کد خبر: 3837470
تاریخ انتشار: ۰۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۵
مختارپور:
گروه ادب ــ دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: شهید اندرزگو حجتی است برای همه روحانیون که لباس دین بر تن دارند و می‌بایست امثال اندرزگو را الگو و سرمشق خود قرار دهند.

شهید اندرزگو حجتی برای روحانیون است/ناگفته‌های انقلاب صادقانه روایت شودبه گزارش خبرنگار ایکنا، آیین اختتامیه نخستین جایزه ادبی شهید سیدعلی اندرزگو با حضور حجت‌الاسلام محمد قمی، رئیس تبلیغات اسلامی، علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و نویسندگان و اهالی فرهنگ و قلم در تالار سوره حوزه هنری برگزار شد.
حجت‌الاسلام محمد قمی در این مراسم گفت: ما مردم عزیز، دارای عزت، شرافت و کرامت هستیم که شاید کمتر با تصویری دقیق‌تر از آنچه بر سر آن‌ها در دوره پهلوی آورده‌اند، مواجهه کرده‌ایم. پهلوی‌ها از نظر حفظ تمامیت ارضی نیز تباهی و سیاهی بسیاری داشتند.

شهید اندرزگو حجتی برای روحانیون است/ ناگفته‌های انقلاب صادقانه روایت شود
وی با تأکید بر شناساندن خباثت و دین‌زدایی این رژیم افزود: باید حقایق را روایت کرد و اگر در این زمینه هنر به مدد نیاید و آن را به تصویر نکشد، این امر محقق نخواهد شد؛ بنابراین این تکلیف تاریخی روی زمین نخواهد ماند و این جشنواره آغاز اتفاقات مهمی خواهد بود و یک نهضت همگانی رقم خواهد خورد.
قمی در ادامه با بیان اینکه باید روایت زلال از ظلمی که به مردم رفته است، ارائه شود، گفت: در دوره‌ای هستیم که کتاب مظلوم و در عسرت است؛ از این رو در ترویج کتاب خواهیم کوشید، اما از میان موضوعاتی که در اولویت خواهد بود، همین موضوع شهدا و تاریخ انقلاب است.

شهید اندرزگو حجتی برای روحانیون است
در ادامه این مراسم، علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور متن یادداشت خود را قرائت کرد که به این شرح است:
به نام آن که جان را روشنی داد
انقلاب اسلامی به دلیل مبانی، محتوا، عظمت، سرعت و تاثیرگذاری آن در منطقه و جهان و وسعت دشمنی‌ها با آن، آغازگر فصلی جدید در تاریخ است و بدین جهت عصر انقلاب اسلامی یا عصر امام خمینی(ره) سال‌ها است که تعابیر رایج و شناخته شده‌ای در ادبیات سیاسی، اجتماعی معاصر است.
اما با افسوس باید اذعان کرد به دلایل مختلف و از جمله حوادث گوناگون و متوالی چهار دهه اخیر و نیز بقای برخی نحله‌های فکری مغایر یا حتی معارض تفکر انقلاب اسلامی در بعضی محافل علمی و فرهنگی و بی‌عملی و بد عملی غیرقابل فهم برخی دستگاه‌های مسئول، و علیرغم تولید و تالیف و انتشار آثار متعددی در حوزه‌های مختلف درباره این انقلاب تاریخی و الهی، هنوز جای تولید و انتشار آثاری در شان این انقلاب، رهبری آن، زمینه‌ها و تاثیرات شگرف آن برای همه مخاطبین مخصوصا نسل جوان که باید اداره کشور را در گام دوم انقلاب اسلامی برعهده گیرد، خالی است.
جوایز و جشنواره‌های متعدد ادبی، فرهنگی در حوزه آثار مکتوب نیز معمولاً این موضوع مهم یعنی تاریخ و تفکر انقلاب اسلامی را کمتر مورد توجه قرار داده و یا به عنوان موضوعی فرعی در شمار دیگر موضوعات به حساب آورده‌اند.

شهید اندرزگو حجتی برای روحانیون است/ ناگفته‌های انقلاب صادقانه روایت شود
جشنواره شهید اندرزگو بر اساس توجه به این نیاز پایه گذاری شد، ویژگی‌های این جشنواره از این قرار است:
۱- انتخاب نام جشنواره به نام روحانی اصیل، انقلابی و باتقوای معاصر حجت‌الاسلام شهید سیدعلی اندرزگو که الگویی برای روحانیون و نیز تمامی جوانان جهان اسلام است و زندگی او ثابت کرد که می‌توان در عین تقوا و علم آموزی، به کمترین بهره‌مندی از مادیات قناعت کرد و در عین حال بزرگترین صحنه‌های مبارزه علیه رژیم وابسته و سرکوبگر طاغوت را با هنر مبارزه و مقاومت به رخ جهانیان کشید. شهید اندرزگو حجت است برای همه روحانیون که لباس دین بر تن دارند و می‌بایست امثال اندرزگو را الگو و سرمشق خود قرار دهند. اندرزگویی که می‌گفت اگر انقلاب پیروز شود خیابان‌های این کشور را با محاسنم تمیز می‌کنم.
۲- موضوع این جشنواره، آثار ادبی و روایت‌های تاریخی و مستند از انقلاب اسلامی است و بر خلوص و پرهیز از هرگونه تسامح، غفلت، التقاط و انحراف پای می‌فشارد.
۳- دست‌اندرکاران این جشنواره غالبا از جوانان انقلابی و متدین‌اند که پرچم انقلاب اسلامی را در گام دوم نظام مقدس جمهوری اسلامی بر دوش گرفته‌اند
۴- نهاد‌های پشتیبان این حرکت فرهنگی و انقلابی نیز نهاد‌هایی معتقد و ملتزم به اندیشه و ارزش‌های انقلاب اسلامی و رهبری گرانقدر آن هستند.
۵- این انقلاب هنوز حرف‌های ناگفته بسیاری برای جهانیان مخصوصا نسل جوان دارد که اگر این ناگفته‌ها به درستی و به زبان شیوا و هنرمندانه و روایت‌های صادقانه و مستند روایت شود قلوب بسیاری از مردم را در سراسر جهان به خود جذب می‌کند.
۶- برگزار کنندگان این جشنواره، به انقلاب اسلامی و رهبران آن افتخار می‌کنند و مسیر نظام نظام جمهوری اسلامی در چهار دهه گذشته را علیرغم پاره‌ای ضعف‌ها و نواقص که عمدتا به دلیل دخالت نیرو‌های ضعیف یا غیر معتقد به تفکر و ارزش‌های اسلامی و انقلابی عارض شد مسیری درخشان و رو به رشد می‌دانند و همچون رهبر عالیقدر معتقدند این انقلاب بی‌نام خمینی (قدس سره) در هیچ جای جهان شناخته شده نیست، و معتقد اند همچنان که نام امام خمینی (قدس سره) سلطه طولانی مستکبرین را بر این کشور پایان داد، اندیشه حضرت آیت الله خامنه‌ای (مدظله العالی) عامل سقوط و شکست جبهه استکبار و نویدگر پیروزی جبهه حق بر جبهه ظلم و استکبار خواهد بود. ان شاء الله
مختارپور پس از قرائت یادداشت خود، شعری از مهدی جهاندار درباره شهید اندرزگو خواند که مطلع آن چنین بود:
سلاحش را زمین نگذاشت، تا جان داشت ایمان داشت
نه، چون شیخ ریاکاری که تا نان داشت ایمان داشت
لفی خُسرند انسان‌ها، لفی شکّند انسان‌ها
اگر برخاست از جا، درد انسان داشت، ایمان داشت

شهید اندرزگو حجتی برای روحانیون است/ ناگفته‌های انقلاب صادقانه روایت شود
در بخش دیگری از این مراسم، سیدصادق رضایی، دبیر نخستین دوره جشنواره ادبی شهید اندرزگو گزارشی از روند برگزاری این جشنواره ارائه کرد.

گزارش تصویری این مراسم را اینجا ببینید.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: