کد خبر: 3822696
تاریخ انتشار: ۰۵ تير ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۰
خاموشی:
گروه جامعه ــ نماینده ولی‌فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با تأکید بر اینکه درصدد هستیم رقبه به رقبه موقوفات را احیا کنیم، گفت: جریان بهینه‌سازی استفاده از منابع وقفی به ترویج سنت وقف و اقتصاد کشور کمک می‌کند.

به گزارش ایکنا، به نقل از روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه؛ حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمهدی خاموشی، رئیس این سازمان در نشست با متولیان شاخص موقوفات غیرمتصرفی سراسر کشور با بیان اینکه وقف یک موضوع الهی است، گفت: خیلی از کشور‌ها موضوع وقف را می‌پذیرند و مهمترین دانشگاه‌های بسیاری از کشور‌ها موقوفه است.

وی با اشاره به اهمیت وقف دانش گفت: موقوفه‌ای که مرحوم حسینعلی البرز به منظور خدمت به دانشجویان و دانش‌آموزان و دادن جوایز به برترین‌های علمی کشور ایجاد کرد، وقف نامه‌ای بسیار عالی دارد. خیلی از دوستانی که آلان در صدر کشور در حال خدمت‌رسانی به مردم هستند، سال‌ها پیش از این موقوفه وام دانش‌آموزی گرفته‌اند و تحصیل کرده‌اند.

رئیس هیئت امنای سازمان تبلیغات اسلامی یادآور شد: وقف در تاریخ ایران سابقه‌ای دیرینه دارد. ما هم که در خدمت دوستان انجام وظیفه می‌کنیم به این غرض به اوقاف آمده‌ایم که رقبه به رقبه موقوفات را احیا کنیم. مهندسی معکوس مدنظر من است. ما از بالا چیزی را ابلاغ نمی‌کنیم، باید از کف و پایین ببینیم که مشکلات هر رقبه چگونه حل می‌شود.
 
اهمیت بهینه‌سازی استفاده از منابع وقفی
خاموشی به اهمیت بسیار زیاد جریان بهینه‌سازی استفاده از منابع وقفی اشاره کرد و افزود: دامن زدن به این جریان هم به ترویج سنت وقف کمک می‌کند، هم به اقتصاد کشور؛ اگر یک رقبه‌ای زمین کشاورزی است باید بسنجیم که این زمین چه میزان محصول می‌دهد و چگونه باید برداشت محصول در آن را بهینه کنیم.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با تأکید بر اینکه تدبیر سرمایه‌ای در مجموعه سازمان اوقاف را بسیار جدی پیگیری می‌کنیم، اظهار کرد: به دنبال استعمار موقوفات هستیم و استعمار موقوفات به معنای درگیر شدن با مردم نیست بلکه آبادانی رقبات و خدمت‌رسانی به مردم را در پی خواهد داشت.

خاموشی با بیان اینکه باید نوع نگاه خودمان را از درآمدزایی از موقوفات تغییر بدهیم، تصریح کرد: خیلی از موقوفات متروکه‌اند که باید احیا شوند. سرمایه وقف می‌تواند کشور را در زمان تحریم کمک کند. سازمان اوقاف برای مسائلی همچون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، افزایش بهره‌وری موقوفات و جدی گرفتن اقتصاد وقف و افزایش تولید ملی اهمیت بسیار زیادی قائل است.

وی خطاب به متولیان شاخص موقوفات غیرمتصرفی سراسر کشور گفت: ما مجموعه اوقاف را با شما پیش می‌بریم و شما باید به ما کمک کنید. معتقدیم که شما محور کار هستید. ماده پنج قانون اوقاف می‌گوید که باید موقوفات را به امین‌ها واگذار کنید و ما این کار را آغاز کرده‌ایم.

خاموشی در پایان با اشاره به پیشرفت‌های علمی در کشور و قرارداد‌های منعقدشده سازمان اوقاف با محافل علمی و دانشجویی درزمینهٔ تولید موتورسیکلت برقی و سایر موارد گوشزد کرد:موشک سوم خرداد لبه تکنولوژی غرب را زد. ایران بلندپروازترین و گران‌قیمت‌ترین پهباد آمریکایی را سرنگون کرد. چه کسی این کار را انجام داد؟ فرزندان شما. دست بلند اراده‌ها که مقام معظم رهبری می‌فرمایند، این است.

یادآور می‌شود، در بخشی از این نشست ۲۰ نفر از متولیان موقوفات غیر متصرفی از جمله موقوفه سادات اخوی تهران، موقوفه حاج عبدالوهاب تهرانی تهران، موقوفه رشد تهران، موقوفه میرزا فتحعلی خان صاحب دیوان استان فارس، موقوفه نخعی اصفهان، موقوفه ادریسیان خراسان شمالی، موقوفه معزالوزاره فارس، موقوفه عالیجان خانم خراسان رضوی و موقوفه حاج علی ترخانی استان البرز به بحث و تبادل‌نظر با رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در زمینهٔ مسائل مربوط به موقوفات و رقبات پرداختند.
 
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: