کد خبر: 3835147
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۲
گروه ادب ــ مسعود ده‌نمکی در همایش «قلم‌های آزاده» با تجلیل از ۱۰ آزاده نویسنده در فرهنگ سرای ارسباران از نگارش «اردونگاری» با ۴ هزار نسخه مصاحبه با آزادگان خبر داد.

نگارش «اردونگاری» با ۴ هزار نسخه مصاحبه با آزادگانبه گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی فرهنگسرای ارسباران، همایش «قلم‌های آزاده» به مناسبت سالروز بازگشت آزادگان سرافراز به کشور با هدف پاسداشت قلم و مجاهدت آزادگان هشت سال دفاع مقدس با تجلیل از ۱۰ آزاده اهل قلم که سال‌های اسارت خود را به نگارش در آوردند، ظهر پنجشنبه، ۲۴ مرداد در فرهنگ‌سرای ارسباران برگزار شد.

ایمان کُرد، رئیس امور کتابخانه‌های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران تصریح کرد: قلم همیشه عزیز و بزرگ است، اما قلمی که در خدمت ارزش‌های والا باشد ارزشمندتر است. ما امروز جمع شدیم تا قلمی را ارج نهیم که در تکریم ارزش‌ها ست. قلم عزیزانی که سال‌ها در اسارت بودند و رژیم بعث عراق را به زانودر آوردند و اردوگاه خود را به دانشگاه امام خمینی(ره) و محل تعلیم و تربیت در قلب دشمن تبدیل کردند. همه این‌ها برای ما درس زندگی، رستگاری و بالندگی به آرمان‌های انقلاب است.

سعید اوحدی، رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با اشاره به روز‌های باشکوه و باسرور دهه ولایت و یاد شهدای مظلوم حادثه مِنا در عید غدیر سال ۹۴ گفت: معصومه آباد از قله‌های بلند و برگه‌های زرین اسارت و الگوی زن اسلامی و اسارت است. با مسعود ده‌نمکی از زمان راه‌اندازی ستاد آزادگان آشنا هستم. ایشان در نشر فرهنگ آزادگان زحمات زیادی کشیدند.

وی افزود: انقلاب عبور از وضع موجود به وضعیت بهتر است. تاکنون انقلاب‌هایی در جهان رخ داده است، مانند انقلاب الجزایر که تعداد کشته‌های آن میلیون‌ها نفر بودند، اما با ایجاد موانع بزرگ استکبار نتوانستند همسو با آرمان‌های خود پیش روند، اما می‌بینیم که انقلاب ایران با دارا بودن سه رکن اصلی رهبری، مکتب اسلامی و مردم تحول‌خواه پیروز شد و در جنگ با عراق حتی با حمایت ۲۸ کشور همراه دشمن، جنایات بزرگ در شهر‌ها از نیرو‌های ستون پنجم، کشتار رؤسای انقلاب، فرماندهان نظامی، کشتار ۷۲ تن از نمایندگان مجلس، اشغال شهر‌های مرزی توانست براین اعتلاف و جنایت بی‎سابقه فائق شود.

اوحدی با اشاره به سخن امام(ره) «جنگ نعمت است» در ادامه بیان کرد: انقلاب و جنگ فرهنگ ایران را دچار تحول کرد. ما هنوز مسیری طولانی در پیش داریم به همان میزان که اهداف مقدس وجود دارد برای فرهنگ‌سازی‌ها نیز موانع وجود خواهد داشت. آزادگان، شهدا، رزمندان به مرز کمال و انسانیت رسیدند همانا آن‌ها گنجینه‌های این انقلاب بزرگ هستند.

معصومه آباد، آزاده جنگ ایران و عراق و نویسنده «کتاب من زنده‌ام» اظهار کرد: نوشتن از درد، مصیبت و رنج عادی نیست و مبالغه در نگارش آفت حقیقت است. امام(ره) لباس فاخری را بر تن ما نشاند که هرکسی به ارزش‌ها پایبند باشد، می‌تواند به آن آراسته شود. وی از خاطرات چوپانی به نام عزیز کاشانی گفت؛ اسیری که پس از بار‌ها شکنجه هر ساعت و هر روز در آخرین نوبت شکنجه با صورت خونین درخواست کرد، یکی از گوسفندانش را برای سلامتی امام(ره) قربانی کنید.

وی تأکید کرد: ارزش‌های انقلاب ما گنجینه‌ای هستند که اگر از یاد‌ها برود و به نسل امروز و فردا‌ها منتقل نشود از دست می‌رود. بخش اسارت قطعه‌ای از پازل انقلاب است که روایت‌گر هشت سال دفاع مقدس و ماحصل قالب تفکر مردم و جامعه شناسی اسلام است. همین امر سبب شده امروز کشور ما با اقتدار در مقابل استکبار ایستادگی کند و صریحاً به تبادل و گفتمان بپردازد.

حسین کرمی، نویسنده آزاده کتاب «دانه‌های انار» گفت: کسی که زندگی آزادگان را می‌خواند باید برداشتی از تمام محرومیت‌های بهداشتی، درمانی، عاطفی، اطلاع رسانی، هوا، غذا داشته باشد. اما با همه این درد‌ها مقاومت، همدلی، محبت، فضای شاد، امیدواری، ابعاد انسانی و معنوی ثمره اسارت است که در حفظ معنویت و عزت کشور سهم بزرگی داشته است.

مسعود ده‌نمکی کارگردان و نویسنده تصریح کرد: ۵۰ نیرو متمرکز شدند تا در حرکتی بزرگ زندگی آزادگان را به تصویر درآورند. ۷ هزار فایل صوتی و اسناد صلیب سرخ، چهل ساعت گزارش مصاحبه با اسرای دفاع مقدس جمع‌آوری شده است.‌ ای کاش در گفتمان و مذاکرات بین‌المللی از این عزیزان الگو می‌گرفتیم که چه طور در برابر فرماندهان ورژیم بعث عراق با گفتمان و مذاکره آن‌ها را متحیر می‌کردند.

وی از اردوگاه‌نگاری با نگارش ۴ هزار صفحه گزارش از مصاحبه با آزادگان خبر داد و در ادامه یادآورشد: فرهنگ نامه اسارت و آزادگان به پایان رسیده و به زودی منتشر می‌شود.

سعید اوحدی، رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران؛ جوادحق‌شناس، ریاست کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران؛ فاطمیان‌پور، معاون فرهنگی؛ ایمان کرد، مدیر امور کتابخانه‌ها؛ حمیدی و مدیرکل حوزه ریاست سازمان فرهنگی هنری در این همایش حضور داشتند.

مسعود ده نمکی، نویسنده کتاب «فرهنگ‌نامه اسارت و آزادگان»، معصومه آباد کتاب «من زنده‌ام»، حسین کرمی کتاب «خاطرات دانه‌های انار»، احمد یوسف‌زاده کتاب «آن بیست و سه نفر»، امیر سرتیپ دوم رضا احمدی کتاب «عبور از چهار چوب»، مجتبی جعفری نویسنده «جهنم تکریت»، مهدی طحانیان کتاب «سرباز کوچک امام»، سرهنگ جواد شیرمحمدی مترجم کتاب «اطلس نبرد‌های ماندگار»، غلامرضا جوکار نویسنده کتاب «نبردزینبی» و محسن صالحی‌خواه نویسنده کتاب «جندی مکلف» در این همایش تجلیل شدند.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: