کد خبر: 3836532
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۶
معاون شهرسازی و معماری شهرداری:
گروه جامعه ــ معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران از آماده بودن سامانه مساجد و همچنین کتابچه ضوابط و راهنمای طراحی مساجد جهت بهره‌برداری، همزمان با روز جهانی مساجد خبر داد و اعلام کرد: این سامانه همزمان با افتتاحیه خانه موزه معمار( خانه استاد لرزاده) طی ۲۴ شهریورماه سال جاری، رونمایی می‌شود.
همزمان با روز جهانی مساجد، سامانه مساجد شهر تهران آماده بهره‌برداری استبه گزارش ایکنا، به نقل از روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران، عبدالرضا گلپایگانی، معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با اشاره به اهمیت و جایگاه مساجد به عنوان کانون‌های مذهبی تأثیرگذار بر فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی کشور گفت: شهرداری تهران در کنار سایر نهاد‌های ناظر و فعال در امور مساجد نسبت به ارائه تسهیلات، برنامه‌ریزی، راهبری و نظارت در طراحی و اجرای سامانه مساجد اقدام کرده و تنظیم و تدوین مجموعه ضوابط و راهنمای طراحی مساجد شهر تهران را مورد توجه قرار داده است.

وی افزود: چارچوب اصلی اقدامات در خصوص ساماندهی و بهسازی مساجد، شامل پروژه‌های مطالعاتی، طراحی و اجرا، تقویت ساختار تشکیلاتی، مناسب‌سازی فضای داخلی و خارجی مساجد برای معلولین، ارتقای ایمنی، تهیه بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌ها و لوایح و هم چنین آموزش واطلاع‌رسانی است.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران از تشکیل بانک اطلاعات مساجد شهر تهران خبر داد و گفت: اداره‌کل معماری و ساختمان معاونت شهرسازی و معماری نسبت به راهبری و انجام مطالعات در قالب پروژه «ارائه الگوی ساماندهی و بهسازی نمای بیرونی مساجد و نمازخانه‌های داخل اماکن عمومی» اقدام کرده است که شامل شناخت الگوی معماری مساجد اسلامی – ایرانی، تهیه نقشه جانمایی مساجد موجود و بانک اطلاعات GIS مساجد است.

وی افزود: اقدامات اجرایی این پروژه در چهار گام تهیه بانک اطلاعات، لایه‌بندی و پیش‌بینی موقعیت مکانی مساجد مورد نیاز در سطح مناطق و محلات است، ضمن اینکه اولویت‌بندی جانمایی مساجد در سطح شهر به تفکیک مناطق انجام شده است.

گلپایگانی گفت: در این پروژه، دادگان مساجد تهران به تفکیک مناطق شامل شعاع عملکرد ۵۰۰ متر برای مساجد موجود، محدوده‌های فاقد پوشش مسجد، تعداد مساجد مورد نیاز در هر منطقه به تفکیک ناحیه، سرانه مسجد برای هر محله ارائه شده و اولویت‌بندی مساجد براساس زیر پهنه طرح تفصیلی و پیشنهاد‌های طرح جانمایی مساجد در سطح شهر مطرح شده است.

معاون شهرسازی ومعماری شهرداری تهران گفت: تاکنون اطلاعات هزار و ۸۹۴ مسجد با همکاری حوزه بسیج معاونت شهرسازی و معماری و سازمان فناوری اطلاعات بارگزاری شده و سامانه مساجد آماده بهره‌برداری است.

وی افزود: این سامانه همزمان با افتتاحیه خانه موزه معمار(خانه استاد لرزاده) در ۲۴ شهریورماه سال جاری، رونمایی شده و بحث مناسب‌سازی فضای داخلی و خارجی مساجد برای معلولین و ارتقای ایمنی مساجد در دستور کار قرار گرفته است و این موضوع از طریق بسیج و اداره‌کل معماری و ساختمان پیگیری می‌شود.

گلپایگانی تأکید کرد: به‌منظور یکپارچه‌سازی و تدوین ضوابط و استاندارد‌های مرتبط با تعیین سطح و طراحی مساجد شهر تهران نتیجه مطالعات انجام شده در قالب کتابچه «ضوابط و راهنمای طراحی مساجد در شهر تهران» تدوین شده است که این کتابچه نیز آماده است و به زودی به شهرداران مناطق ۲۲گانه ابلاغ می‌شود.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران گفت: در راستای ساماندهی و ارتقای کیفی مساجد و با هدف نظارت بر طراحی مساجد، کمیته‌ها و کارگروه‌هایی با محوریت کارگروه تخصصی ساماندهی معماری مساجد و نماد‌های مذهبی شهر تهران تشکیل شده است.

وی افزود: در همین ارتباط کمیته تخصصی ساماندهی معماری مساجد و نماد‌های مذهبی شهر تهران در اداره‌کل معماری و ساختمان معاونت شهرسازی و معماری تشکیل شده و در این راستا راهبری و برگزاری جلسات کمیته، جلسات کمیسیون طراحی معماری مساجد و جلسات کارشناسی بازنگری بر روی ضوابط موجود ملاک عمل و پیشنهاد ضوابط جدید، انجام شده است.

گلپایگانی در پایان گفت: به منظور آموزش، اطلاع‌رسانی، نظارت و راهبری بر فرایند طراحی و ساخت مساجد، ضوابط و بخشنامه‌های مرتبط شامل ضوابط طراحی مساجد در شهر تهران و بخشنامه ممانعت از ساخت مساجد فاقد مصوبه در کمیته تخصصی معماری مساجد به مناطق ۲۲ گانه، ابلاغ شده است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: