهبری است و با گذشت سی سال از زعامت ایشان می‌توان فهمید که دشمن چه شخصیتی را هدف قرار داده بود. پس از آن شاهد سالروز فاجعه 7 تیر و بمباران شیمیایی سردشت هستیم. در ادامه ترور ائمه جمعه و به طور مشخص ترور شهید صدوقی در 11 تیر رخ داد و پایان‌بخش این هفته در 12 تیر، سالروز سرنگون کردن هواپیمای مسافربری ایران با 290 قربانی از سوی آمریکایی‌ها بود که 46 نفر مسافر غیر ایرانی بودند و 66 قربانی نیز کودک زیر 10 سال بودند.

قائم‌مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی یادآور شد: امروز ما به معنای واقعی در یک جنگ اقتصادی و روانی با آمریکای پلید قرار داریم و لازم است از این مناسبت و هفته حقوق بشر آمریکایی در راستای تقویت روحیه مقاومت مردم استفاده شود. البته امسال برای تکمیل عنوان این هفته، بازخوانی و افشای حقوق بشر آمریکایی از منظر ترور و تحریم مورد توجه قرار می‌گیرد.

وی تأکید کرد: آمریکا با تحریم همه آحاد مردم عزیز ما را هدف خود قرار داده است. به واقع آمریکا معاندترین معاند اسلام و بشریت است. خود آمریکایی‌ها نیز صحبت از حداکثر تحریم‌های ممکن می‌کنند که واقعاً ظالمانه است و تنها مردم را نشانه گرفته است. لذا به اقتضای شرایط روز بیش از پیش نیاز به این بازخوانی واقع‌بینانه و روشنگری نیاز داریم.

لطفی ادامه داد: امروز علاوه بر تشدید سیاست‌های خصمانه آمریکا، در داخل کشور شاهد برخی تحرکات عوام‌فریبانه هستیم که یا از روی خیانت‌پیشگی و یا از منظر غفلت و ناآگاهی است که در راستای کنارآمدن با کدخدا اظهارات دشمن‌پسندانه می‌کنند و از ضرورت مذاکره با آمریکا سخن می‌گویند و فکر می‌کنند که اگر مذاکره کنیم تحریم‌ها برداشته می‌شود.

قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی با بیان اینکه برجام اثبات کرد نمی‌توان به دشمن دل بست، اظهار کرد: در آن‌جا هم قول لغو تحریم‌ها داده شد، اما در مقام عمل از همان روزهای اول تحریم‌ها تشدید شد.

وی در ادامه با اشاره به تجربه تحریم کوبا از سال 1960 از سوی آمریکا و انتقال این تجربه به مردم فهیم و بصیر ایران اسلامی گفت: دنیا تا سال 1992 با تحریم‌های آمریکا علیه کوبا همراهی می‌کند اما از سال 1992 به بعد شاهد درخواست کشورهای عضو سازمان ملل برای لغو تحریم‌های کوبا هستیم که بالاترین رأی ممکن هم در مجمع عمومی سازمان ملل به تصویب رسیده، لکن این اتفاق نیفتاد. البته با تسلیم شدن کوبا این تحریم‌ها با شرایطی یکی دوسالی برداشته شد اما ترامپ مجدداً در 2017 تحریم‌ها را علیه کوبا اعمال کرد و در آخرین اجلا مجمع عمومی سازمان ملل 189 کشور از مجموع 193 کشور خواستار لغ تحریم‌های آمریکا علیه کوبا شدند که واقعا مصداق جنایات جنگی است. هر چند آمریکا بازهم آن را نپذیرفت.

لطفی بیان کرد: بنابراین نباید امیدوار باشیم که اگر تسلیم شدیم و دست از مقاومت برداشتیم آمریکا با ما کنار خواهد آمد و این نکته‌ای است که باید تبیین شود.

وی با اشاره به تأکید رهبر معظم انقلاب بر مؤلفه مقاومت در سخنرانی مراسم سالگرد رحلت امام(ره) گفت: ایشان ده مشخصه و ویژگی مقاومت را تشریح و کم بودن هزینه مقاومت نسبت به تسلیم را بیان فرمودند. ملت ایران الگوی مقاومت در دنیاست و چهل سال انواع جنگ، تحریم و توطئه دشمن را خنثی کرده است اما ده‌ها کشور نیز آماج حملات نظامی آمریکا بودند و در این میان می‌توان وضعیت ویتنام را مثال زد. ویتنام با 12هزار هلی‌کوپتر، 124537 عملیات، 1633075 تن بمب و 75700 لیتر مواد شمیایی علف‌کش مورد هجمه آمریکا قرار گرفت.

لطفی افزود: اما حاصل آن فشار و هجوم و نتیجه حاصله آمریکا از این جنگ، می‌تواند نمونه‌ای برای ما و تقویت روحیه مقاومت ما شود. درست است که مردم با پدیده شوم گرانی و تورم بی‌سابقه در اثر ضعف مدیریت و آثار منفی تحریم دست و پنجه نرم می‌کنند و با سختی معیشت مواجه‌اند، اما در بدبینانه‌ترین حالت تورم کشور 400 تا 500 درصد است اما تورم ویتنام بالغ بر 900 درصد بود و بیش از یک میلیون بیکار داشت. با این اوصاف برای اولین بار به طور رسمی بازنده بودن آمریکا در جنگ ویتنام اعلام شد.‌ پس می‌توان مقاومت کرد، سختی‌ها را تحمل کرد و دشمن را به زانو در آورد.

قائم‌مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی درباره برنامه‌های این هفته ابراز کرد: در فاصله زمانی 6 تا 12 تیر، یک فراخوان ملی و فراملی برای احصای جنایات آمریکا انجام می‌شود و دادگاه‌های مردمی به شکل نمادین برای محاکمه سردمداران خون‌آشام آمریکا برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: مراسم این هفته از صبح روز پنجشنبه، 6 تیرماه و ساعت 9 صبح از مقابل دانشگاه تهران با تشییع باشکوه و حماسی 150 شهید گمنام دفاع مقدس آغاز می‌شود. چرا که در جنگ تحمیلی 8 ساله بیشترین پشتیبانی‌کننده رژیم صدام آمریکایی‌ها بودند و شهدای عزیزمان مصداقی از آثار جنایات آمریکایی‌ها هستند. 8 و 9 تیرماه مراسم تشییع پیکر تعدادی از این شهدا در برخی مراکز استان‌ها برگزار می‌شود.

لطفی بیان کرد: همچنین 6 تیرماه در همه استان‌ها برنامه‌هایی در راستای اهداف این عنوان برگزار می‌شود. 7 تیر که مقارن با جمعه است با هماهنگی شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه، سخنرانان قبل از خطبه و خطبای جمعه با محوریت موضوع این هفته سخنرانی ‌می‌کنند.

قائم‌مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی اظهار کرد: همچنین در روز جمعه، 7 تیرماه، مراسم بزرگداشت 110 شهید و 8 هزار آسیب‌دیده در حملات شیمیایی به سردشت در یادمان شهدای شیمیایی سردشت برگزار می‌شود.

وی بیان کرد: 11 تیر مراسم بزرگداشت شهید آیت‌الله صدوقی، از شهدای محراب، در یزد برگزار می‌شود. 12 تیرماه نیز مراسم ویژه‌ای در استان هرمزگان برگزار می‌ود و یاد شهدا و قربانیان مظلوم هواپیمای مسافربری ایران گرامی داشته می‌شود.

لطفی اظهار کرد: در تهران به طور مشخص در راستای بزرگداشت شهدای 7 تیر، عصر روز پنجشنبه، مزار این شهیدان عطرافشانی و گلباران می‌شود و در 16 استان که مزار این شهداست نیز این مراسم برپا می‌شود. صبح جمعه در تهران نیز دو برنامه برگزار می‌شود که یکی در کنار مزار شهدای 7 تیر و دیگری در در ساختمان محل یادمان این شهدا در چهارراه سرچشمه تهران با قرائت دعای ندبه است.

قائم‌مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی اضافه کرد: عصر روز جمعه نیز مراسم محوری بزرگداشت هفتم تیر در ساختمان یادمان این شهدا با سخنرانی استاد رحیم‌پور ازغدی برگزار می‌شود. بنیادشهید نیز در این ایام برنامه‌های متنوعی از جمله برپایی نمایشگاه در میدان شهدای 7 تیر و موزه شهدا در خیابان آیت‌الله طالقانی، برگزاری مسابقه فیلمنامه‌نویسی کوتاه 60 و 120 ثانیه‌ای با موضوع حقوق بشر آمریکایی، مسابقه رالی از تهران تا سردشت و برگزاری همایش «نفس‌های خاموش» با سخنرانی وزیر امور خارجه برگزار می‌کند.

وی در پایان گفت: مجموعه‌های تحت پوشش سازمان بسیج از جمله حلقه‌های صالحین و پایگاه‌های مقاومت به بصیرت‌افزایی و تبلیغات شهری می‌پردازند و سلسله همایش‌هایی را برگزار می‌کنند.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: