کد خبر: 3835295
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۷
گروه بین‌الملل ـ سخنگوی جنبش اسلامی شیعیان نیجریه می‌گوید که احتمال انتخاب ترکیه، مالزی یا اندونزی برای درمان شیخ زکزاکی وجود دارد.

به گزارش ایکنا به نقل از خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ «ابراهیم موسی»، سخنگوی جنبش اسلامی شیعیان نیجریه ضمن تایید خبر پایان حضور شیخ زکزاکی در هند، از احتمال اعزام او به یک کشور جدید به منظور درمان سخن گفته است.

شیخ زکزاکی و همسرش، 22 مردادماه، بعد از آنکه دادگاهی در نیجریه حکم داد که او می‌تواند برای پیگیری روند درمان خود از نیجریه خارج شود وارد دهلی نو پایتخت هند شده بودند.

رهبر جنبش اسلامی شیعیان نیجریه،‌ از همان روز اول درمان، در اعتراض به شرایط حاکم بر بیمارستان، اجازه ندادن به پزشکان معتمد و وضع عمومی معاینات، از آغاز روند اصلی درمان خودداری کرد.
 
انتهای پیام

در سه روز گذشته، تلاش‌های زیادی برای بهبود شرایط و تعدیل اوضاع صورت گرفت. روز قبل وزیر امور اقلیت‌های هند به دیدار شیخ زکزاکی در مقر اقامتش در دهلی نو رفته بود و متعهد شده بود که نهایت تلاشش را برای حل مشکلات مربوط به معالجه وی به کار خواهد گرفت.

از سویی هم شیخ زکزاکی روز گذشته با انتشار یک پیام ویدئویی، به تشریح کارشکنی‌های صورت‌گرفته توسط دولت نیجریه پرداخت و گفت ترجیح می‌دهد به کشورش خودش بازگردد و از آنجا در صورت امکان به کشور دیگری برود که شرایط درمان مهیا باشد.

شیخ زکزاکی در این پیام عنوان کرد که مقام‌های نیجریه‌ای بر خلاف برنامه از پیش تعیین‌شده ابتدا قصد داشته‌اند وی را به بیمارستان دیگری منتقل کنند. به گفته وی، فرستادگان دولت نیجریه بعدا نیز اطلاعات غلطی در مورد پرونده سلامت وی در اختیار مقام‌های هندی قرار داده‌اند و همین امر روند درمان را مختل کرده است.

وی گفت: پزشکان هندی به او گفته‌اند که از بیماری‌های او هیچ اطلاعی ندارند و روند آزمایشات باید از ابتدا آغاز شود. به گفته شیخ زکزاکی، پزشکان هندی حتی از اینکه در بدن او گلوله وجود دارد نیز اطلاع نداشته‌اند.

زکزاکی در ادامه با بیان اینکه اقدام نیجریه در انتقال او به هند بر «دروغ بنا شده»، گفت: «دیروز با یکی از مأموران سفارت نیجریه گفت‌وگویی داشتیم و به او گفتیم که ما اگر شرایط ما را بپذیرند، ترجیح می‌دهیم که به نیجریه بازگردیم.»

وی افزود: «دولت هند تنها دو ساعت به ما وقت داد که تصمیم بگیریم که آیا شرایط بیمارستان را می‌پذیریم یا می‌خواهیم به نیجریه بازگردیم. به آن‌ها گفتیم که این شرایط را نمی‌پذیریم و ترجیح می‌دهیم که به کشور خودمان بازگردیم. اما با گذشت ۲۴ ساعت، هنوز پاسخی نداده‌اند.»

او در پایان گفت: «کشورهای بسیار دیگری وجود دارد. ما به نیجریه باز می‌گردیم و اگر هریک از آن کشورها شرایط ما را پذیرفتند، به آنجا می‌رویم.»

بنابر گزارش‌ها در نهایت، شیخ زکزاکی ساعت 11 شب گذشته، از بیمارستان محل درمان به فرودگاه دهلی منتقل شده و ساعت 11:30 دهلی را به مقصد آبوجا پایتخت نیجریه ترک کرد.
 
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: