کد خبر: 3835908
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۲
فعال رسانه‌ای قطر در گفت‌وگو با ایکنا بیان کرد:
گروه بین‌الملل ــ صالح غریب، تحلیلگر و روزنامه‌نگار برجسته قطری، تأکید کرد: ترس رژیم صهیونیستی از افشای واقعیت‌های موجود در سرزمین‌های اشغالی مانع از آن شد که تل‌آویو به دو نماینده مسلمان کنگره آمریکا اجازه ورود به فلسطین اشغالی را بدهد.  

«ایلهان عمر» و «رشیدة طلیب»، دو نماینده مسلمان کنگره آمریکا، قصد داشتند طی سفری به فلسطین اشغالی از اماکن اسلامی قدس بازدید کنند که این تصمیم با مخالفت مقامات رژیم صهیونیستی مواجه شد. در همین راستا، «تزیپی هوتوولی»، معاون وزیر امورخارجه اسرائیل، عصر پنجشنبه، 24 مردادماه، اعلام کرد که تل‌آویو تصمیم دارد از ورود ایلهان عمر و رشیده طلیب، دو نماینده مسلمان از حزب دموکرات آمریکا، به فلسطین اشغالی جلوگیری کند.
 
بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، نیز اعلام کرد که رشیده طلیب و ایلهان عمر حق ورود به اسرائیل را ندارند. «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا، هم با انتشار پیامی در توئیتر، در اقدامی که بی‌سابقه به نظر می‌رسد، از اسرائیل خواست تا از ورود «ایلهان عمر» و «رشیده طلیب» به فلسطین اشغالی ممانعت کند. وی در توئیتر نوشت: «اگر اسرائیل به عمر و طلیب اجازه ورود می‌داد، از خود ضعف بزرگی نشان داده بود. آن‌ها از اسرائیل و یهودیان متنفر هستند و هیچ چیز نمی‌تواند ذهنیت آن‌ها را تغییر دهد.»
 
واکاوی دلایل ممانعت اسرائیل از ورود نماینده‌های کنگره آمریکا به سرزمین‌های اشغالی
به ترتیب از سمت راست: رشیدة طلیب وایلهان عمر
 
در همین راستا، خبرگزاری ایکنا در گفت‌وگویی با «صالح غريب»، از فعالان رسانه‌ای و روزنامه‌نگاران برجسته قطر و شاغل در روزنامه «الشرق» این کشور، جنبه‌های مختلف این اقدام اسرائیل را واکاوی کرده که متن این گفت‌وگو تقدیم می‌شود.
 
ایکنا ــ دلیل مخالفت نخست‌وزیر اسرائیل با سفر این دو نماینده مسلمان کنگره آمریکا به فلسطین اشغالی چیست؟ 
 
ممانعت اسرائیل از سفر دو نماینده مسلمان و دموکرات کنگره آمریکا به فلسطین اشغالی به این دلیل است که رژیم صهیونیستی می‌ترسد این دو نماینده از واقعیت‌های موجود در سرزمین‌های اشغالی فلسطین، نوار غزه و کرانه باختری آگاهی پیدا کنند. به همین دلیل این ممنوعیت با هدف مطلع نشدن این دو نماینده از اوضاع و شرایط بد فلسطینیان ساکن در اراضی اشغالی صورت گرفت.

این برای نخستین بار نیست که چنین ممنوعیتی از سوی رژیم صهیونیستی اعمال می‌شود. پیش از این نیز اسرائیل از ورود شخصیت‌های عربی و خارجی ممانعت به عمل آورده بود؛ اسرائیل از این مسئله هراس دارد که این شخصیت‌ها پس از ورود به فلسطین از شرایط و اوضاع وخیم و ناگوار فلسطینیان اطلاع پیدا کردند و با آنان اعلام همبستگی کنند و افکار عمومی آمریکا را در معرض این وضعیت قرار دهند.
 
ایکنا ــ رویکرد اسرائیل در تعامل با مخالفان سیاست‌ها و اقدامات این رژیم را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
 
اسرائیل نمی‌خواهد افکار عمومی جهان به‌ طور کامل از رویکرد و سیاست‌های اشغالگرانه آن اطلاع یابد و به هر طریقی تلاش می‌کند تا نداهای آزادی‌خواهانه و صداهای مخالف جنایات و سیاست‌های خود را خاموش کند. ما شاهد هستیم که اسرائیل حتی اجازه نمی‌دهد این قبیل شخصیت‌ها حتی با شبکه‌های اسرائیلی و عبری‌زبان مصاحبه و گفت‌وگو کنند تا مبادا از این طریق ساکنان اراضی اشغالی فلسطین و حتی شهرک‌نشینان صهیونیست با آرا و رویکردهای مخالف اسرائیل آشنا شوند و در این زمینه آگاهی پیدا کنند.

این رویکرد مستبدانه و سرکوبگرایانه اسرائیل از زمان اشغال فلسطین تاکنون وجود داشته و متأسفانه جامعه بین‌المللی نیز تاکنون اقدامی جدی در این زمینه انجام نداده‌ است. این رژیم حتی در برخی موارد اقدام به ترور این گونه شخصیت‌ها می‌کند تا سیاست‌هایش افشا نشود.
 
واکاوی دلایل ممانعت اسرائیل از ورود نماینده‌های کنگره آمریکا به سرزمین‌های اشغالی
ایکنا ــ نتانیاهو مدعی شده بود که هدف از سفر این دو نماینده، آسیب‌ رساندن به وجهه اسرائیل و تحریک علیه این رژیم است. دیدگاه شما در این زمینه چیست؟

توجیه نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در ممانعت از بازدید این دو نماینده کنگره از فلسطین اشغالی به هیچ وجه برای افکار عمومی قابل قبول و قانع‌کننده نیست، چرا که آن‌ها با این سفر تنها در پی بازدید از اماکن اسلامی قدس و اطلاع‌ یافتن از وضعیت شهروندان فلسطینی بودند و از طرفی، بازدید شخصیتی از یک منطقه نمی‌تواند به امنیت اسرائیل آسیب برساند و به  تحریک علیه این رژیم منجر شود. در واقع این اقدام اسرائیل به دلیل ترسی است که این رژیم از آگاه شدن جهانیان از سیاست‌های خود در دل دارد و می‌خواهد دهان همگان را از بازگویی سیاست‌های تل‌آویو در قبال فلسطینیان از جمله یورش شهرک‌نشینان صهیونیست به مسجدالاقصی و توهین به نمازگزاران این مسجد شریف بسته نگه دارد.
 
ایکنا ــ برخی کارشناسان بر این باورند که نفوذ لابی صهیونیست در رسانه‌ها تأثیر مهمی در ممنوعیت این سفر داشته است. شما این موضوع را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
 
یکی از دلایلی که مانع از ورود این دو نماینده به فلسطین اشغالی شد این بود که آن‌ها اصالتاً عرب هستند و به عرب‌ها و مسلمانان توجه دارند؛ چرا که رشیده طلیب فلسطینی‌الاصل و ایلهان عمر سومالیایی‌تبار است و اسرائیل از بازدید آن‌ها از سرزمین‌های اشغالی فلسطین هراس دارد. در حقیقت، اگر رژیم صهیونیستی ذره‌ای برای دموکراسی و آزادی ارزش قائل بود، به این دو نماینده اجازه می‌داد که از فلسطین اشغالی بازدید کنند.

در مورد لابی صهیونیستی در آمریکا و برخی کشورهای جهان و نفوذ آن‌ها در رسانه‌ها باید بگوییم که لابی صهیونیستی تلاش کرد با جو‌سازی رسانه‌ای، اقدام این دو نماینده مسلمان کنگره را حرکتی تحریک‌آمیز علیه اسرائیل جلوه دهد و با انتشار مقالات، تحلیل‌ها و مصاحبه‌های مختلف کوشید تا در مسیر سفر این دو نماینده کارشکنی کند.
 
ایکنا ــ ایلهان عمر تصمیم اخیر اسرائیل را توهین به ارزش‌های دمکراتیک بیان کرد. نظر شما در این باره چیست؟
 
تنها ایلهان عمر نیست که این اقدام اسرائیل را توهین به ارزش‌های دموکراسی دانسته، بلکه بسیاری از فعالان رسانه‌ای، سیاسی، اجتماعی و... نیز این اقدام را اهانت به ارزش‌های آزادی و دموکراسی می‌دانند. این اقدام در حالی صورت گرفت که اسرائیل، جوامع غربی و در رأس آن‌ها آمریکا، مدعی دموکراسی، حقوق بشر و آزادی هستند، اما هنگامی که چنین مسائلی رخ می‌دهد و شخصیت‌هایی قصد بازدید از فلسطین اشغالی را دارند، صدای افراد را خفه می‌کنند و از ترس افشاگری مانع از سفر افراد به این منطقه می‌شوند.
 
اسرائیل و آمریکا حتی از این که شخصیت‌های جهانی با ملت فلسطین اعلام همبستگی کنند ناخرسند هستند و شاهد بودیم که اسرائیل چگونه با سرنشینان «کشتی آزادی»، که با هدف شکست محاصره غزه راه افتاده بود، برخورد کرد؛ به‌طوری که رژیم صهیونیستی حتی از ورود سرنشینان خارجی این کشتی، که اصالت عربی نداشتند و خارجی بودند، جلوگیری کرد و مانع از آن شد که با ساکنان غزه اعلام همبستگی کنند.

من به آزادی و دموکراسی، که مورد ادعای غرب است، ایمان ندارم؛ ما در جهان اسلام نوعی آزادی داریم که برگرفته از قرآن کریم و سنت نبوی(ص) است.
 
واکاوی دلایل ممانعت اسرائیل از ورود نماینده‌های کنگره آمریکا به سرزمین‌های اشغالی
ایکنا ــ «حنان عشراوی»، عضو کمیته اجرایی سازمان آزادی‌بخش فلسطین، این اقدام اسرائیل را شرم‌آور و خصمانه خواند. تحلیل خود را در این زمینه بیان کنید؟
 
من با گفته حنان عشراوی موافقم. این اقدام بسیار شرم‌آور، کینه‌توزانه و دشمن‌مآبانه است. این دو نماینده کنگره فقط به دنبال همبستگی با ملت فلسطین و بازدید از فلسطین اشغالی و اماکن اسلامی قدس بودند. اگر اسرائیل یک فرد عرب را از این سفر منع می‌کرد می‌توانست در برابر افکار عمومی جهان ادعا کند که وی عرب، مسلمان و حامی تروریسم و اعمال خشونت‌آمیز بوده، اما ممانعت از سفر دو نماینده، که ملیت آمریکایی دارند، هیچ جای توجیهی برای این رژیم ندارد.

اگر ایران، قطر یا هر کشور اسلامی دیگری این اقدام را انجام می‌داد، دنیا علیه آن‌ها به پا می‌خاست و بسیاری از کشورها در این زمینه موضع‌گیری می‌کردند؛ اما اقدام اخیر اسرائیل بسیار توهین‌آمیز بود و هیچ ارتباطی به دموکراسی و آزادی ندارد.
 
ایکنا ــ نتانیاهو در ابتدا با سفر این دو نماینده موافقت کرد، اما به نظر می‌رسد با فشار ترامپ از تصمیم خود منصرف شد؛ نظر شما در این باره چیست؟
 
ما نیز از این‌ که اسرائیل در ابتدا به آن‌ها اجازه سفر داد تعجب کردیم، اما نتانیاهو در ادامه تحت فشار ترامپ از تصمیم خود منصرف شد، زیرا موضع ترامپ در برابر این دو نماینده مشخص و معروف است وعقب‌نشینی نتانیاهو از این تصمیم همسو با موضع ترامپ در برابر این دو نماینده صورت گرفت.

اسرائیل و آمریکا از این مسئله هراس داشتند که این دو نماینده کنگره از اوضاع فلسطینیان در اراضی اشغالی اطلاع یابند و آن را به کنگره منتقل کنند؛ به همین دلیل ترامپ از نتانیاهو خواست تا مانع این سفر شود و در حقیقت این ممنوعیت سبب خدشه‌دار شدن بیشتر چهره نتانیاهو و ترامپ در جهان شد.

این نکته جالب توجه است که آمریکا پیوسته از کشورهای منطقه می‌خواهد تا برای تحقق دموکراسی، آزادی و باز گذاشتن عرصه‌ها تلاش کنند، اما اکنون عکس آن را شاهد هستیم و می‌بینیم که خودشان ناقض آزادی و دموکراسی هستند و ترامپ به بهانه فشار بر ایران، اقدام به دوشیدن برخی کشورهای منطقه می‌کند.

آماده // واکاوی دلایل ممانعت اسرائیل از ورود نماینده‌های کنگره آمریکا به سرزمین‌های اشغالی
 
گفت‌وگو از جواد پارسامهر
 
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: