کد خبر: 3822418
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۵
استاد حوزه و دانشگاه:
یکی از اساتید حوزه و دانشگاه، تمدن نوین اسلامی را نقطه عطف بیانیه گام دوم انقلاب دانست و گفت: این بیانیه مانند قانون اساسی است که باید تفسیر و تبیین شود.

به گزارش ایکنا؛ مهر نوشت: حجت‌الاسلام محسن مهاجرنیا ظهر سه‌شنبه در نشست کرسی‌های آزاداندیشی مجمع هماهنگی پیروان امام و رهبری استان قم که در دانشگاه طلوع مهر قم برگزار شد به تبیین بیانیه گام دوم انقلاب پرداخت و گفت: رویکرد دلسوزان نظام به بیانیه مقام معظم رهبری باید اعتقادی و تکلیفی باشد و در واقع دستور ایشان حکومتی و واجب‌الاطاعه است.

وی افزود: جایگاه این بیانیه مانند قانون اساسی است که باید تفسیر و تبیین شود؛ با این تفاوت که بیانیه گام وارد جزئیات مسائل کشور هم شده است. از این جهت خیلی مهم است.

این پژوهش‌گر مسائل سیاسی با بیان این‌که واکنش‌های مختلفی در سطح جامعه و نخبگان به این بیانیه شده است، گفت: بعضی افراد به تبریک و تهنیت پرداختند و صرفاً از آن و از حضرت آقا تعریف و تمجید کردند.

وی در ادامه به ۶ رویکرد موجود به بیانیه گام دوم اشاره کرد و اظهار داشت: برخی فکر می‌کنند با رویکرد تمجید و تأیید بیانیه وظیفه خود را در خصوص آن انجام می‌دهند.

انتقاد از استفاده سیاسی از بیانیه

حجت الاسلام مهاجرنیا با انتقاد از برخی از رویکردها که معتقدند در بیانیه آینده پیش‌بینی شده است. گفت: بیانیه، پیش‌بینی نیست و حضرت آقا با توجه به بینش وسیع و اطلاعات گسترده‌، تحلیل درستی از واقعیت‌های موجود و محتمل ارائه داده‌اند.

وی با بیان این‌که ولی فقیه فراجناحی و فراسوی جناح‌ها است، افزود: تفسیر سیاسی کردن این بیانیه ظلم است و جناح‌های مختلف در حکم فرزندان نظام و انقلاب هستند.

این استاد حوزه و دانشگاه گفت: رویکرد سوم به بیانیه، صبغه اعتقادی - تکلیفی دارد. این رویکرد می‌گوید که چون رهبری نائب امام زمان (عج) است، حرفش، مانند حرف امام معصوم (ع) واجب است و به همین خاطر، نباید به او بی اعتنا بود و واقعیت هم همین است.

وی از رویکرد علمی – تحلیلی به عنوان چهارمین برخوردی که در عرصه نخبگان نسبت به بیانیه شده است یاد کرد و گفت، حجم و فراوانی آن خیلی کم است و نیاز است فرهیختگان با این رویکرد به تبیین بیانیه بپردازند.

حجت الاسلام مهاجرنیا رویکرد رسمی، اجرایی را به‌عنوان پنجمین رویکرد برشمرد و گفت: نگاه برخی نیز به این بیانیه خشک و رسمی است؛ برخی از مدیران اجرایی نیز یک نگاه رسمی دارند، متأسفانه با چنین نگاهی این بیانیه ممکن است به حاشیه برود.

احیای جهاد کبیر هدف عمده بیانیه

حجت الاسلام مهاجرنیا ششمین رویکرد به بیانیه گام دوم را با عنوان رویکرد جامع‌نگر معرفی کرد و گفت: برخی در این رویکرد با عنایت به همه ابعاد بیانیه، از جایگاه صادرکننده، اهمیت موضوع، جنبه اعتقادی یا فقهی آن، بر اساس رویکرد علمی، سیاسی، تحلیلی و تبیینی، خواهان توجه به بیانیه گام دوم هستند.

وی در ادامه افزود: این بیانیه گرچه مشتمل بر مسائل مختلفی است، اما یک نقطه و دال مرکزی دارد. ممکن است گفته شود، آن نقطۀ اصلی «انقلاب اسلامی» است. یا گفته شود «راهبرد مقاومت» در مرکز بیانیه قرار دارد. بعضی هم معتقدند که آن نقطه اصلی «تمدن نوین اسلامی» است.

این پژوهش‌گر مسائل سیاسی با بیان اینکه اهداف بیانیه سومین موضوع قابل تبیین است، اظهار کرد: هدف این بیانیه، هموار کردن راه «جهاد کبیر» است. همچنین توجه به بنیادهای معرفتی و مبانی اعتقادی این بیانیه، هم باید مورد توجه قرار گیرد. در متن بیانیه مقام معظم رهبری می‌گوید: شعارهای انقلاب اسلامی چون ریشه در فطرت دارند، دائمی و همیشگی و دارای پویایی و بالندگی است.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: