کد خبر: 3837112
تاریخ انتشار: ۰۲ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۷
شانه‌ساز خبر داد:
گروه سلامت ــ رئیس سازمان غذا و دارو خبر داد: طی دو سه ماه اخیر با کمک انجمن‌های مختلف داروسازان، سند جامع خدمات سلامت در داروخانه‌های ایران را تدوین کردند که این سند باعث می‌شود که از کالا فروشی در داروخانه‌ها خارج شویم و به کسب درآمد از محل ارائه خدمات روی آوریم.
درخشش صنعت داروسازی ایران، علیرغم تحریم‌ها/ تدوین سند جامع خدمات سلامت در داروخانه‌های کشوربه گزارش ایکنا، به نقل از وبدا؛ محمدرضا شانه‌ساز، رئیس سازمان غذا و دارو در مراسم تقدیر از داروسازان برگزیده، که امروز برگزار شد، با بیان اینکه پیشکسوتان عرصه داروسازی امروز جایگاه داروسازی را به نقطه‌ای رسانده‌اند که به یک نقطه قوت بدل شده است، اظهار کرد: این همایش نیز به نوعی به یک میثاق و مجمعی برای گردهمایی داروسازان سراسر کشور تبدیل شده است. در واقع، امروزه داروسازی به یک نقطه قوت در کشورمان بدل شده است. هر چند که ما به عنوان داروساز گلایه‌های کمی نداریم و بی‌مهری‌های بسیاری در سال‌های اخیر، دل داروسازان را آزرده است.

درخشش صنعت داروسازی علیرغم تحریم‌ها

وی افزود: امروز در صنعت داروسازی اتفاق بسیار بزرگ و مبارکی رخ داده و شاید یکی از برجستگی‌ها و نقاط درخشانی که در تحریم‌های ظالمانه اخیر علیه کشورمان وجود داشت، درخشش صنعت داروسازی بود. این درخشش ناشی از برنامه‌ریزی شما داروسازان بوده و برنامه‌ریزی دشمنان خارجی برای ایجاد مشکل در تأمین داروی مردم، با کمک شما خنثی شد. امیدوارم تمام مسئولان اعم از مسئولان اجرایی، قضایی و مقننه، به این خدمات بزرگ و ارزشمند توجه داشته باشند.

دروغ بزرگ آمریکا درباره تحریم نبودن غذا و دارو

شانه‌ساز ادامه داد: اگر چه گفته می‌شود که در تحریم ‎ها دارو و غذا استثنا است، اما بنده به عنوان کسی که در تأمین دارو نقشی را به عهده دارد، می‌گویم که این حرف، دروغی بزرگ است و اتفاقا برنامه‌ریزی شده که تأمین دارو و تجهیزات پزشکی مردم ایران به عنوان اولویت دشمن، دچار مشکل شود، اما توانمندی شما این نقشه شوم آن‌ها را نقش بر آب کرد.

رئیس سازمان غذا و دارو تأکید کرد: در حال حاضر مشخصا شاهدیم که شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی برای کار با ایران تحت فشار هستند. برخی می‌گویند یکی از مشکلات ما در حوزه تأمین دارو و تجهیزات پزشکی بحث نقل و انتقال پول است، اما قضایا فراتر از این موضوع است؛ به طوری که مشخصاً و عمدا شرکت‌های داروسازی که سال‌ها با ایران کار می‌کنند و در دوره قبلی تحریم‌ها نیز کارشان را با ایران ادامه می‌دادند، تحت فشار قرار می‌گیرند. برخی شرکت‌ها بیش از پنج دهه است که با ایران در حوزه تأمین مواد اولیه کار می‌کنند، اما در حال حاضر، با تأخیر فراوان، مواد اولیه ما را تأمین می‌کنند. زیرا تحت فشار هستند. به عنوان مثال، ما درخواستی برای تأمین مواد اولیه به آن‌ها می‌دهیم، اما مدت زیادی طول می‌کشد و بعد از سه ماه پیگیری از ما تعهد می‌گیرند که این مواد اولیه را فقط برای صنعت داروسازی مصرف کنیم. درحالی که این مواد به جز در داروسازی کاربرد دیگری ندارند.

شانه‌ساز بیان کرد: این فشار‌ها برایمان انگیزه‌ای می‌شود که بتوانیم به خودکفایی برسیم، اگر در زمینه تولید مواد اولیه دارویی ۵۰ تا ۶۰ درصد تولید می‌کردیم، امیدواریم در کوتاه مدت بتوانیم تولید مواد اولیه را به ۸۵ تا ۹۰ درصد برسانیم که دستاورد بزرگی محسوب می‌شود. افرادی که آشنایی زیادی با علم داروسازی ندارند، همیشه این موضوع را به عنوان یک نقطه ضعف اعلام می‌کردند که وقتی مواد اولیه از خارج وارد می‌شود، شما چگونه داروسازی می‌کنید؟ که اینگونه اظهارنظر‌ها را به پای ناآشنا بودن آن‌ها با علم داروسازی می‌گذاریم. چراکه، کار داروساز این است که یک سری مواد خام، سمی، بدبو و کشنده را ترکیب کرده و با فرمولاسیون علمی به یک فرآورده حیات بخش تبدیل کند.

بازار دارو در اختیار تولیدکنندگان داخلی

وی گفت: امروز با فشاری که از خارج به ما تحمیل می‌شود، ما به این توانمندی رسیده‌ایم که همت کنیم و مواد اولیه دارویی را در داخل تولید کنیم و همان طور که توانستیم ۹۷ درصد دارو‌های مورد نیازمان را در کشور تولید کنیم، می‌توانیم در حوزه تولید مواد اولیه نیز به این اعداد و ارقام برسیم. در حال حاضر، از نظر عددی می‌توانیم، ۹۹ درصد دارو‌های کشور را تأمین کنیم. ما به التفاوت بین ۹۷ درصد تا ۹۹ درصد که دو درصد است، دارو‌هایی هستند که از خارج وارد می‌شوند، اما مشابه تولید داخل شان نیز وجود دارد که البته به دلیل محدویت‌های ارزی و فشار‌هایی که وجود دارد، منجر شده برای واردات این دسته دارو‌ها نیز محدودیت ایجاد کنیم و بازار را در اختیار تولیدکنندگان داخلی قرار دهیم. گرچه برخی از کمبود‌هایی که اعلام می‌شود نیز در حیطه همین دو درصد دارو‌های وارداتی مشابه تولید داخل قرار دارد.

هدف گذاری برای صادرات داروی ایرانی

شانه‌ساز با بیان اینکه عزممان را جزم کرده‌ایم که کشور را در زمینه دارو‌های ساخته شده و مواد اولیه به مرز‌های خودکفایی برسانیم و بعد هم به عنوان صادرکننده عمده شناخته شویم، گفت: باید توجه کرد که در حوزه مواد اولیه ظرفیت و مزیت ما بیش از دارو‌های ساخته شده است؛ چرا که در این مملکت خداوند ثروت‌های زیادی در زمینه مواد نفتی، مواد پتروشیمی و کانی‌ها و اقلام طبیعی به ما عطا کرده است که می‌تواند به عنوان حلقه اولیه تولید مواد اولیه مورد استفاده قرار گیرند.

تدوین سند جامع خدمات سلامت در داروخانه‌های کشور

وی بیان کرد: همکاران ما در سازمان غذا و دارو سال‌هاست که زحمات زیادی کشیدند و طی دو سه ماه اخیر با کمک انجمن‌های مختلف داروسازان، سند جامع خدمات سلامت در داروخانه‌های ایران را تدوین کردند که این سند باعث می‌شود که از کالا فروشی در داروخانه‌ها خارج شویم و به کسب درآمد از محل ارائه خدمات روی آوریم. امیدواریم، بتوانیم این مصوبات و بند‌ها را اجرایی کرده و در کنار آن یک حلقه مفقوده و نقیصه‌ای که ارائه خدمات داروسازان در داروخانه‌ها است و شاید به دلیل مشکلات اقتصادی و شرایط سخت داروخانه‌ها باعث شده این بخش خدمات داروسازی کمتر مورد توجه داروسازان قرار گیرد، برطرف شود.

رییس سازمان غذا و دارو عنوان کرد: می‌دانم که داروسازان شرایط سختی در داروخانه‌ها تحمل می‌کنند و فشار مضاعفی را طی سال‌های گذشته از نظر اقتصادی تحمل کرده‌اند. هر چند که تلاش شده تا با اصلاح حداقلی قیمت‌ها به آن‌ها کمک کنیم، البته نمی‌خواهیم فشار مضاعفی به مردم وارد شود، اما در حد مجوز زیر ۱۰ درصدی که برای اصلاح قیمت دارو صادر شد، تلاش کردیم که بسیاری از دارو‌های تولید داخل را از زیان خارج کنند.

شانه‌ساز ادامه داد: متأسفانه چندین سال به دارو‌های تولید داخل قیمت نداده بودیم و به همین دلیل بسیاری از دارو‌ها در حاشیه زیان قرار گرفته بودند. از طرفی مجبور شده بودیم، با ارزبری و قیمت چندین برابر بعضا از کارخانه‌های با کیفیت بسیار پایین و با اسامی گمنام این اقلام را وارد کنیم. برهمین اساس، سعی کردیم با این اصلاح قیمت دارو‌ها از زیان خارج شده و کمکی به نفس تنگ اقتصاد داروخانه‌ها داده شود.

معاون وزیر بهداشت و رییس سازمان غذا و دارو تأکید کرد: با این حال می‌دانم که طولانی بودن دوره بازگشت پول از سازمان‌های بیمه‌گر و مشکلات تأمین نقدینگی داروخانه‌ها، این واحد‌ها را به فشار مضاعف انداخته و بسیاری از داروخانه‌ها مجبور به استقراض و استفاده از تسهیلات بانکی شده‌اند که به همین دلیل در حاشیه زیان قرار گرفتند. می‌دانم که به دلیل مشکل نقدینگی صنعت ما و شرکت‌های دارویی و پخش به گرفتن وام‌های بسیار سنگین از منابع مالی و بانک‌ها روی آورده اند که فشار مضاعفی را بر آن‌ها تحمیل کرده است. در عین حال، قائل به این هستیم که ما به عنوان خادمان ملت شریف ایران باید در فشاری که مردم تحمل می‌کنند، سهیم باشیم و در تلاش هستیم تا مردم در عرصه اقتصادی کمتر آسیب ببینند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: