کد خبر: 3834785
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۵
رشیدیان:
گروه جامعه ــ رئیس سازمان حج و زیارت اظهار کرد: به دلیل فراهم نبودن مقدمات اجرایی، انتقال گوشت قربانی به کشورمان مقرون به صرفه نبود.

انتقال گوشت‌ قربانی به گشور میسر نشدبه گزارش ایکنا، به نقل از پایگاه‌اطلاع‌رسانی حج؛ علیرضا رشیدیان، رئیس سازمان حج و زیارت، گفت: به دلیل فراهم نبودن مقدمات اجرایی، انتقال گوشت‌های قربانی به کشور مقرون به صرفه نبود و عملاً کار به سال بعد و انجام هماهنگی‌ها و برنامه‌ریزی‌های بعدی موکول شد.

وی افزود: امسال همزمان با روز دهم و یازدهم ذی‌الحجه، 86 هزار رأس گوسفند از سوی حجاج ایرانی قربانی شد که کار ذبح همه آن‌ها توسط ذابحین ایرانی ستاد حج و زیارت و با نظارت دقیق ناظران بعثه مقام معظم رهبری انجام شد.

رئیس سازمان حج و زیارت با تأکید بر اینکه از مدافعان انتقال گوشت‌های قربانی زائران ایرانی به داخل کشور است، گفت: همان ابتدای پیگیری مباحث حج امسال، نظرمان را برای انتقال گوشت‌های قربانی به داخل مطرح کردیم و حین مذاکرات مربوط به حج، قصد مذاکره در رابطه با انتقال گوشت‌های قربانی به کشور را هم داشتیم اما عده‌ای که کم هم نبودند با این قضیه مخالفت کردند و گفتند: «این گوشت‌ها صدقه است و آیا ملت ما آنقدر فقیر شده که می‌خواهد گوشت صدقه بگیرد؟»

وی افزود: به آن‌ها توضیح دادیم که این گوشت‌ها با پول حجاج ایرانی خریداری و در بهترین و مقدس‌ترین سرزمین‌ها قربانی می‌شود و از بُعد برکت و تبرک به کشور منتقل و در اختیار بخشی از خانواده‌ها قرار می‌گیرد.

رشیدیان تصریح کرد: اما زمانی که پیگیر مباحث اجرایی این قضیه بودیم دامپزشکی تأکید داشت که این گوشت‌ها باید استانداردهای مربوط به این سازمان را داشته باشد و باید همه گوسفندها را قبل از ذبح معاینه و تأیید کنند و بعد از آن نیز بر مراحل ذبح، آماده کردن، فریز کردن و مراحل بعدی انتقال کاملاً نظارت داشته باشند تا اجازه ورود آن را به داخل مرزهای جمهوری اسلامی ایران بدهند.

وی افزود: بخشی از این کار را دنبال کردیم و با دامپزشکی به توافقاتی رسیدیم اما در بخش دوم که مربوط به تدارک کشتی سردخانه‌دار و اجاره آن جهت انتقال گوشت از بندر جده به بندرعباس بود، با مشکلاتی مواجه شدیم.

رشیدیان با بیان اینکه موضوع کشتی سردخانه‌دار حل نشد و انتقال این گوشت‌ها با هواپیما هم به هیج وجه مقرون به صرفه نبود، تصریح کرد: باتوجه به این شرایط وقتی دیدیم امکان انتقال گوشت‌های قربانی در سال جاری به کشور میسر نیست، به ناچار در نشستی با رئیس بانک توسعه اسلامی به وی اعلام کردیم طبق روال سنوات گذشته، گوشت را با هماهنگی جمهوری اسلامی ایران به کشورهای محروم اسلامی ارسال کند.

رشیدیان تصریح کرد: حجاج همه کشورها امسال در مجموع دو میلیون و 500 هزار رأس گوسفند قربانی کردند که یک ثروت بی‌کران برای مسلمانان است و حیف است چنین ثروت بزرگی هدر برود؛ باید تلاش کنیم از این ثروت عظیم استفاده درست و مناسبی انجام شود.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: