کد خبر: 3837269
تاریخ انتشار: ۰۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۱
دولت در دو سال پایانی/ صادق زیباکلام:
گروه سیاسی ــ استاد دانشگاه تهران با انتقاد از دولت تدبیر و امید به واسطه بی‌توجهی به مطالبات 24 میلیون نفر از رأی‌دهندگانش، گفت: در این وضعیت چه ارزیابی خاصی از عملکرد دولت می‌توان کرد؛ در واقع ارزیابی عملکرد دولت آقای روحانی بلاموضوع است چون او خودش را نسبت به آن 24 میلیون رأی‌دهنده پاسخگو نمی‌داند.

صادق زیباکلام، عضو هیئت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا به مناسبت هفته دولت درباره ارزیابی خود از عملکرد دولت تدبیر و امید در شش سال اخیر گفت: اساساً در هر نظام مردم‌سالاری از جمله مردم‌سالاری دینی جمهوری اسلامی ایران مردم در انتخابات شرکت می‌کنند و به یک حزب جدید یا فرد جدید رأی می‌دهند و انتظار دارند رئیس‌جمهور، دولت یا پارلمان جدید انتظارات آنها را برآورده کند و این اصل اول و قاعده زیربنایی مردم‌سالاری است.

دولت تدبیر و امید پاسخگوی مطالبات حامیانش نیست

وی افزود: حال اگر به این موضوع در جمهوری اسلامی بنگریم، می‌بینیم که 24 میلیون نفر از مردم در 29 اردیبهشت 1396 به حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رأی دادند. خیلی از این افراد نمی‌خواستند رأی دهند اما امثال صادق زیباکلام و دیگران مردم را تشویق و ترغیب به رأی دادن و حضور در پای صندوق آرا کردند. اگر این 24 میلیون نفری که به آقای روحانی رأی دادند از صادق زیباکلام بپرسند، که خیلی از آن‌ها می‌پرسند، به ما بگویید در نتیجه این رأی 24 میلیونی کدام گام از سوی آقای روحانی در سیاست خارجی، سیاست داخلی، مسئله اقتصادی و مسئله اجتماعی در جهت مطالبات ما برداشته شد. من مجبورم در چشمان آنها نگاه کنم و سر خود را پایین بیندازم.

زیباکلام اظهار کرد: واقعیت امر این است که آقای روحانی سر سوزنی به مطالبات رأی‌دهندگانش پاسخگو نبود و اصلاً به روی خودش نیاورد و صرفاً به بیان یک‌سری سخنان کلی مانند اینکه مردم راضی هستند یا راضی نیستند، هیچ کس حق ندارد به ما بگوید موشک بسازیم، آمریکا کار بدی کرد که از برجام خارج شد و امثال آن پرداخت.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران بیان کرد: در واقع آقای روحانی گوشش بدهکار این نیست که آن 24 میلیون نفری که به او رأی دادند چه مطالباتی داشتند. در این وضعیت واقعاً چه ارزیابی‌ای می‌توان از عملکرد دولت کرد؟ به عبارتی هیچ ارزیابی خاصی نمی‌توان از این شش سال کرد. دولت و رئیس‌جمهوری که خودش را نسبت به مطالبات مردم و حامیانش موظف و پاسخگو نبیند و نداند، قابل ارزیابی نیست. من به عنوان استاد دانشگاه اگر بخواهم ارزیابی شوم، بررسی می‌کنند که پس از یک ترم دانشجویان از من چه یاد گرفتند و اگر این دانشجویان کلامی از من یاد نگرفته باشند دیگر چیزی برای بررسی و ارزیابی باقی نمی‌ماند.

وی تأکید کرد: به واقع می‌توان گفت ارزیابی عملکرد دولت آقای روحانی بلاموضوع است، چون او خودش را نسبت به آن 24 میلیون رأی‌دهنده پاسخگو نمی‌داند و گاه از دیگران طلبکار هم هست.

تحلیل منصفانه

زیباکلام در پاسخ به اینکه آیا واقعاً چنین تحلیلی در مورد عملکرد یک دولت طی شش سال منصفانه است، گفت: اگر بخواهیم خیلی منصفانه و عادلانه عملکرد دولت آقای روحانی را بررسی کنیم باید گفت که وضع کشور در نتیجه عملکرد دولت بدتر از قبل نشده است. من هر جا که می‌روم با موج گسترده اعتراض‌ها و انتقادهای مردم مواجه می‌شوم. خیلی از افراد به من می‌گویند آقای زیباکلام شما ما را فریب دادی و در 29 اردیبهشت 1396 ما را پای صندوق رأی کشاندی. تنها پاسخم این است که من قصد فریب شما را نداشتم و اگر دوباره زمان به 29 اردیبهشت 96 برگردد همچنان می‌گویم که باید به آقای روحانی رأی داد.

این استاد دانشگاه تهران ادامه داد: معتقدم بلایی که از 1384 تا 1392 بر سر ایران آمد واقعاً باورنکردنی بود. لذا اگر در انتخابات شرکت نمی‌کردیم و به آقای روحانی رأی نمی‌دادیم به احتمال زیاد بلای آن هشت سال دوباره تکرار می‌شد. بنابراین از این نقطه‌نظر دولت آقای روحانی به عقب نرفته، اما حرکت رو به جلوی ملموسی هم در کار نبوده است.

گفت‌وگو از مهدی مخبری

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: