کد خبر: 3836486
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۶
حاجی‌بیگی خبر داد:
گروه سلامت ــ سخنگوی سازمان انتقال خون کشور با بیان اینکه میزان مراجعه مردم در پنج ماهه نخست سال به مراکز انتقال خون از مرز یک میلیون نفر گذشت، گفت: در این پنج ماه بیش از یک و نیم میلیون واحد خون و فرآورده خونی توزیع شده است.
مراجعه بیش از یک میلیون نفر برای اهدای خون در 5 ماهه نخست سالبشیر حاجی‌بیگی، سخنگوی سازمان انتقال خون، در گفت‌وگو با ایکنا؛ با اشاره به مراجعه بیش از یک میلیون نفر در پنج ماهه نخست سال به مراکز انتقال خون اظهار کرد: از این تعداد مراجعه بیش از 900 هزار نفر موفق به اهدای خون شدند.

وی تصریح کرد: از روز اول فروردین تا پایان مردادماه بیش از یک میلیون و نیم واحد خون، پلاکت، پلاسما و گلبول خون فشرده شده یا پکسل در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی کشور توزیع شده است.

سخنگوی سازمان انتقال خون کشور با بیان اینکه ایران در حال حاضر دغدغه تأمین خون و فرآورده ندارد، گفت: اینکه بعضی از اوقات از کمبود خون سخن گفته می‌شود مربوط به گروه‌های خون منفی است که جمعیت اهداکننده کمتری دارند، o منفی سه تا چهار درصد، A منفی سه درصد، B منفی دو درصد و AB منفی به عنوان کمیاب‌ترین گروه خونی زیر یک درصد جمعیت اهدا کننده خون کشور را تشکیل می‌دهد.

وی بیان کرد: توصیه ما این است که همه مردم ضمن دانستن گروه خونی خود، گروه خونی مشابه را نیز در میان دوستان و آشنایان به ویژه افراد دارای گروه‌های خونی منفی بیابند تا در  صورت نیاز به خون، هر چه سریع‌تر پوشش داده شوند.

حاجی‌بیگی یادآور شد: یکی از مشکلات ما به ویژه در فصل تابستان گرمای زیاد هوا در برخی استان‌ها مانند خوزستان است؛ این موضوع موجب می‌شود که اهداکننده کمتری به مراکز انتقال خون مراجعه کنند و در نتیجه با کاهش تولید خون و فرآورده خونی مواجه شویم.

وی با تأکید بر اینکه از طریق شبکه‌ خون‌رسانی سراسری سعی می‌شود کمبود خون در هر استان رفع شود، گفت: به دلیل گسترش مراکز جراحی قلب باز، مراکز خون و آنکولوژی و مراکز پیوند مغز استخوان مصرف خون و فرآورده‌های خونی و پلاکت افزایش پیدا کرده که این‌ها باید از طریق خون اهدایی توسط مردم کشور تأمین شوند.

سخنگوی سازمان انتقال خون بیان کرد: در بعضی از استان‌های کشور به دلیل تعدد افراد مبتلا به تالاسمی، مصرف خون به ویژه پکسل یا گلبول قرمز فشرده شده بالا بوده و تقریبا ۱۸ تا ۲۰ درصد تولید گلبول قرمز فشرده شده به مصرف این افراد می‌رسد.

وی تأکید کرد: به دلیل گسترش شبکه خون‌رسانی در کشور، دیگر هیچ‌گونه کمبود خونی در استان‌های کشور وجود ندارد چرا که کمبود خون در هر استانی را استان معین پوشش می‌دهد و آن را رفع می‌کند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: