کد خبر: 3822530
تاریخ انتشار: ۰۵ تير ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۶
در جلسه توجیهی کاروان قرآنی حج 98 بیان شد؛
گروه فعالیت‌های قرآنی ــ دوره توجیهی ـ آموزشی اعضای کاروان قرآنی اعزامی به حج تمتع سال 98 امروز از سوی کمیته اعزام و دعوت از قاریان قرآن در محل سازمان اوقاف و امور خیریه کشور برگزار و مسائلی چون توجه به مسائل سلامت و بهداشت فردی، معرفتی و ... مطرح شد.

فراوانی تعداد قاریان واجدالشرایط اعزامی به حج تمتع/ نیمی از هزینه «کاروان نور» از محل موقوفات استبه گزارش خبرنگار ایکنا؛ دوره توجیهی ـ آموزشی کاروان قرآنی اعزامی به حج تمتع سال 98 (کاروان قرآنی نور) صبح امروز چهارشنبه، 5 تیرماه، در محل ساختمان مهر سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار شد.

در ابتدا سیدعلی سرابی، دبیر کمیته اعزام و دعوت از قاریان قرآن، با بیان اینکه فرصت به دست آمده برای حضور شما عزیزان در مراسم حج، فرصت بسیار مغتنمی است، اظهار کرد: چشم‌های زیادی انتظار حضور در این کاروان و جمع قرآنی را داشتند، ولی خداوند متعال این توفیق را به شما بزرگواران اعطا کرده است و شاید دیگر تکرار نشود.

فراوانی تعداد قاریان واجدالشرایط اعزام

سرابی با بیان اینکه طی سال‌های گذشته، قاریانی بودند که چندین بار در این کاروان حضور داشتند و اعزام می‌شدند، افزود: خوشبختانه طی این سال‌ها تعداد قاریان خوبی که با تلاوت فاخرشان بتوانند افتخاری بر دیگر افتخارات کشورمان بیفزایند و خوش بدرخشند فراوان شده است که باید نوبت به آنان برسد و به همین دلیل ممکن است این حضور برای عزیزان دیگر تکرار نشود.

قائم‌مقام شورای عالی قرآن با اشاره به اینکه این فرصت به دست آمده فرصت بازیابی روحی و معنوی و نیز امکان بازسازی و آینده‌سازی است، تصریح کرد: این فرصت برای شما عزیزان توفیق مضاعفی محسوب می‌شود، چراکه حجاج با خلوص نیت و جهت به دست آوردن تقوای الهی در این مراسم معنوی شرکت می‌کنند و آماده هستند تا شما عطر قرآن را بر جان و دل ایشان بپاشید و خود نیز از این لذت معنوی بهره‌مند شوید.

علت کاهش تعداد اعضای کاروان نور

وی با بیان اینکه شاید این فرصت برای کمتر حاجی ایجاد شود که هم از فضا و معنویت حج بهرهمند شود و هم بتواند خدمتگزار دیگر حجاج باشد، افزود: زمانی تعداد اعضای کاروان قرآنی حج، بالغ بر 100 نفر بود و این آمار به تدریج کاهش پیدا کرد. غیر از محدودیتی که امروز برای اعزام قاریان به سرزمین وحی وجود دارد، یکی از مسائلی که باعث شد تعداد اعضای کاروان از زیاد به کم کاهش پیدا کند این بود که راندمان کاری قابل دفاعی نداشتند.

رضایت بعثه از کاروان طی چند سال اخیر

سرابی با اشاره به اینکه البته در چند سال اخیر عملکرد کاروان قرآنی نور بسیار خوب بوده و به ویژه مسئولان بعثه مقام معظم رهبری از این امر اظهار رضایت داشته‌اند، بیان کرد: از اعضای کاروان درخواست می‌کنم در وظیفه‌ای که به ایشان محول شده کوشا باشند. هر چقدر کارکرد اصلی اعضای کاروان پرحجم‌تر باشد، زمینه کاهش تعداد اعضا برای سال‌های بعد کمتر خواهد شد.

فراوانی تعداد قاریان واجدالشرایط اعزامی به حج تمتع/ نیمی از هزینه «کاروان نور» از محل موقوفات استبدرخشید تا رویکرد‌ها به کاروان قرآنی مثبت بماند

دبیر کمیته اعزام و دعوت از قاریان قرآن با بیان اینکه اعضا باید به دنبال فرصت و فضا برای عرضه هنرشان باشند، اظهار کرد: اعضای کاروان باید از سلامتی خود برای انجام وظیفه‌ای که پیش‌رو دارند محافظت کنند تا شرایطی فراهم نشود که نتوانند وظیفه خود را به خوبی انجام دهند. منعفت کارکرد خوب اعضای کاروان امسال به کاروان‌های سال‌های بعد نیز خواهد رسید و هر چقدر این کارکرد اثرگذارتر باشد، سیاست‌گذاران در سال‌های آینده ترغیب می‌شوند تا تعداد بیشتری را در قالب این کاروان به سرزمین وحی اعزام کنند.

در ادامه این دوره توجیهی ـ آموزشی حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمصطفی حسینی، رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه و عضو کمیته اعزام و دعوت از قاریان قرآن، نیز در سخنانی با بیان اینکه حدود نیمی از هزینه تشرف اعضای کاروان از محل موقوفات است از ایشان خواست تا برای واقفی که این فرصت را ایجاد کرده دعای خیر داشته باشند.

حسینی با اشاره به توصیه‌های مهم مقام معظم رهبری درباره حفظ قرآن و بیان این نکته که هیچ توجیهی وجود ندارد که قرآنیان ما به قرائت بپردازند، در حالی که حافظ قرآن نیستند، گفت: در سایر کشورهای اسلامی همواره مشاهده می‌کنیم که مسئله حفظ با قرائت قرآن در هم آمیخته‌ است.

توفیق حفظ قرآن را بخواهید

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه خطاب به اعضای کاروان قرآنی نور با اشاره به اینکه طبق سیره علمای بزرگ از جمله آیات عظام بروجردی و خویی همگی بر حفظ قرآن تأکید داشتند، افزود: از شما عزیزان درخواست می‌کنم که در این سفر نورانی با خدای خود عهدی ببندید که توفیق حفظ قرآن به شما داده شود.فراوانی تعداد قاریان واجدالشرایط اعزامی به حج تمتع/ نیمی از هزینه «کاروان نور» از محل موقوفات است

حسینی با بیان اینکه شما اعضای کاروان قرآنی نور جماعت حرفه‌ای قرآنی کشور هستید، تصریح کرد: در کنار حفظ قرآن، آموزش مکالمه عربی را نیز در دستور کار خود قرار دهید. مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف نیز آماده است تا در این زمینه برای داوران و قرآنیان کشور کلاس‌های مکالمه عربی برگزار کند.

فراگیری مکالمه عربی را جدی بگیرید

عضو کمیته اعزام و دعوت از قاریان قرآن با اشاره به اینکه انسی که شما قرآنیان با قرآن دارید، فراگیری مکالمه عربی را برای شما راحت‌تر از دیگران می‌کند، اظهار کرد: اینکه شما قرآنیان بتوانید خود را به اهل لسان نزدیک کنید، مسئله مهمی است؛ چراکه عربی زبان اسلام است و قرآنیان باید با مکالمه زبان اسلام و قرآن آشنا باشند.

وی با بیان اینکه اگر می‌توانستم در این زمینه تصمیم‌گیری کنم، حضور افرادی را که مکالمه عربی را نمی‌دانند و یا حافظ قرآن نیستند در این کاروان ممنوع می‌کردم، اظهار کرد: زمینه برای حفظ قرآن برای شما مهیاست و این امر پیشرفت شما در قرائت و مهارت‌های قرآنی را افزایش می‌دهد. کسانی که انس بیشتری با قرآن دارند، کمتر دچار لغزش خواهند شد.

فراوانی تعداد قاریان واجدالشرایط اعزامی به حج تمتع/ نیمی از هزینه «کاروان نور» از محل موقوفات استیادآور می‌شود در این دوره آموزشی سعید مرامی به عنوان پزشک به ارائه توصیه‌های پزشکی در مناسک حج، علی قاسم‌آبادی، سرپرست کاروان قرآنی سال 97 در مورد تجربیاتش، حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی شجاع، سرپرست کاروان قرآنی حج سال جاری، به بیان نکاتی درباره هماهنگی برنامه‌ها و حجت‌الاسلام والمسلمین موسوی شاهرودی نیز به بیان مناسک حج پرداختند.   

همچنین حجت‌الاسلام والمسلمین خاموشی، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور، نیز دقایقی در این جلسه حضور یافت و با اعضای کاروان به بحث و گفت‌وگو پرداخت.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: