کد خبر: 3835521
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۳
توسط شورای تحول علوم انسانی:
گروه جامعه ــ کتاب «روش تدریس علوم اجتماعی در دوره ابتدایی» تألیف اکبر سلیمان‌نژاد، عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور توسط شورای تخصصی تحول و ارتقای علوم انسانی منتشر شد.

به گزارش ایکنا، به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی؛ کتاب «روش تدریس علوم اجتماعی در دوره ابتدایی» تألیف اکبر سلیمان‌نژاد، عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور، توسط شورای تحول و ارتقای علوم انسانی در دو مجلد شامل شش فصل و ۱۶۸ صفحه، پنج فصل و ۱۵۲ صفحه منتشر شد.

در قسمت پیشگفتار این کتاب آمده است: اگر چه به‌طور کلی برنامه‌های درسی و به ویژه برنامه درسی مطالعات اجتماعی وظایف انتقال میراث فرهنگی و بسط آن را برعهده دارند، اما در فرآیند آموزش نباید تنها به انتقال صرف میراث فرهنگی بسنده کرد. به همین دلیل در برنامه درسی مطالعات اجتماعی تلاش می‌شود تا ضمن انتقال و بسط باور‌ها و ارزش‌های اجتماعی، زمینه‌های نقد و ارزیابی اخلاقی هنجار‌ها از سوی دانش‌آموزان به وجود آید تا آن‌ها بتوانند هنجار‌های اجتماعی را بر مبنای آموزه‌های اسلامی نقد کنند.

تحولات دانش جهانی درباره یادگیری، حل مسائل یادگیری فراگیران را ایجاب می‌کند. از این‌رو متخصصان تعلیم و تربیت می‌کوشند تا شیوه‌هایی بیایند که با استفاده از آن‌ها، کودکان امروزی را برای زیستن در دنیای پیش‌بینی‌ناپذیر فردا آماده کرد. در این راستا، براساس مصوبات سند تحول بنیادین، برنامه درس ملی و همسوسازی برنامه‌های درسی دوره ابتدایی با برنامه درسی ملی، رویکرد جدیدی اتخاذ و تلاش شده است که بین چهار عرصه اصلی یادگیری در برنامه درسی ملی یعنی خود، خلقت (آفرینش)، خلق (دیگر انسان‌ها) و خالق متعال، ارتباط منسجم، منطقی و معناداری به وجود آید و زمینه پرورش تفکر و ایجاد ایمانی عمیق نسبت به ارزش‌های الهی و انسانی فراهم شود.
 
یادآور می‌شود، سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها «سمت» و دانشگاه فرهنگیان در انتشار این اثر به شورای تخصصی تحول و ارتقای علوم انسانی کمک کرده‌اند.
 
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: