کد خبر: 3834738
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۲
دبیر نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی:
دبیر نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی کاشان را خاستگاه بخشی از هنرهای آیینی سنتی دانست و گفت: مسئولان دانشگاه و تئاتر کشور ارزش نمایش های آیینی را نمی‌شناسند.

به گزارش ایکنا؛ مهر نوشت: داوود فتحعلی بیگی امروز سه‌شنبه 22 مردادماه در حاشیه سفر خود به کاشان در جمع خبرنگاران ضمن اشاره به دغدغه مندی در حوزه نمایش های آیینی و سنتی اظهار داشت: خود را سرباز کوچک فرهنگ و هنر این مرز و بوم می دانم و تاکنون بضاعت اندک خود را در این مسیر صرف کرده‌ام چراکه نگران هستم تا این هنر فاخر و اصیل ایرانی به دست فراموشی سپرده شود.

وی با بیان اینکه دانشگاه های هنر و تئاتر ما ارزش این گونه نمایش ها را نمی دانند، افزود: خاستگاه بخشی از هنرهای آیینی سنتی منطقه کاشان مبتنی بر معماری اصیل آن است و خوشبختانه در شهرستان کاشان هنوز بستر معماری غنی وجود دارد که این مهم زمینه‌ای برای حفظ و احیای هنرهای آیینی و سنتی ما به شمار می آید.

دبیر نوزدهمین جشنواره آیینی و سنتی با بیان اینکه ۳۰ سال پیش یعنی سال ۶۸ اولین دوره این جشنواره را با ۱۱ نمایش آغاز کردیم، ابراز داشت: در آغاز تنها به تعدادی اجرا بسنده می‌کردیم اما بعد از آن تصمیم گرفتیم که از افرادی برای سخنرانی در جشنواره دعوت کنیم اما از دوره سیزدهم رسما سمیناری طراحی شد و بسیار جدی به مقوله پژوهش پرداخته شد و این موضوع سبب حضور افرادی از شهرستانها شد که برای ما مهم بود.

وی با بیان اینکه باید در حوزه آموزش جشنواره بیش از تلاش و همت به خرج داد، گفت: خوشحالیم که در نوزدهمین دوره این جشنواره بیش از ۵۰۰ تقاضا برای حضور در جشنواره داشتیم که از آن میزان بیش از ۱۰۰ نمایش برای اجرا در جشنواره پذیرفته شده‌ و امیدواریم روزی این جشنواره به عنوان جشن ملی در سراسر ایران برگزار شود.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: