کد خبر: 3823496
تاریخ انتشار: ۱۰ تير ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۸
محمدجواد ظریف:
گروه سیاسی ــ وزیر امور خارجه گفت: در برابر فشارهای امریکا کوتاه نمی‌آییم و همراه مردم دنیا، آنها را مجبور خواهیم کرد که جز با زبان احترام با ملت ایران سخن نگویند و هیچ‌گاه یک ایرانی را تهدید نکنند.

به گزارش ایکنا؛ به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان، امروز، دوشنبه 10 تیرماه، در آیین گرامیداشت روز ملی صنعت و معدن، در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی با تحلیل از شرایط کنونی کشور افزود: فشارهایی که امروز آمریکا بر جمهوری اسلامی ایران وارد کرده ناشی از قدرت آمریکا و ضعف ما نیست.

وی بیان کرد: این فشارها به خاطر شکست‌های مستمر آمریکا در حوزه منطقه‌ای و بین‌المللی در برابر ایران است.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: آمریکایی‌ها به این نتیجه رسیدند که جمهوری اسلامی ایران با توافق برجام از زنجیرهایی که به دست آن زده شده بود آزاد شده و توانسته در منطقه پیشروی کند، حضورش را افزایش داده است و قدرت و نفوذش را در منطقه بالا ببرد و همزمان آمریکایی‌ها هر روز در صحنه بین‌المللی منزوی‌تر شدند.

ظریف تصریح کرد: آمریکا برای اینکه علیه ایران حامی پیدا کند به هر وسیله‌ای متوسل می‌شود به طوری که سال گذشته چهار بار جلسه شورای امنیت را برای محکوم کردن ایران، یک بار در سطح رئیس جمهوری و یک بار در سطح وزیر امور خارجه برگزار کرد اما ناموفق بود.

وی همچنین گفت: بر این اساس آمریکایی‌ها وادار شدند که از تنها حربه باقی‌مانده که حربه اقتصادی بود، استفاده کنند.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه امروز ایران در حوزه میدانی در موضع ضعف نیست به طوری که آمریکایی‌ها در عراق، سوریه، لبنان و یمن شکست خوردند، افزود: آمریکایی‌ها در حوزه اقتصادی از فرصت میان‌مدتی که با حاکمیت دلار بر صحنه اقتصادی وجود داشت، سعی کردند فشارهایی بر ما وارد کنند اما در حقیقت در درازمدت برای خودشان مشکل ایجاد کردند.

ظریف یادآور شد: اخیراً روسیه و چین تصمیم گرفتند که معاملات خود را بدون دلار انجام دهند، همچنین سال گذشته دلار از ۳۵ درصد معاملات ایران و ترکیه حذف شد و حتی امارات و هند تصمیم گرفتند که در بخشی از معاملات‌شان از دلار استفاده نکنند و همه اینها به معنای کاهش نقش دلار در معاملات بین‌المللی است.

وی درمورد اجرای اینستکس نیز گفت: ارزش استراتژیک و راهبردی آن به فاصله گرفتن نزدیک‌ترین متحدان آمریکا از آن است، امروز ما در کوتاه‌مدت ناچاریم از طریق تولید داخلی و اتکا به توانمندی ملی با این حربه اقتصادی آمریکا مقابله کنیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: ایران در چند سال گذشته نشان داد که در برابر احترام با احترام برخورد کرده و در برابر فشارها مقاومت می‌کند.

ظریف تصریح کرد: آمریکا به دنبال شکستن مقاومت و معیشت مردم ایران است. مردمی که در چهار دهه اخیر به خوبی مقاومت کردند و رکن اساسی اقتدار جمهوری اسلامی ایران همین مردم هستند.

وی تاکید کرد: مردم ولی‌نعمتان ما هستند و بر گردن مسئولان حق بالایی دارند به همین دلیل باید با تأمین معیشت‌شان و تقویت تولید برای این مردم همه تلاش‌مان را انجام دهیم.

وزیر امور خارجه ابراز امیدواری کرد فعالان صنعتی و معدنی بتوانند با فعالیت شایسته پاسخی مقتدرانه به بدخواهان و آمریکایی‌ها بدهند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: