کد خبر: 3836744
تاریخ انتشار: ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۱
گروه بین‌الملل ــ کارگاه و نمایشگاه خوشنویسی خط نستعلیق دیروز، 30 مردادماه، با همکاری رایزنی فرهنگی سفارت ایران در مانیل و کوالالامپور، انجمن خوشنویسان ایران شعبه مانیل و دانشگاه «یو اس ام» مالزی در این دانشگاه برگزار شد.

به گزارش ایکنا از مالزی؛ این کارگاه و نمایشگاه با نمایش تابلوهای نستعلیق ربنا و آیة الکرسی و مرقع قرآنی خوشنویسی‌شده تندیس تقوی، مسئول انجمن خوشنویسان شعبه مانیل و بانوی هنرمند ایرانی، همراه بود و در سالن اجتماعات دانشکده مطالعات بین‌الملل دانشگاه یو اس ام برگزار شد.

تعدادی از دانشجویان مقطع دکترا، اساتید، ایرانیان مقیم، شهروندان مالزیایی و افرادی از دیگر کشورها از جمله نیجریه و اندونزی از نمایشگاه و کارگاه خوشنویسی ایران بازدید کردند و در ابتدا محمد ریوانی، استاد مطالعات اجتماعی دانشگاه یو اس ام، طی سخنانی ضمن تشکر از تندیس تقوی، بانوی هنرمند ایرانی، گفت: برای نخستین‌بار است که در این دانشگاه کارگاه هنر خوشنویسی ایرانی برگزار می‌شود و امیدوارم این کارگاه در آینده نزدیک با حضور دانشجویان مرکز مطالعات اسلامی و دیگر دانشکده‌های این دانشگاه برگزار شود تا دانشجویان علاوه بر آشنایی با هنر ایرانی و اسلامی و کتابت قرآن، با خط نستعلیق نیز آشنا شوند.

وی افزود: مالزیایی‌ها در گذشته خطوطی خاص برای نگارش داشتند، خطوطی چون مالایی و جاوایی که امروز جوانان آن را کمتر می‌شناسند.

پیشنهاد برگزاری نمایشگاه خوشنویسی در موزه هنرهای اسلامی مالزی

استاد دانشگاه یو اس ام ابراز امیدواری کرد که نمایشگاه و کارگاه خوشنویسی در موزه هنرهای اسلامی مالزی نیز برگزار شود تا مالزیایی‌ها بیشتر با هنر خوشنویسی ایرانی ــ اسلامی آشنا شوند.

برگزاری کارگاه خط نستعلیق در مالزی/ نمایش ربنا و آیة الکرسی + عکسمحمد ریوانی، استاد دانشگاه «یو اس ام» مالزی در حال سخنرانی در کارگاه خوشنویسی ایران در این دانشگاه

در ادامه تندیس تقوی، مسئول انجمن خوشنویسان ایران شعبه مانیل، سخنرانی خود را با آیه 13 سوره حجرات «يا أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْناكُمْ مِنْ ذَكَرٍ وَ أُنْثى‌ وَ جَعَلْناكُمْ شُعُوباً وَ قَبائِلَ لِتَعارَفُوا إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقاكُمْ إِنَّ اللَّهَ عَلِيمٌ خَبِيرٌ: اى مردم ما شما را از مرد و زنى آفريديم و شما را ملت ملت و قبيله قبيله گردانيديم تا با يكديگر شناسايى متقابل حاصل كنيد. در حقيقت ارجمندترين شما نزد خدا پرهيزگارترين شماست. بى‏‌ترديد خداوند داناى آگاه است» آغاز کرد و ضمن تبیین تاریخچه هنر در جهان و سپس هنر خوشنویسی در ادیان گفت: همیشه این هنر نزد روحانیون مذهبی ادیان مختلف مقدس بوده است.

آمیختگی خوشنویسی ایرانی با عرفان

وی افزود: خوشنویسی ایرانی یا نستعلیق، عروس خوشنویسی اسلامی و سمبل هنر اصیل ایرانی است که با عرفان محض آمیخته است. این هنر با اشعار عرفانی و فلسفی حافظ، سعدی، خیام، مولوی و آیات قرآن کریم پیوند عمیقی دارد و از دیدگاه زیبایی‌شناسی یادآور چرخش جهان هستی و زندگی پویاست و به ما مهربانی، هارمونی، ثبات و پاکی روح یاد می‌دهد.

تقوی تصریح کرد: روح خوشنویس در حقیقت از طریق جوهر و قلم بر روی کاغذ رانش می‌کند و از همین روست که آثار خوشنویسی قلب مخاطب را می‌نوازد. همان طور که شاعر ایرانی «سلطان علی مشهدی» سروده: «داند آنكس كه آشنای دل است/ كه صفای خط از صفاي دل است».

برگزاری کارگاه خط نستعلیق در مالزی/ نمایش ربنا و آیة الکرسی + عکسسخنرانی تندیس تقوی، بانوی هنرمند ایرانی در کارگاه و نمایشگاه خوشنویسی نستعلیق در مالزی

این بانوی خوشنویس ایرانی بیان کرد: لئوناردو داوینچی، نقاش و معمار برجسته ایتالیایی، نیز گفته است: «هنرمند برای داشتن زیبایی درونی باید روح خود را پاک کند؛ زیرا روح پاک زیبایی را می‌بیند و چیزی جز زیبایی نمی‌آفریند».

ضرورت نشر جهانی مفاهیم قرآنی

تندیس تقوی همچنین اظهار کرد: خوب است به سنت پیامبر گرامی اسلام عمل کنیم که برای خلق نظام ارزشی جدید و اولین جامعه متحد اسلامی، قرآن را محور وحدت قرار داد و ما کشورهای مسلمان دوشادوش یکدیگر برای گسترش جهانی معارف و مفاهیم عمیق و الهی قرآنی، که نهایت صلح و دوستی برای همه بشریت است، حرکت کنیم.

وی در ادامه به معرفی ابزار هنر خوشنویسی پرداخت و پس از سخنرانی این بانوی ایرانی فیلم کوتاهی از تاریخ و هنر ایران اسلامی برای دانشجویان به نمایش درآمد.

در این برنامه دانشجویان به صورت عملی با کتابت خط نستعلیق آشنا شدند و در ابتدا با نگارش حروف الفبا و در نهایت با سرمشق قرار دادن «اللهم صل علی محمد و آل محمد» به شیوه خط نستعلیق تمرین کردند و در پایان به شرکت‌کنندگان گواهی حضور اهدا شد.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: