کد خبر: 3835194
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۵
گروه حوزه‌های علمیه ــ بیانیه شدید‌اللحن آیت‌الله نوری همدانی در واکنش به وقایع کشمیر و همچنین عرضه نرم‌افزار «مبادی قرآنی بیانیه گام دوم انقلاب» از جمله مهمترین اتفاقات هفته‌ گذشته در حوزه بودند.

به گزارش ایکنا؛ در هفته‌ای که گذشت، شاهد برگزاری رویدادها و نشست‌های علمی مختلفی در حوزه علمیه و پژوهشگاه‌‌ها بودیم که در ادامه اهم آن‌ها از نظر می‌گذرد:
 
نشست‌های علمی
نظریه همسویی جوشش انقلابی‌ با نظم سیاسی، سند انقلاب اسلامی است
حجت‌الاسلام‌ والمسلمین محسن مهاجرنیا، استاد و پژوهشگر مسائل سیاسی در هفتمین نشست کرسی‌های آزاداندیشی مجمع هماهنگی پیروان امام و رهبری استان قم که با موضوع «تبیین بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی» در دانشگاه طلوع مهر قم برگزار شد، گفت: در بیانیه گام دوم، مقام معظم رهبری می‌فرمایند: انقلاب اسلامی پس از نظام‌سازی به رکود و خموشی دچار نشده و نمی‌شود» و میان جوشش انقلابی و نظم سیاسی اجتماعی تضاد و ناسازگاری نمی‌بیند؛ بلکه از نظریه نظام انقلابی تا ابد دفاع می‌کند. این تعبیر، کوتاه اما نغز و پر معنا است و به اعتقاد من همسویی جوشش انقلابی‌ با نظم سیاسی، سند انقلاب اسلامی است که در قالب نظریه نظام انقلابی مطرح شده است.
مهاجرنیا با بیان اینکه برای روشن شدن این مبنا باید انقلابی‌گری را معنا کرد، گفت: براساس مبنای مقام معظم رهبری، انقلابی‌گری پنج مبنا و شاخصه اثباتی دارد: «‌پایبندی به ارزش‌های اساسی اسلام و انقلاب، تلاش عملی برای رسیدن به این ارزش، پایبندی به اسنقلال کشور، حساسیت در برابر دشمنان و برخورداری از تقوای دینی و سیاسی‌». اینها شاخصه‌ها انقلابی‌گری در معنای ایجابی هستند. بنابراین انقلاب فقط معنای سلبی و براندازانه ندارد.
 
گفت‌وگو با حوزویان و اندیشمندان
آیت‌الله علوی بروجردی: تساوی پرداخت دیه زن و مرد حکم ثانوی است
آیت‌الله سیدمحمدجواد علوی بروجردی، از استادان برجسته فقه در حوزه علمیه، در گفت‌وگو با ایکنا در تشریح حکم به تساوی پرداخت دیه زنان و مردان، گفت: اصل دیه زن و مرد متفاوت است و آنچه اخیراً به عنوان تساوی دیه زن و مرد مطرح شده صرفاً حکمی ثانوی و متناسب با شرایط است.
وی تأکید کرد: بحث تساوی دیه زن و مرد شبیه به بحث رجم در زنای محصنه است که حکم فقهی آن بیان شده، ولی در فضای کنونی با توجه به عنوان ثانوی اجرا نمی‌شود.
 
واکنش رئیس موسسه فقه اجتماعی به مصاحبه‌ای در مورد پویش «کاشتن به جای کشتن»
حجت‌‌الاسلام والمسلمین سیدمهدی طباطبایی(بحرالعلوم)، رئیس موسسه فقه اجتماعی در گفت‌وگو با ایکنا گفت: آقای فرحزاد مطالبی را در مصاحبه با ایکنا در مورد قربانی کردن بیان فرمودند که درست نیست و سبب دوری مردم از روحانیت می‌شود. ما نمی‌توانیم کسانی را که پویش کاشتن به جای کشتن راه انداخته و درصدد ترویج درختکاری در جامعه هستند، متهم به داشتن ترفند شیطانی کنیم، بلکه باید به نقش زمان و مکان توجه داشته باشیم، همان طور که در فقه مرحوم امام خمینی(ره) این مسئله وجود داشت.
طباطبایی با بیان اینکه این تعبیر زیبا نیست، اظهارکرد: قربانی برای حجاج، واجب و جزء مناسک حج است. همچنین در روایات برای قربانی کردن سفارش شده است، ولی در نهایت امر مستحبی است و ترویج آن به عرف باز می‌گردد؛ در آن دوره مرسوم بوده که عرب‌ها زیاد گوشت مصرف می‌کردند، ولی دلیل نمی‌شود امروز هم ما قربانی کردن را ترویج کنیم.
 
حجت‌الاسلام فرحزاد: پویش «کاشتن به جای کشتن» ترفندی شیطانی است
حجت‌الاسلام والمسلمین حبیب‌الله فرحزاد، استاد حوزه علمیه، در گفت‌وگو با ایکنا، ضمن تبریک به مناسبت فرارسیدن عید قربان گفت: یکی از اعیاد مهم اسلامی و مذهبی عید قربان است و در شب و روز عید قربان سفارش به نماز و دعا شده‌ است زیرا زمان استجابت دعاست.
وی در خصوص راه‌اندازی کمپین #کاشتن_ به_ جای_ کشتن در فضای مجازی گفت: این کمپین توهم باطل کسانی است که از گوشت حیوانات برای مصرف شخصی استفاده می‌کنند اما در مسائل دین و شرع به دنبال حاشیه و تفرقه‌افکنی بین مسلمانان هستند. در همه دنیا ذبح حیوان برای استفاده انسان انجام می‌شود و این افراد به اصطلاح حامی حیوانات، مسائل حقوق حیوانات را مطرح نمی‌کنند. لذا راه‌اندازی این کمپین و مطرح کردن مسائل حقوق حیوانات در این مورد یک ترفند شیطانی، توهم و خیالی باطل است.
 
حج دوره کوتاه سبک زندگی اسلامی است
حجت‌الاسلام‌ والمسلمین حجت‌الله بیات، عضو هیئت علمی دانشگاه قرآن و حدیث، در گفت‎وگو با ایکنا گفت: حج در میان عبادات از جایگاهی ویژه برخوردار است تا جایی که یک سوره به نام حج در قرآن کریم نامگذاری شده است. البته مباحث حج غیر از این سوره در سوره‌های دیگر نیز بیان شده است.
عضو هیئت علمی دانشگاه قرآن و حدیث با بیان اینکه در حج به تعبیر قرآن کریم آیات بینات وجود دارد، تأکید کرد: نقطه به نقطه این سرزمین ردپای انبیا، اولیا و آیات الهی است که انسان را به توحید دعوت می‌کند و جلال و شکوه آن به حدی است که انسان تا خودش از نزدیک نبیند نمی‌تواند مزه آن را بچشد؛ مناسکی که دقیق و زیباست و تمجید صرف از آن کافی نیست و تجربه‌ای معنوی است که فقط انسان خودش باید آن را درک کند.
 
جامعیت و ابتنای بر معارف اهل بیت(ع)؛ مهم‌ترین ویژگی دانشنامه قرآن‌شناسی
حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی مقیمی‌حاجی، مدیر دانشنامه قرآن‌شناسی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، در گفت‌وگو با ایکنا؛ به بهانه چاپ دوم دانشنامه علوم قرآن، گفت: این دانشنامه در میان آثار منتشرشده در زمینه علوم قرآنی در اسلام بی‌نظیر است، چون مبتنی بر فرهنگ و معارف اهل بیت(ع) است.
وی با بیان اینکه دو جلد نخست از دانشنامه علوم قرآن به چاپ رسیده و در اختیار محققان و قرآن‌پژوهان قرار گرفته است و سه جلد بعدی این مجموعه در اولویت کار قرار دارد، تصریح کرد: دانشنامه قرآن‌شناسی، مجموعه دانشنامه‌ای است با ساختار موضوعی و با حدود ۹۰۰ مدخل اصلی در سه بخش عمده و مباحثی پیرامون قرآن، حکمت نظری و حکمت عملی که در دستور کار پژوهشکده دانشنامه‌نگاری قرار دارد و سرانجام مجموعه دانشنامه‌های اقماری، کلان دانشنامه قرآن‌شناسی را شکل خواهند داد.
 
عرفه جامع عبادات فردی و اجتماعی است
حجت‌الاسلام والمسلمین سیدرسول علوی، پژوهشگر و مدیرکل ترجمه پژوهشگاه بین‌المللی المصطفی(ص)، در گفت‌وگو با ایکنا؛ با تبریک به مناسبت فرارسیدن این روز گفت: روز عرفه هم در مناسک فقهی و هم در شرائع دینی از اهمیت والایی برخوردار است؛ وقوف حاجیان در صحرای عرفات در روز ۹ ذی حجه واجب است که اهمیت بعد فقهی را می‌رساند و از لحاظ عبادی و معرفتی هم در منابع اهل سنت و هم در شیعه بر اهمیت آن تأکید شده است.
محقق و پژوهشگر پژوهشگاه بین‌المللی جامعةالمصطفی(ص) با بیان اینکه روایات در باب اهمیت روز عرفه بسیار زیاد است، تصریح کرد: در روایتی از پیامبر(ص) نقل شده است: «خداوند در هیچ روزی به اندازه روز عرفه، بندگان خود را از آتش جهنم آزاد نمی‌کند.» همچنین مرحوم محدث قمی در مفاتیح ذکر کرده است: «در میان گناهان، گناهانی است که جز در عرفات بخشیده نمی‌شود.» در روایتی در کافی نیز بیان شده است که پیامبر فرمودند: «آنگاه که در عرفات وقوف کنى، چنانچه گناهانت به تعداد شن‌های شنزار یا ستارگان آسمان یا قطره‌های باران باشد، خداوند آن‌ها را خواهد بخشید.» بنابراین وقتی لسان روایات این قدر بر اهمیت توبه و بخشش در این روز تأکید دارد، همه باید به دیدگاه فرصت به آن بنگریم و از رحمت خدا در این روز بهره ببریم.
 
سایر رویدادها
نرم‌افزار «مبادی قرآنی بیانیه گام دوم انقلاب» عرضه شد
نرم‌افزار «مبادی قرآنی بیانیه گام دوم انقلاب» در راستای بیانیه گام دوم انقلاب که از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی صادر شده است، در کافه بازار عرضه و در اختیار علاقه‌مندان است.
از جمله ویژگی‌های این نرم‌افزار که برگرفته از کلان‌پروژه فرهنگ قرآن است، می‌توان به وجود ده‌ها مدخل اصلی و هزاران عنوان فرعی مرتبط با بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، دسترسی سریع و آسان به اطلاعات قرآنی مرتبط با موضوع بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، استواری بر پایه نظام الفبایی در چینش موضوعات، نمایش درختی موضوعات، امکان اشتراک‌گذاری متن، جستجوی در عناوین و محتوا و اشاره کرد.
بی‌دقتی در قرائت آیات قرآن موجب وهن مذهب شیعه است
آیت‌الله سیدمحمد سعیدی، ۲۰ مرداد در دیدار جمعی از استادان تفسیر قرآن کریم که در سالن محراب حرم مطهر بانوی کرامت انجام شد، اظهار کرد: دغدغه‌مندان قرآنی باید تلاش کنند تا کار قرآنی بر مبنای آنچه که اهل‌بیت(ع) انتظار دارند دنبال شود و در این مسیر از کارهای ابداعی که ریشه‌های آن مشکوک است پرهیز شود.
تولیت آستان مقدس کریمه اهل‌بیت(س) با تأکید بر اینکه بی‌دقتی در نقل(قرائت) آیات موجب وهن مذهب شیعه است، مطرح کرد: ما باید بتوانیم قرآن و احادیث را به شیوه درست برای مردم معرفی کرده و به دنبال اجرای این آموزه‌ها در زندگی خود باشیم تا بتوانیم این آموزه‌ها را در زندگی مردم نیز جاری کنیم.
 
مهلت جشنواره تبلیغی لقمان حکیم تمدید شد
فراخوان ارسال اثر به این جشنواره تا ۱۵ مرداد ماه اعلام شده بود که با توجه به نزدیک شدن به موسم تبلیغی محرم تمدید شده است. تمدید مذکور با توجه به حضور طلاب و مبلغان در تبلیغ محرم صورت گرفته و فرصت ارسال اثر تا ۱۵ آبان ۹۸ تمدید شد.
نقش‌آفرینی و هم‌افزایی جریان‌های غیرسازمانی طلاب و گروه‌های ‌تبلیغی خودجوش در ارتقای محتوا و روش‌های تبلیغ همچنین شناسایی استعدادها و ظرفیت‌ها تبلیغی در بین طلاب کشور از جمله مهمترین اهداف برگزاری این جشنواره است.
 
پذیرش حوزه‌های علمیه خواهران تا ۵ شهریورماه
پذیرش حوزه‌های علمیه خواهران در سطح دو (کارشناسی) از ۲۳ تیرماه همزمان با ولادت باسعادت علی بن موسی الرضا(ع) آغاز شد و تا ۵ شهریور ادامه دارد.
پذیرش در سطح دو حوزه از دو مقطع تحصیلی دیپلم و پایان دوره اول متوسطه صورت می‌گیرد و داوطلبان دارای مدرک دیپلم با گذراندن ۱۹۰ واحد درسی در ۵ سال و داوطلبان دارای گواهی پایان دوره اول متوسطه با گذراندن ۲۶۶ واحد درسی در ۷ سال می‌توانند دانشنامه سطح دو (کارشناسی) دریافت کنند.
 
بیانیه شدیداللحن آیت‌الله العظمی نوری همدانی پیرامون وقایع کشمیر
آیت‌الله نوری همدانی در بیانیه شدیداللحنی تأکیدکرد: بر آحاد مردم آزاده جهان با هر نوع رنگ، پوست، نژاد و دین و خصوصاً امت اسلامی و دولت‌ها است که در برابر اهانت بزرگ و تجاوز غیر انسانی در کشمیر ساکت ننشینند.
در بخش‌هایی از این بیانیه آمده است در این روزها متأسفانه اخبار ناگواری از کشمیر هند به گوش می‌رسد. سکوت نهادهای بین‌المللی و مدعی حقوق بشر، به این نوع از برخوردها موجب تأسف است. اقدام به محاصره دره کشمیر و قطع وسایل ارتباطی کرده‌اند. هرگونه تجمع و حتی نماز جمعه و جماعت را ممنوع کرده و در صورت تشکیل هرگونه اجتماع، پاسخ را با گلوله می‌دهد. مردم مظلوم حتی امنیت تهیه غذا و نیازهای اولیه را ندارند. تصاویر و گزارشاتی می‌رسد که انسان توانایی دیدن آنها را ندارد و تمام این‌ها رفتاری غیرانسانی است.
همه انسان‌های آزاده خصوصاً امت اسلامی، دولتمردان، علما و نهادهای حقوق بشری همگی باید نسبت به این موضوع اقدامی جدی داشته باشند؛ که درصورت سکوت، کشمیر وارد مرحله‌ای خطرناک‌تر و تأسف بارتر خواهد شد. بنابراین بر آحاد مردم آزاده جهان با هر نوع رنگ و پوست و نژاد و دین و خصوصاً امت اسلامی و دولت‌ها است که در برابر این اهانت بزرگ و تجاوز غیر انسانی ساکت ننشینند.
 
مؤسس حوزه علمیه دهدشت درگذشت
حجت‌الاسلام والمسلمین میراحمد تقوی، مؤسس مدرسه علمیه حضرت ولی عصر(عج) دهدشت، 24 مرداد و در سن ۹۶ سالگی، دارفانی را وداع گفت و به لقاءالله پیوست. آن عالم وارسته عمر شریف خود را در راه تبلیغ دین مبین اسلام و تربیت شاگردان بسیار با تاسیس حوزه علمیه و همچنین خدمت رسانی به محرومین صرف کرد.
حجت‌الاسلام والمسلمین میراحمد تقویی متولد سال ۱۳۰۲، مقدمات را در بهبهان نزد مرحوم آقا شیخ عبدالهادی مجتهدی فرا گرفت و در سال ۱۳۲۸ عازم نجف اشرف شد.
 
ترویج اندیشه ولایت فقیه از یادگارهای ماندگار آیت‌الله محسنی است
مراسم بزرگداشت آیت‌الله محمدآصف محسنی، از علمای برجسته افغانستان، شامگاه سه‌شنبه، ۲۲ مرداد، از سوی مقام معظم رهبری در شبستان امام خمینی (ره) حرم حضرت معصومه (سلام‌الله علیها) برگزار شد.
در این مراسم که همچنین نمایندگان بیوت برخی از مراجع تقلید، استادان و فضلا و طلاب حوزه، حضور داشتند حجت‌الاسلام والمسلمین عباسعلی اختری، دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) در سخنان گفت: علامه آصف محسنی، فقیهی وارسته و شخصیتی اثرگذار در عرصه بین‌المللی بود و خدمات فراوانی به مردم مسلمان افغانستان داشت.
اختری تأسیس حوزه علمیه، تربیت علما و مبلغان در منطقه قندهار افغانستان و تبلیغ معارف اسلامی را از کار‌های ماندگار ایشان برشمرد و تصریح کرد: آیت‌الله محسنی طی ۷۰ سال فعالیت سیاسی، اجتماعی و علمی،۱۴۰ عنوان کتاب در فقه، اصول، حدیث، تفسیر و کلام از خود برجاگذاشت.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: